לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

חבילות שי לסוכות

סוכות הוא חג של שכנות. על-פי התוכנית השנתית שלנו אנחנו על התפר בין עונת הצרכנות הרגועה לעונת השכנות, וּמוצְרי סחר הוגן מגלמים את החיבור בין שתי המחלקות הללו.

ביום שישי, ערב סוכות, נציע פריטים של סחר הוגן ושל עץבעיר בַאריזות אישיות, בצלופן שמתכלה בערימת הקומפוסט וּסרטים תפורים משאריות בד, ותוכלו להרכיב לעצמכם וְלִשכניכם חבילות שי.

מעניין, מה השכנים שלכם יביאו...

חבילות שי לראש השנה עם מוצְרי סחר הוגן

לקראת ראש השנה אנחנו מזמינים אתכם להרכיב לעצמכם חבילות שי ממוצְרי סחר הוגן: שמן זית, קפה ערביקה, סירופ חרובים, דבשת ענבים, דבש, זעתר, זיתים, ריבת פֵרות, סבון משמן זית, עלי מרווה מיובשים ותיק קניות מבד. על כל אלה אפשר להוסיף קומפוסט מתוצרת תל אביבית.

הנה כל הפרטים

להזמנות פנו אל רוני מ"פעולה ירוקה", 03-5270477 או ronnie@fairtrade.org.il וּבקשו לאסוף את החבילה מֵהסלון האקולוגי של עץבעיר.

איסוף החבילות יתקיים בִימי שישי 4/9, 11/9 וּ-18/9 בשעות 14-10.

הסלון האקולוגי נמצא בִרחוב ביאליק 23, בכיכר.

החבילות תוצענה לִמכירה גם במסגרת "עושים שוק" ב"הירקון 70" בשבת 12/9 בשעות 22-16.

דילמת הברכה

חבילת שי לשנה החדשה – ראוי לה שתגיע עם ברכה הולמת. שמחנו לכתוב את הברכה, ושמחנו עוד יותר לצרף אליה את האיור היפהפה של תמר (מהסבונים). מה שלא שימח אותנו בכלל, היתה העובדה שנאלצנו להדפיס את כל זה על נייר חדש ומבהיק.

אנחנו מעדיפים להשתמש בנייר ממוחזר ועושים את זה בכל הזדמנות אפשרית. אבל למרות חיפושים נמרצים, לא מצאנו בית דפוס שמסכים להדפיס כך. אם אתם מכירים אחד כזה, נשמח לשמוע.

השתילים של יעלים

האדניות שלכם משוועות לחידוש אחרי קיץ קשה? רוצים לפנק מישהו בצמח תבלין משובח? משתלת יעלים מציעה שתילי תבלינים מהמון המון סוגים:

נענע (רגילה או ספרדית), מנטה, שיבה, טימין (רגיל או לימוני), לואיזה, מרווה, מרוות נוי, רוזמרין, אורגנו, סטיביה, זעתר.

כל השתילים אורגניים, ותהליך הגידול כולו מתבצע ללא שימוש בדשנים כימיים וחומרי הדברה. מחיר שתיל בעציץ פלסטיק ב 8 ש"ח, ובמארז מתנה – 25 ש"ח.

ולפני שאתם רצים לשתול – בטח תשמחו לשמוע באיזה פרויקט מחמם לב השקעתם את כספכם:

משתלת יעלים היא מיזם עסקי של תלמידי בית ספר יעלים לנוער במצבי סיכון, שנמצא במוזיאון הפעיל עין יעל בירושלים. התלמידים עובדים באופן שוטף במשתלה ושותפים בניהולה, והיא מהווה עבורם מסגרת תעסוקתית מעצימה. כתבה שמספרת יותר מקרוב על הפרוייקט אפשר לקרוא כאן.

כל ההכנסות ממכירת המוצרים מיועדות למשכורות לבני הנוער ולקידום הפרויקט.

קונפיטורות תאנים של ארץ כרמל

קונפיטורות טעימות, עשירות בברזל ובסידן של ארץ כרמל. עשויות תאנים אורגניות, שגודלו בתנאים סביבתיים קפדניים ללא ריסוס מכל סוג וללא שימוש מופרז במים.

