לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

אבקש הסבר, למה כל הסדנאות שלכם כל כך יקרות?

קרוסלה יקרה,

רבים מקוראינו מניחים אחת מן השתיים: שיש לנו עבודה ועץ בעיר זה משהו שאנחנו עושים בשביל החזון והכיף, או שיש מישהו שעומד מאחורינו ומממן אותנו. האמת מחולקת לשתיים: לא ולא.

אז איך עץבעיר ממומן?
את עץ-בעיר הקמתי במימון עצמי, וממון זה עומד להיגמר בימים אלה. לעומת זאת שכר הדירה ממשיך לעלות לי וגם האוכל האורגני שאני מגישה בנדיבות לכל מי שמגיע לאירועים שלנו. לא אפרט את כל רשימת ההוצאות, רק אומר - אם עץ-בעיר לא יהיה עצמאי כלכלית, הוא פשוט לא יהיה. אינני עובדת בשום דבר אחר - אני עושה את עץבעיר בשביל החזון ובשביל הכיף, זה נכון, אבל אין הדבר בא במקביל לאיזושהי פרנסה או תמיכה ממקור אחר כלשהו.

אז איך את מתכוונת להמשיך מכאן?
הרעיון הוא להמשיך ולגדל אתר שמרכז כמויות בלתי מוגבלות של מידע חינמי ובמקביל להציע פעילויות בתשלום מסוגים שונים לקהלים שונים, כאן במרכז בביאליק ומחוצה לו. הפעילויות תובעות את זמננו ומרצנו וצריכות לתגמל אותנו כך שנוכל לחיות מפרי עמלנו ולהמשיך לפתח את העץ.

אז איך אתם מתמחרים את הפעילויות הללו?
גם פיתוח האתר דורש זמן אבל אותו אנו מוכנים לתת בחינם. את המוצרים והאירועים שלנו לא - הם צריכים להיות מקור הפרנסה שלנו. איך? אנו מתלבטים בין מודלים שונים ומקווים שהחברים של העץ ירצו לקחת חלק במשחק. יש לנו סדנאות שהעברתן כרוכה בקניית חומרי גלם, הן ארוכות ויקרות יחסית. יש סדנאות מעשיות יותר קצרות שאין בהן שימוש בחומרי גלם ואותן תימחרנו ב-90 ש"ח. זהו מחיר שנראה היה לנו הוגן מצד אחד ומספיק מתגמל מצד שני - פשוט מאוד.

זה עדיין נורא יקר!
ערבי המפגש האקולוגיים שלנו מסתמנים כחבילה שווה ומעניינת. הם כוללים סיור מודרך בבית האקולוגי, הרצאת מבוא, הרצאת נושא וטעימות ממטבח הפרא. יש לנו תכניות לשלב גם מוסיקה, הקרנות והקראות בהמשך. אנו רוצים להפוך מפגשים אלה לכר התנסות בחווית תשלום-פרנסה שונה מהרגיל. אנו מכריזים עליהם כפתוחים לתשלום לפי ראות עיני המשתתפים, אבל כדי לוודא שכולנו מבינים את הניסיון נקדיש זמן דיון ומחשבה משותפת בענייני כסף ונברר איך הקהילה יכולה לחזק את עצמה דרך תמיכה במיזמים מקומיים.

כל זה לא עוזר לי, פשוט אין לי כסף - אם אין לכם מה להציע לי אני מכריזה בזאת כי אתם בושה לאקולוגיה!
חס וחלילה! פשוט רציתי להבהיר שיש כאן צורך אמיתי בתמיכה ולפזר את הרושם שאם אנו "אקולוגיים" אנחנו אמורים לעבוד בחינם. כמובן שדלתינו צריכה להיות פתוחה לכולם, ולכן אם הממון אינו מצוי אנא צרו עימי קשר ונמצא פתרון יצירתי.

תמי

גן ירק בעיר?

קראנו שיש בעיה עם גידול ירקות בתוך העיר, בשל פליטת גזי אגזוז, שמכילים ריכוזים גבוהים של מתכות כבדות שנספגים בירקות. שמעתם על העניין הזה בעבר? אתם יודעים איך להתמודד איתו? יהיה לי מאד חבל אם לא נוכל להנות מעגבניות השרי שצמחו להן מעצמן מאדנית הקומפוסט שלנו. אנחנו גם שוקלים שתילה של גן ירק ופרי בחצר, ואני מעדיף לא לקבל יותר מדי עופרת וקדמיום באוכל שלי.

לתשובה

שערוריה בבנק וטיפ אקולוגי

היום הייתי בבנק. וגם בשבוע שעבר. וגם בשבוע שלפני כן. לא, לא הכרזתי על פשיטת רגל. בסך הכל עברתי מבנק אחד לשני (מה שהסתבר להיות דבר לא פשוט בכלל..חוץ מלתפוס לי את הרגל ולפרוץ בבכי מנהל הבנק העזוב עשה דברים מאוד מביכים כדי לנסות לשכנע אותי להשאר). בכל אופן, גיליתי מחדל אקולוגי! כמות הדפים שהם הוציאו מהמדפסת בשביל כל פעולה היא אסטרונומית. אני לא האמנתי כמה חוברות ודפים הם נתנו לי בכל פעם שהגעתי לבנק. לדעתי קבלתי משהו כמו 200 דפים לפחות.

זו ממש ש ע ר ו ר י ה.

אולי צריך לעשות עצומה ולקרא לכל בנק לשתול יער כדי לפצות על דריסת הרגל האימתנית שלהם?

ולנושא אחר- נורות חסכוניות. מצרפת לינק לאתר בו אינפורמציה חשובה ביותר לגבי האפשרות האקולוגית, החסכונית והפשוטה הזו.

- גליה קרפול

למה רק תל אביב?

אני רוצה לגדל ירקות אורגניים במרפסת, אבל לא גרה בתל אביב. למה אתם מזכירים רק את תל-אביב! מה עם חיפה, ירושלים, באר שבע, אילת, קרית שמונה?? גם לנו יש מרפסות ושאיפות חקלאיות. וקצת יותר אוויר.

-- עלהצוק, 15/03/07

שלום לך עלהצוק היקרה!
תודה על התגובה. אנחנו מזכירים רק את תל אביב בגלל שפה אנחנו גרים ויש באפשרותינו להיות מדוייקים רק לגבי סביבתינו המיידית. עץ-בעיר שואף למקומיות. עץ-בעיר גם שואף להשתכפל! נעזור לכל מי שרוצה להקים אתר מקומי משלו: עץ-בעיר חיפה, עץ-בעיר ירושלים, עץ-בעיר באר שבע... אפילו עץ-בעיר לונדון!! כדאי לקרוא מה שכתבנו על העץ ב"אודות" ("מה זה העץ הזה?")

-- צוות הגינון, 26/03/07

פניות הציבור לשירותכם

זה המקום לשלוח הערות שדורשות תשובה מגנני העץ. שילחו הערות או שאלות דרך "תגובות" ונענה לכם כאן כשיש לנו תשובות שאנחנו מרגישים שיעניינו גם אנשים אחרים. במילים אחרות:"שאלות נפוצות".

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196