לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

גינה קהילתית בבבלי

בהמשך למה שכתבתי כאן, עכשיו יש גינה קהילתית גם בבבלי. הגנה נחנכה לאחרונה בנוכחות כִשלוש-מאות איש.

הגינה ממוקמת בֶחצר של המתנ"ס, לשבר הֶחצר החקלאית של ביה"ס ירושלמי, שבִרחוב טולדנו.

נפגשים בִימי שישי באחת.

הרכזות הן גלית, אורית וסיון, וּמצטרפים אֲליהן חמישה רכזים מתלמדים נוספים.

אלון

מסיבות בגינות

גינת הדר-יוסף חגגה לאחרונה יום-הולדת ראשון בראשונה מסדרת מסיבות, שיזמו עובדות הרשות לאיכות-הסביבה בעירייה, האחראיות על גינות קהילתיות - לימור בייגל - ועל קומפוסט - שלומית אלקיים ותמנה, בשיתוף פעילי הגינות.

הנה התוכנית להמשך הסדרה במהלך ספטמבר-אוקטובר.

עדכון מגינת מחנות העולים

בהמשך לדיווח הקודם ממשיכה בשמת וּמעדכנת:

כפי שהבטחתי, להלן החדשות הטובות מגינתנו הצומחת.

אז ראשית לכל - חוברנו ביום שלישי למים, ביום ראשון בבוקר הגיע דרור מאגף שפ"ע, תכנן את המיקום שבו יחבר את מחשב ההשקיה המפואר שקיבלנו (גלקון עם 4 יציאות!), והבטיח צינורות, טפטפות וברז, וכעבור יומיים הכל קרה. טוב, כמעט, כי הטפטפות עוד לא, אבל אנחנו מחכים בסבלנות.

שנית...

קיץ פורה עם "טבע הסביבה" באוניברסיטה

טבע הסביבה - מהדרכת הסביבה לקיימות - פעל גם בקיץ החולף במסגרת קייטנת אוּניברסיטת ת"א בשיתופעולה עם עץבעיר ואור-גינה-לי, הגינה האקולוגית-קהילתית של האוּניברסיטה.

הפעילות התמקדה ביישום מעשי בשטח לחיזוק הסביבה הירוקה באוניברסיטת ת"א, בדגש על עידוד חשיבה ירוקה, אהבת הטבע, לימוד הבעיות הסביבתיות השונות בישראל ודרכי פתרונן.

בין הפעילויות...

מפגש גינות קהילתיות והחלפת זרעים

המפגש החצי-שנתי של גינות קהילתיות בתל-אביב-יפו יתקיים ביום רביעי 5/9 מהשעה 17:00 בגינה הקהילתית נאות-אפקה, רחוב לאה גולדברג פינת גליקסברג.

את המפגש מארגנת כתיד, יחד עם פעילי הגינה, לימור בייגל, האחראית על גינות קהילתיות ברשות לאיכות הסביבה בעירייה.

המפגש יכלול סדנת גידול ירקות בהנחיית יקירנו, מתן הגנן.

אח"כ נפנה להחלפת הזרעים. כולכם מוזמנים לקבל - הביאו מעטפות, קופסיות וכיוב'. מי שיש לו זרעים, מוזמן להביא וּלחלק. אם אין לכם עדיין, יהיו לכם בַשנה הבאה.

מומלץ להביא גם כיבוד קל וּמתחשב לעצמכם ולחברים וכלים רב-פַעֲמיים, על-פי הצורך.

אלון

גינת האהבה, רחוב אהבת ציון

רבות נשאלתי על הימצאות גינה קהילתית באזור בבלי, והנה זה קורה (לא בבבלי, כי אם בקרבת מקום).

בערבּו של יום שני 3/9 בשעה שבע יתקיים מפגש היכרות ותכנון בִרחוב אהבת ציון.

on the facebook

נקווה לעדכן על ההתפתחויות.