עוד כמה עובדות משמחות על הקונפיטורות: בגידול התאנים לא נעשה שימוש בכל מה שעשוי לייצר אשפה, כמו רשתות שונות. גידול התאנים, הקטיף והכנת הקונפיטורות בוצעו על ידי משפחתו של עמיעד לפידות – ללא שימוש בכוח אדם שכיר.

קומפוסט משובח של ארץ כרמל

ארץ כרמל היא עמותה שעמיעד לפידות מוביל ומטרתה לקדם קיימות, על ידי פיתוח פתרונות מעשיים והנגשתם לקהילה. בפרויקט "קומפוסט הכרם" ארץ כרמל יוצרך מערכים מקומייןם להפרדת אשפה במקור וייצור קומפוסט מהחלק הרטוב. עמיעד התחיל ביישוב בו הוא מתגורר (בבית אקולוגי מופלא שבנה בעצמו דרך אגב), כרם מהר"ל. כ-100 משפחות מפרידות אשפה, והחלק הרטוב נאסף והופך לקומפוסט משובח בעזרתן של תולעים אדומות חרוצות.

אל דאגה, בחבילת הקומפוסט לא תמצאו תולעים, עמיעד שומר אותן לעצמו. מדובר בדשן משובח ומאוזן ביותר שישמח כל עציץ. לשם זריעת כובע הנזיר שלנו, שלוש כפיות יספיקו, ואת השאר תוכלו להעניק לעציצים האחרים בבית, או לשמור ולחזק את כובע הנזיר כשיתחיל לפרוח בחורף ובאביב. כפית קומפוסט והעציץ מחזיר לכם בצמיחה מלאת תודה.

חבילת זרעי כובע נזיר

אמנם הוא ידוע גם בשם הלא-מלבב "חונק הדב", אבל יש לו המון תכונות מצויינות: הוא קל לגידול, מכסה משטחים בגינה ובאדנית בעלים יפהפיים ובפרחים עזי צבע בכתום וצהוב, עמיד להפליא ומושך אליו פרפרים ודבורים. חוץ מכל אלו – אפשר לאכול גם את העלים וגם את הפרחים. ברפואה העממית הוא משמש לטיפול בדרכי השתן ובדרכי הנשימה.

עכשיו, עם בוא החגים ולפני הגשמים הראשונים, בדיוק הזמן לזרוע את כובע הנזיר. הצמחים ינבטו ויצמיחו עלים לרב במשך הסתיו, ויתחילו לפרוח בינואר. החבילה שלנו מכילה 4 גר' זרעים, די והותר לאדנית אחת. אחרי מחזור הצמיחה הראשון הכובעים צפוים להזריע את עצמם לבד היטב – מדובר כאן בהשקעה לטווח ארוך.

הזרעים ארוזים בשקית מנייר משומש, תפורה ומעוצבת על ידי עירית, מעצבת חבילות השי שלנו. עירית בחרה לתפור את השקית בחוט כתום ולהדפיס עליה את הוראות הזריעה בצבע ירוק כמובן.

בהזמנה של למעלה מ-500 יחידות, ניתן להזמין את השקית עם לוגו החברה.

.

נורה חסכונית של יוזמת האנרגיה הטובה

הרבה כבר סיפרנו את שבחי הנורות הללו: הן מפיצות אור, ולא חום (שלא כמו נורות הליבון), הן חסכוניות פי ארבע ומחזיקות פי עשר יותר זמן. הן מתאימות לכל בתי הנורה הרגילים - מבריגים ושוכחים מהן לכמה שנים טובות, כי לוקח המון המון זמן עד שהן נשרפות. האור שהן נותנות נעים ולא מלאכותי, ובעיקר לא מרצד כמו נורות פלואורסנט רגילות.

פרטים על הנורה אפשר למצוא כאן, וכדאי לכם לשוטט גם באתר המעניין של יוזמת האנרגיה הטובה.