בשעה טובה וּבהצלחה,

אלון

הגינה במחנות העולים, שׂדרות עמנואל הרומי

אני שמחה לבשר לחברים של העץ שחלומות מתגשמים. למי שלא מאמין - שיקרא את הסיפור הבא:

לפני כמעט שנה התחלתי לחלום על לגדל לעצמי את האוכל. נמאס לי מהפטרוזיליה-בזיליקום-עגבניות-באדנית שתמיד נראים שנורא סובלים מהחיים, והתחלתי לברר מה עושים. בתור צעד ראשון השתתפתי בקורס האחרון שתמי לימדה של פרמקלצ'ר עירוני בעץ, ואז הבנתי שיש כלמני אופציות.

התחלתי לפזול לכל מני חצרות אחוריות, מצאתי דברים מעניינים באיזור שלי, אבל שומדבר לא נראה לי מאורגן או נעים לי להצטרפות.

התחלתי...

הגינה הקהילתית יד אליהו

בְ-26/7 נֶחגג מלאת שנה לגינה הקהילתית ביד אליהו.

את הגינה מוביל חבר יקר של העץ, בועז שילה, המצליח לעורר את הקהילה וּלהפיח חיים בגינה, כאילו יש מאין.

הגינה ממוקמת בקצה המערבי של השכונה, בִרחוב סטרומה, כשהקיר האקוסטי מפריד בינה לבין כביש איילון. למרבה המזל, פועל הקיר את פעולתו באורח לא רע בִכלל, וּמתקבלת במקום הרגשה של בידוד מהשׂאון.

במהלך השנה הִספיקו חברי הגינה להקים פינת נדנדות וִישיבה וּבריכת שכשוך, לטייב את האדמה וּלהעשיר את השטח במיני צמחים רבים וּמגוונים.

תכנון הגינה נַעֲשה ע"י בועז וּמשתתפות נוספות במסגרת מחזור ה' קורס הפרמקלצ'ר העירוני שלנו. לאחרונה התארחנו עם מחזור ז' של הקורס, וכמה מפעים היה לראות, איך הפכו האדמה השוממה והחזון לִמציאות פורחת, והתכנון התממש בְדיוק רב. במהלך השיעור בגינה הִסביר בועז, כיצד באים לִידי ביטוי כל עקרונות הפרמקלצ'ר בגינה. ראו במו עיניכם.

הנבטת זרעים מתבצעת בביתם של בועז וזוגתו, גלית, פעילה נמרצת בגינה, אף היא. לאחרונה התארחה בגינה קבוצה מטעם התאחדות הסטודנטים הארצית לאחר-צהריים של שתילת צמחים מושכים ציפורים וּפרפרים.

בִימות הקיץ מתקיימת בגינה פעילות קהילתית יומיומית-כמעט. זוהי פעילות לִילדים, המופעלת ע"י ההורים.

מפגש העבודה השבועי בגינה מתקיים בִימי שלישי בחמש, וּבנוסף מתקיים קורס גינון עירוני בהדרכת אנשי החברה לַהֲנת הטבע בִימי שני בחמש.

הגינה בפייסבוק משמע הגינה קיימת.

אלון

קייטנת טבע והישרדות בחופשת הקיץ

"טבע הסביבה" וּמועדון הספורט של אוּניברסיטת תל אביב מזמינים לַ-15 ימי פעילות באוּניברסיטה בשילוב 6 טיולים מרתקים מהנחל אל הים. לימוד חווייתי ומעמיק של עולם הטבע, הכרת הנוף, המגוון הביולוגי, הצומח, הארכיאולוגיה, ואיכות הסביבה. מתקיים בשיתוף פעולה עם אנשי מדע, מוסדות ומומחים בתחום, אנשי השטח המובילים בישראל בתחום האקולוגיה המעשית, ומלווה בהתנסות מעשית ב"אור-גינה-לי", הגן האקולוגי של אוניברסיטת ת"א, המרכז פעילות הדרכה יחד עם בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, וכן ארגונים ירוקים הפועלים למען שמירת הים והנחלים כמו: המועצה לישראל יפה, מחמל"י, צלול, Ecoocean י.

מחזור א’
י 3.7.2011 עד 21.7.2011 לא כולל ימי שישי - מחזור זה מלא.

מחזור ב’
י 24.7.2011 עד 11.8.2011 לא כולל יום ג' 9.8.11 (ט' באב), כולל יום ו' 5.8.11

שעות פעילות
י 07:30 – 13:00 או 07:30 – 15:30

תמונות מהקייטנה בקיץ שעבר וּממחנה פסח
וּשני סרטוני יוטיוב מהקיץ שעבר:
סרטון ראשון
סרטון שני.

ועוד שני סרטוני יוטיוב של מחנה טבע הסביבה באוּניברסיטת תל אביב, פסח 2011:
סרטון פסח ראשון
סרטון פסח שני.

פרטים והרשמה בטלפון: 8909* או 03-6408909.
לכל שאלה וּבקשה מיכאל 052-6611806.

פירוט

הגינה בתחנה המרכזית הישנה

עוד בטרם השינויים הטריים בתחבורה הציבורית הועברה התחנה המרכזית למבנה חדש, וְלפני כשנה הושבתו סופית הרציפים בתחנה הישנה.

במקום, שנהנֶה כעת מן ההפקר, בטרם תכנונו מחדש, התפתח מיזם של ביה"ס לאומנות מנשר, שהפך את המקום לזירה לִפעילות אומנותית-קהילתית-סביבתית. הפעילות במקום החלה רשמית בַ-5/3/11 ביום פעילות תחת הכותרת "פתוחה לרגל שיפוצים'', וּבו הוקמה במקום גינה קהילתית בהובלתם של אייל אנגלמאיר וחבייר ואלבואנה מעץבעיר.

מאז פועלת הגינה במפגשים שבועיים וּבהזדמנויות נוספות וּמושכת אליה אומנים, פעילים אקולוגיים-חברתיים ותושבי הסביבה, וּבהם, מטבע הדברים, מהגרים.

לאחרונה ארחה הגינה את תנועת הצופים ושיעור בקורס הפרמקלצ'ר העירוני.

בימים אלה עתיד הפעילות במקום מוטל בספק, וחשוב לבוא וְלתמוך. מפגְשי העבודה מתקיימים מדי יום ראשון החל בַשעה חמש, וּמסתיימים לקראת חשיכה בפיקניק של פירות וּשאר ירקות.

לִיצירת קשר פנו אל אייל, eyal@citytree.net או 03-5254196.

on the facebook.

אלון

גינות נובטות כמו עגבניות אדמדמות...

... בִשכונות עֵבֶר הירקון הכפריות-רדומות, לִכאורה. בתל ברוך צפון, מָעוז הבורגנות החדשה (ע"ע הרומן "טקסטיל" מאת אורלי קסטל בלום,תשובת האזור, בתקווה, שלא העלבתי מישהו... זה בסדר, גם לי יש שם קרובים קרובים מאוד), צצו להן ערימת קומפוסט כהלתכתהּ וַעֲרוגות משפחתיות מהוגנות. כשבורגנים מגננים... בחורשה הסמוכה לביה"ס נעמי שמר וּלמגרש החניה. נפגשים בִימי רביעי בחמש.

בַהֲדר יוסף, בעלת האופי הכפרי, התקיים השבוע מפגש הקמה היסטורי, על מחצלת, כמיטב המסורת. גם ביום שלישי הקרוב 19/7 ב-17:30 תיפגשנה החלוצות וּבְ-26/7 ב-17:30 מתוכנן מפגש עבודה ראשון, שֶיכלול, בין היתר - איך לא - הקמת ערימת קומפוסט. בחורשה שבין בית הספר דוד יֶלין לבין המרכז המסחרי שבִרחוב הדר יוסף. לִפרטים פנו אל רונית, ronit_zilberman@hotmail.com.

אזכיר גם את גינת נאות אפקה ב' הוותיקה יותר, הסמוכה לגני הילדים בִרחוב גליקסברג (הגינה הקהילתית הקרובה ביותר לביתי). לגינה זוֹ יש קבוצת פייסבוק. מדי יום שישי בחמש נפגשים לעשות שכונה ירוקה. לִרשותכם קומפוסטר מעץ ממוחדש. איש הקשר הוא גיל מרחב, merhav@gmail.com .

אלון

גינת רמת אביב הירוקה מתחדשת

בגינה שבִרחוב קרני 15 מתחדשת הפעילות. הגינה מצויה בחורשה, ועומד לִרשותהּ שטח רב למדי. ערימת קומפוסט פעילה במקום, ואף המלה הטרייה דְּשֹׁנֶת כבר משמשת שם.