עוגיות פירות יבשים של תומר

תומר אופה עוגיות במאפיה קטנה לפי מתכונים שפיתח בעצמו. הגענו אליו דרך עירית, שמכירה אותו כבר שנים. טעמנו את כל סוגי העוגיות, והכי אהבנו את עוגיות הפירות היבשים.

את העוגיות ארזנו באריזת פלסטיק מתכלה. זה הפריט היחידי בחבילה שאיננו בר שימוש חוזר לאורך זמן, אבל לא הצלחנו למצוא אריזה מתאימה אחרת. יש הרבה מה לספר על פלסטיק מתכלה, אבל הכי חשוב לזכור שהפלסטיק מתכלה רק אם טומנים אותו בערימת קומפסט בריאה. אז אם עדיין אין לכם - - - כדאי שתדאגו לעצמכם לאחת, בגינה או במרפסת.

תכולה: 230 גר'

גרנולה דניאל

נופר ואדוארד עושים גרנולה מופלאה. זה התחיל כשהכינו גרנולה ביתית לעצמם, שמיד סחטה מחמאות והזמנות מהחברים. כך צמח לו עסק קטן ועצמאי בלב העיר - ממש לא רחוק ממשכנו של "עץ בעיר", ברח' ביאליק.

ארזנו את הגרנולה בצנצנת זכוכית כדי להימנע מאריזות פלסטיק. כשנגמרת הגרנולה, אפשר למלא את הצנצנת מחדש בגרנולה תוצרת בית או בחמוצים ואפשר אפילו לגדל בה נבטוטים.

נמנענו גם מעודף תוויות. במקום המון המון ניירות, דיו ודבק שקשה להוריד מהצנצנת אחרי השימוש, נציין כאן שהגרנולה כשרה.

תכולה: 300 גר'

ליפה!

רבות כבר דיברנו על ליפה באתר הזה. גילינו שהיא בעצם סוג של דלוע וצמח מתחדש בקלות. גילינו שהיא מעולה לשטיפת הכלים וגם לטיפוח הגוף. והכי חשוב: כל כך יותר אקולוגית מכל אותם הספוגים הסינטטיים (לשפשף את הגוף בפלאסטיק??), הארוזים במיני אריזות מיותרות שאינם מתכלים בערימת הקומפוסט (או בכל מקום אחר).

את הליפה, לעומת זאת, קונים נטולת אריזה בשווקים או בדרום העיר. התאכזבנו לגלות שאלו לא ליפות ארץ-ישראליות, אלא ליפות סיניות, שמיובאות לארץ במחיר הכבד של דלק וזיהום אוויר. כרגיל, אין לנו אלא להתלונן שוב על הכלכלה שאיננה ברת קיימא, המובילה אותנו לאבסורדים שכאלה. נקווה, שבמהרה בימינו, ישתלט על השוק סדר אקולוגי חדש, שבעקבותיו יהיה כדאי ושווה לגדל ליפות בארץ למכירה בשווקים.

יין מיקב בשן

יין בשן עשוי תערובת של ענבי מרלו (30%) וקברנה סוביניון (70%) , ויש לו טעם יחיד ומיוחד, מניסיון. בשנה שעברה הבאתי בקבוק לארוחת החג, והוא הלך מצויין עם הבישולים של אמא. כולם נהנו.

היין מגיע אלינו מהיקב האורגני של מנו מרמת הגולן. מנו מגדל את הענבים ליין בדרך אורגנית-אקולוגית. גם היקב עצמו עומד בתקן האורגני, כלומר, בתהליך הייצור משתמשים רק בשמרים טבעיים ובבי-סולפט בכמות המוגדרת בתקן זה.

דבש ממכוורת צוקרמן

יונתן הוא דור שני לדבוראים במכוורת צוקרמן שבמושב עשרת. הדבורים שלו מפיקות דבש מפרחים שונים, בהתאם לעונה, והוא רודה ומפיק אותו בתנאים ביתיים, ללא שיטות תעשייתיות, וחשוב מכול, ללא חימום. הדבש אמנם לא אורגני, אבל מנגד עומדות לו שתי סגולות מצוינות: אחת – שהוא טעים, ושתיים – שהוא מגיע בצנצנת זכוכית שאפשר להשתמש בה שוב ושוב ושוב....