הערוגות כבר מוקמות להן בהדרגה. מערכת השקיה ממוחשבת עדיין אין, אז משקים באמצעות בקבוקים הפוכים.

קבוצת הפייסבוק כבר פתוחה, וניתן לקרוא שם את סיפור הגינה ועדכוניהּ בפירוט. עוד ניתן לקרוא בשינוי ירוק.

נפגשים מדי שבת בשש.

אלון

חוויה בגני הטבע באוּניברסיטת תל אביב

"טבע הסביבה" מזמין לִפעילות חווייתית וּמותירת חותם חיובי בשבת 28/5 בַשעות 14:30-10:30.

נפתח בסיור בגן הזואולוגי בהנחיית חוקרי הגן, שיכלול היכרות עם מגוון בעלי חיים וּפעילות חוויתית בנושא טורפים וְנטרפים.

נמשיך בסיור להכרת הצומח בקמפוס עם דגש על צמחי-בר אכילים.

אח"כ, ב"אור-גינה-לי", הגינה האקולוגית של הקמפוס, נזרע, נשתול וּנלקט צמחי בר ותרבות למאכל, נתוודע אל צמחי תועלת וּמרפא, נתנסה בבִנייה מֵחומרים בשימוש חוזר וָעוד. זאת בהנחייתי.

פעילות דומה התקיימה בַחֲנוכה. אז הוקמה ערוגה, תוך שימוש בקומפוסט מתוצרת מקומית, והיא כבר מלבלבת, וְנשתלו שתילי ירקות, המשגשגים אף הם. בנוסף התקיימו סדנאות בנושאי חיידקים מועילים וקוסמטיקה טבעית ע"י אנשי עץבעיר. עוד בכתבה זוֹ.

וכאן תמונות מהקייטנה בקיץ שעבר וּמיום פעילות דומה בְ-26/2 ועוד וכן שני סרטוני יוטיוב של מחנה טבע הסביבה באוניברסיטת תל אביב, פסח 2011:

סרטון ראשון

סרטון שני

לכל שאלה וּבקשה: מיכאל 052-6611806.

עלות למשתתף בכל גיל: 35 ש"ח.

להרשמה

אלון

על מקומם של צמחי בר בגינות קהילתיות

לִכאורה, ניגוד אינטרסים: בבואנו להקים גינה קהילתית על שטח אדמה אנו נוגסים בשטח גידול של צמחי בר. כשתכננו את הגינה הקהילתית במעוז אביב, עברה שכנה ותיקה והִביעה את חששה, שמרבדי החרציות החורפיים-אביביים ייפגעו. הִבטחנו לה, שבתכנון הגינה יישמר מקום רב לצמחי הבר. כעבור שנתיים שוב עברה אותה שכנה בגינה, והפעם הִביעה את הערכתה העמוקה למעשה הקמת הגינה והודתה, שחששותיה התפוגגו - ערוגות הירק וצמחי הבר מתקיימים אלה לצד אלה.

בתכנון הערוגות...

ועוד על "אור-גינה-לי"

כתבנו על ההיסטוריה של הגינה ועל מטרותיה כאן, כאן וכאן.

בעקבות הניסיון, שהצטבר בינְתיים, אני מבקש לחדד את מטְרות הגינה ועקרונותיה, שרב המשותף בהם לגינתנו וּלגינות קהילתיות בַאֲשר הן, אך לגינה זוֹ (כמו לכל גינה קהילתית) מאפיינים ייחודיים, הנובעים מִהְיותה בקמפוס האוּניברסיטה.

וּבכן:

מה נשתנה האביב הזה ב"אור-גינה-לי"?

קיראו את העדכון העונתי בִבלוג הגינה.

על קומפוסט בקמפוס, מחנה פסח לִילדים, גידולים חדשים וּמרגשים, צמחי-בר אכילים, ארוחות צמחוניות וָעוד.

מקבץ ידיעות אביבי ממעוז אביב

אז מה מתפתח בגינה הנמרצת שבמעוז אביב?