סחר הוגן מהו?

שיטת ה"סחר ההוגן" היא שיטה אלטרנטיבית לשיטת הסחר הרווחת היום בעולם הנקראת "סחר חופשי". הסחר החופשי, למרות המשתמע משמו, הוא גישה אידיאולוגית- הגורסת כי לשם רווחים "כל האמצעים כשרים". גישה זו מתבטאת ביחס לא הוגן למגזר היצרני (החקלאים בשדות הקפה, פועלים בסדנאות היזע וכו'), החל משכר מתחת לשכר המינימום המקומי, איסור על התארגנות היצרנים באיגודי עובדים, שעות עבודה מרובות ולפעמים אף פגיעה פיזית בעובדים. לעומתה, שיטת הסחר ההוגן מאפשרת ליצרנים להימלט ממעגל הסחר החופשי ונותנת להם אפשרות למחיה הוגנת תוך שמירה על אורח חייהם: על ידי מסחר המתקיים ישירות עם היצרן, ללא תיווך של תאגיד בעל מטרות רווח ותוך מתן כבוד ליצרן. עוד על סחר הוגן ועל המוצרים באתר פעולה ירוקה.

שמן זית מסחר הוגן

שמן זית אורגני וכשר, מופק מכרמי הזיתים של הכפר הפלסטיני מסחה. פה בביאליק אנו משתמשים רק בו ובהנאה רבה. לא התפלאנו בכלל לשמוע שבבדיקות מעבדה נמצא, שהוא בדרגת כתית מעולה

השמן מתשייך לסדרת מוצרי סחר הוגן, המשווקים ע"י פעולה ירוקה. שיטת הסחר ההוגן (Fair Trade) היא שיטה אלטרנטיבית לשיטת הסחר הרווחת היום בעולם הנקראת "סחר חופשי".

תכולת הבקבוק: 250 מ"ל

שמן אתרי לבנדין של בלה אשור

שמנים אתריים הם כלי מעולה לחיבור לצמחים ולכוחות הריפוי והטיפוח שלהם. בלה אשור היא מטפלת, שהחליטה יום אחד להתחיל לייצר בפיקוחה האישי את השמנים האתריים להם נזקקה. כך היא בטוחה שהיא מעניקה למטופליה את הטוב ביותר.

השמנים של בלה מיוצרים מצמחים בגידול אורגני מקומי. כלומר, היא מפיקה שמנים מצמחים ארץ-ישראליים בלבד, ולכך יש משמעות אקולוגית ברורה כמו גם מסר טיפולי.

צמח הלבנדין נפוץ בגינות רבות בארץ, והוא הכלאה של סוגי לבנדר שונים. השמן המופק ממנו בסיסי וגמיש מאוד בשימושיו. הוא דומה ללבנדר, אך קצת פחות אינטנסיבי. יש לו תכונות אנטי-ויראליות, מרפאות ומחטאות. יכול לשמש לבישום וניקיון.

פנקס חגיגי מנייר משומש

קחו ניירות משומשים, נפש יצירתית במיוחד וקצת השקעה – ותקבלו מוצר נוח לשימוש, אסטטי להפליא, שיעשה לכם רק טוב על הלב. כבר כמה חודשים שעירית עושה פנקסים – ואנחנו, וגם אחרים, שמחים להשתמש בהם. הנה ההזדמנות שלכם להתחיל דף חדש – על דפים משומשים...

בהזמנה של למעלה מ-500 יחידות, אנו מציעים למחזר נייר של החברה המזמינה - וכך נשיג מסר כפול ומכופל.

חבילת שי לתפארת: 413 ש"ח כולל מע"מ

החבילה לתפארת כוללת את כל כל המוצרים שבחרנו. אתם יכולים לקחת אותה כמו שהיא או לבחור מתוך המוצרים את ההרכב שיתאים לתקציבכם, זאת בהזמנה של מעל 150 יחידות.