1. בוסתן של עצי פרי

3-2. העתקת ערוגות לצורך עבודות בנייה

4. פיזור רסק עץ

5. הקמת מנבטה וּזריעה

6. צמחי בר וליקוט

7. מסורת הג'ם סשן החודשי

8. קבוצת הפייסבוק

וּבהרחבה

גידלנו ליפה!

לכבוד סוף זמן ניקיון נקי (רק הכתיבה כאן התמהמהה) וּבהמשך לדברים הכלליים על אודות גידול ליפה, יש לנו ליפה מגידול עצמי ב"אור-גינה-לי" שבאוּניברסיטה.

מרתק לעקוב אחר תהליך הצמיחה: תחילה פרי הליפה נראֶה כִמלפפון. מהר מאוד הוא מתעבה וּמתארך, וּבשלב המסוים, שבו הליפה רכה מעט, אפשר לאכול אותה כמו קישוא. (עברנו לִזמן תזונה מתחשבת...) לִפעמים היא מרה במקצת, וְלפעמים טעימה ממש. הקליפה של פרי צעיר מאוד עשויה להיות אכילה, אך אם הפרי בוגר מעט יותר, הקליפה הופכת להיות בלתי-ניתנת לִנגיסה.

כשמשאירים את הפרי חתוך, החלק הֶחשוף לאוויר משחיר בִמהירות, וכן נוצר אז, בסמוך לחתך, המבנה הספוגי המוכר.

בהמשך היא מַגּיעה לִמְמדי ענק כשל דלעת. כמו-כן, בשלב זה היא מתייבשת, וצבעה הופך בהדרגה מירוק כהה לזהוב ואח"כ לחום. בשלב הזה אפשר לקטוף אותה לשימוש לצורכי רחצה וניקיון.

הצמח טיפס בִמהירות וכיסה את המנבטה שלנו. בעונות החמות כיסוי הֶעלים צפוף, והפרחים הצהובים רבים וּמושכים אֲליהם את דבורי הבומבוס, כפי שכתוב בספרים... בחורף המופע מצטמצם, אך הפירות ממשיכים להופיע. צורות הפירות ואופְני תלייתם מהשיח יוצרים מגוון מרתק.

מסתבר, שליפה, הנמכרת באופן מסחרי, נטבלת, לא עלינו, באקונומיקה כדי לחטא אותה, ואילו אנחנו יכולים לעשת זאת בִטבילה בחומץ, למשל.

משתתפי סעודת הגינה זכו לקראת פרידה למתנת ליפה.

אלון

מפגש החלפת זרעים

מפגש החלפת הזרעים התל אביבי החמישי, יום שלישי 15/3 מהשעה 16 בגינה הקהילתית נווה שרת, רחוב בית אל 27.

הביאו זרעים, אם יש לכם, ואם אין, בואו בכל-זאת. הביאו שקיות וּמעטפות משומשות לזרעים וּדבר-מה לכיבוד, אם יוצא לכם, וכן כלי אוכל וּשתייה רב-פַעֲמיים.

סעודה ב"אור-גינה-לי", 14/3, 13:30

"אור-גינה-לי", הגינה האקולוגית-קהילתית באוּניברסיטת תל אביב, מזמינה לִסעודה בגינה.

תחילה נתכנס וּנלקט מתוצרת הגינה וצמחי הבר הגדלים במקום, ואז נעבור לסעודה.

נשמח, אם תביאו משהו משלכם לחלוק עם הסועדים, אך אתם מוזמנים להביא פשוט את ארוחת הצהריים שלכם וְלֶאֱכול אתנו.

אנא ללא בשר, ואנא השתדלו: רכיבים מן הצומח בלבד, וּללא אריזות חד-פַעֲמיות וכלים חד-פַעֲמיים.

מומלץ להביא כלי אוכל אישיים, רב-פַעֲמיים.

הגינה נמצאת מאחורי בניין כתות של הפקולטה להנדסה, בסמוך לשער 17, מול עבודה סוציאלית.

on the facebook כולל תמונות, בקרוב.

דיווח לאחר מעשה

שבועיים בערוגה וּבעיר

בראשית היה השבוע בעץ וּבעיר, עדכון שבועי על כל המתרחש בעץ ועל הרבה מהמתרחש האקולוגי בעיר ואף קמצוץ מחוצה לה.

בשלב הבא החלטנו על חלוקה של עלוני המידע למספר עלונים לפי נושאים, וכעת אני מפיץ את "שבועיים בערוגה וּבעיר", המתמקד בנושאים, שאני עוסק בהם בְפועל וּבהרחבה: גינות קהילתיות, קומפוסט, ליקוט וטבע עירוני. גם נושאים נוספים, הקשורים לירוק שבחוצות העיר גינון הגרילה והמפה הירוקה, כלולים. לסיום מובא משהו מהעץ.

עלון זה, ששמות החיבה שלו הם "הֶעלון של אלון" או "הערוגלון", יופץ אחת לִשבועיים, אלא אם יהיה מידע דחוף, שיצדיק הקדמת הפרסום.

אנא עדכנו כאן, אילה עלונים תרצו לקבל. הערוגלון מסתתר כאן תחת הכותרת "טבע, חקלאות וגינון בעיר ".

אלון

השתלמות לרכזי גינות קהילתיות

עיריית תל אביב-יפו מזמינה פעילים בִתחום הקיימות העירונית, וּבִפרט רכזי גינות קהילתיות, להשתתף בקורס בן ארבעה מפגשים בחינם.

הקורס יתקיים בִימי שישי החֵל בְ-25/2 במרכז לחינוך סביבתי בחירייה.

לִפרטים נוספים והרשמה פנו אל לימור, baigel (at) zahav net il

הנה הסילאבוס

גינת קריית ספר מתעוררת

לאחר שני ניסיונות להקים גינה קהילתית בתוך מכלים בשטח המיועד לפארק בקריית ספר, שהסתיימו בפינוי המכלים והצמחים ע"י גורמים בעלי עניין בשטח, הוקמה השבוע הגינה בַפּעם השלישית. הפעם זוֹ גינה זמנית, שתוחלף בגרסת קבע במסגרת הגן האקולוגי, שיוקם בַמקום. במסגרת המפגש הראשון הזה, בהנחית אייל אנגלמאיר מעץבעיר, הוקמה מחדש גם ערימת הקומפוסט השכונתית.

כנס גינון קהילתי, 23/2 בבית דגן

משרד החקלאות וּפיתוח הכפר, החברה לַהֲגנת הטבע, המשרד לַהֲגנת הסביבה והג'וינט מזמינים את אנשי הגינות הקהילתיות למפגש היכרות, העשרה ולימוד.

המפגש יתקיים בקרייה החקלאית בית דגן ביום רביעי 23/2, י"ט אדר א'.

תוכנית היום:
09.00-08.30 - רישום וכיבוד קל
09.20-09.00 - פתיחת יום העיון
09.50-09.20 - מטרות הגינה הקהילתית - יוסי בן שחר
10.30-09.50 - תכנון הגינה והכנת הקרקע - איתן רוזנברג
11.00-10.30 - עקרונות בסיסיים בגידול ירקות - ציון דר
11.20-11.00 - הפסקה
11.50-11.20 - כיצד מצליחים בגידול עצי הדר - אסף אבטבי
12.10-11.50 - גידול צמחי תבלין - אלומה גלזר
12.40-12.10 - עקרונות הגנת צומח ידידותית לסביבה - שמעון ביטון
13.30-12.40 - הפסקת צהריים
14.40-13.30 - גינות לתושב בראשון ושאלות המעסיקות בעלי גינות - ד"ר בני אבידן
15.00-14.00 - דוגמאות לגינון קהילתי - שוק קח-תן אפרת וולפסון; גינות קהילתית בירושלים - מוזיאון הטבע; גינה קהילתית במעוז אביב - חדווה יערי

אנא אשרו השתתפותכם בפקס: 03-9485887 או בטלפון: 050-6241607 (יוסי בן שחר).

קריית ספר - מפארק לגן

במפגש הרחובות עמרם גאון וקריית ספר יש שטח חצוף, שאינו נשמע לצו הזמן והנדל"ן, אלא מתעקש על חיים שכונתיים, קהילתיים ודמוקרטיים, וכמובן, גם אקולוגיים. את ההיסטוריה של המקום בֶעשור וּמחצה האחרונים כתבתי בפירוט כאן עם הפניות לִמקומות נוספים כאן באתר וּמחוצה לו.