כל המוצרים: יין אורגני של יקב בשן, דבש טבעי של מכוורת צוקרמן, שמן זית של סחר הוגן, קפה שחור של סחר הוגן, גרנולה טעימה של נופר ואדוארד, עוגיות פירות יבשים של תומר, נורה חסכונית באנרגיה של יוזמת האנרגיה הטובה, קומפוסט משובח של עמותת ארץ כרמל, זרעי כובע נזיר ארוזים בשקיק נייר מעוצב, סבון בייצור ביתי של תמר בורשטיין, שמן לבנדין של בלה אשור, שקית קניות רב פעמית של "שתיים", ליפה, וכרטיסי ברכה בעיצובנו, המציגים כל אחד מוצר מהחבילה בשיר בטיפ אקולוגי ובברכה חמה לשנה החדשה.

כל המוצרים הללו, שנבחרו בקפידה על ידי עירית, ארוזים בקופסת עץ שתומר ועירית בנו מעץ בשימוש חוזר. הקופסה הוכת לאדנית פורחת אחרי שכל המוצרים מצאו את דרכם אל שולחן החג. רק מלאו אותה באדמה, הוסיפו מהקומפוסט המשובח וזירעו את הזרעים. החבילה שלנו תלווה א מקבל המתנה לאורך השנה בפריחה צבעונית (ואכילה!) של רחי כובע נזיר המשמחים.

חבילה מעוררת שינוי: 262 ש"ח כולל מע"מ

החבילה הארוזה בפח הפרדת האשפה של נטורה מודיפלסט מעוררת מחשבה ומעודדת את מקבליה להתחיל להפריד אשפה במקור - והכוונה היא למטבח! הפח אסטטי ונוח לשימוש, ובתוכו אנו אורזים חבילת שקיות מתכלות המקילות על פינוי הזבל עד מאוד. עליהן נוסיף גם דבש טבעי של מכוורת צוקרמן, נורה חסכונית באנרגיה של יוזמת האנרגיה הטובה, קומפוסט משובח של עמותת ארץ כרמל, זרעי כובע נזיר ארוזים בשקיק נייר מעוצב, סבון בייצור בייתי של תמר בורשטיין, שמן לבנדין של בלה אשור, שקית קניות רב פעמית של "שתיים", ליפה, וכרטיסי ברכה בעיצובנו, המציגים כל אחד מוצר מהחבילה בשיר בטיפ אקולוגי ובברכה חמה לשנה החדשה.

אנו ממליצים על סדנאות קומפוסט שיתלוו למתן החבילה מעוררת השיוני, על מנת שהפח ימלא את ייעודו!

חבילה מקסימה ארוזה בשקית בד: 93-153 ש"ח כולל מע"מ

כאן יש לנו מבחר מוצרים ואתם יכולים לבנות לעצמכם חבילה שתתאים לתקציב שלכם, בתנאי שתזמינו מעל 150 חבילות...

המוצרים שאנו מציעים לחבילה המקסימה בקית הבד: יין אורגני של יקב בשן, צנצנת דבש טבעי של מכוורת צוקרמן, קומפוסט משובח של ארץ כרמל, שקית זרעי כובע נזיר, פנקס חגיגי מנייר משומש.

המוצרים ארוזים בשקית בד תפורה משאריות בדים במפעל המעסיק עובדים מוגבלים ומעניק להם פרנסה הוגנת, בהפקת החנות "שתיים" בשינקין. לשקית נצמיד כרטיס ברכה ("שנה טובה") בעיצובנו. בכרטיס מופיע שיר משעשע, טיפ אקולוגי וברכה לחגים. לא נשכח גם לינק לאתר, כך שמקבל המתנה יוכל ללמוד על כל מוצר ומוצר ולהתמלא שמחה והנאה רבה עוד יותר, משום שמתנתו אכן תומכת בעתידנו על פני כדור הארץ.

חבילה מתוקה ארוזה בשקית קניות: 73 ש"ח

החבילה המתוקה, ארוזה בשקית קניות של "שתיים", מכילה קומפוסט משובח, זרעי כובע נזיר וצנצנת דבש. כל מה שצריך כדי להתחיל את השנה עם חיוך מתוק.

המחיר נוח במיוחד, 73 שקלים כולל מע"מ.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196