מאז אותו מאמר עברה העירייה ליישום התוכנית להקים בַמקום פארק בשיתוף התושבים. החל תהליך של שיתוף הציבור. כדי להבדיל את המקום מפארק, שהוא בד"כ מקום, המתוכנן והנבנֶה ע"י הממסד בשיטות מקובלות, הוחלפה המלה פארק במלה גן, המשקפת את הרוח האקולוגית וכן את מגוון החלקים, שמהם יהיה מורכב. במסגרת התהליך התקיים אירוע "בלאגן בגן", שבמהלכו הוזמנו התושבים מכל הגילים לעצב לעצמם דגם של הפארק תוך-כדי משחק בבוץ. כמו-כן, נערכות ישיבות בהשתתפות התושבים, המתכננים וּנציגי העירייה, וּמתקיים תהליך מובנה של העלאת רעיונות, בחינתם ושילובם בתכנון. פעילי גינות קהילות הוזמנו ותרמו המלצותיהם לגינה הקהילתית, שאמורה להיות חלק מהגן, וְלהיבטים האקולוגיים של הגן כולו.

נמשכים כרגיל הפיקניקים השבועיים - בחורף בִימי שישי בִשתיים וּבקיץ מדי שלישי בחמש או בשש. ביום שישי הרביעי בכל חודש מתרחש במקום שוק החלפות.

שני מפגשים בסדרת "קוראים לך בגינה" התקיימו שם, השני השתלב באירוע חגיגי לכבוד פיקניק המאה.

on the facebook.

יש גינה קהילתית במרכז העיר - גינת כרם התימנים ~

היו ניסיונות, חלקם גם פעלו זמן מה, אבל גינה קהילתית של ממש עם תושבים פעילים - כאלו היו עד היום רק בִצפון העיר וּבִדרומה, חלקן בִשטחים רַחֲבי ידיים במושגים תל אביביים. מרכז העיר מזמן התמודדות עם שטחים קטנטנים ואילוצים רבים.

הודות לִקבוצת תושבים וּבהם רחל וולנר גלעד, תושבת השכונה וחברת מועצת העירייה מטעם "עיר לכולנו", נמצא שטח בחצר של גן ילדים בִרחוב הרב קוק. השטח קטן, וּמצריך התאמת הגידולים ושיטות הגידול לכך. כך אנו נכנסים, כאמור, לעידן, שייחלנו לו, של ההתמודדות עם האתגר האמתי - הפיכת עוד שטחים "מתים" בתוכי העיר, קטנים ככל שיהיו, לשופעי חיים. כמו-כן, השטח מוקף בגדר, והגישה אליו היא דרך שער נעול, וגם זה דורש פתְרון, שיאפשר גישה חופשית ככל האפשר של התושבים לִשהייה וְלַעֲבודה בגינה.

לימור בייגל, האחראית על גינות קהילתיות בעירייה, נרתמה, כהרגלה, לייעץ וּלסייע.

כדי להכריז על הקמת הגינה, התקיימה מסיבת קומפוסט בְ-19/12, לאחר שהפעילים ניקו את השטח. המסיבה כללהבראש וּבראשונה הקמת ערימת קומפוסט. כמו-כן, התקיימו סדנאות יצירה, כגון הכנת עציצים מבקבוקים משומשים עם שתילים, שהביאה לימור, וקיימנו מופע קצר של "קוראים לך בגינה", הקראת שירה וּמוזיקה בהשתתפות מאור רוזנברג בקונטרבס, נעמה גורדון וַאֲנוכי.

מאז מתקיימים מפגשים בִימי ששי בשלוש, והציבור מוזמן להצטרף. אשת הקשר היא טֶס, temanuelle gmail.com , שעשתה אתנו כברת דרך בגידול עץבעיר והעשירה את האתר בענף, הכולל גם תוכן באנגלית. כפי שניתן לקרוא שם, טֶס יזמה את "מאשפה לגינה", איסוף אשפה ממסעדות לקומפוסט.

on the facebook

אלון

קוראים לך בגינה - "קרנבל בחודש יולי היפהפה"

יום רביעי 28/7, 20:30-17:00 בקמפוס אוּניברסיטת תל אביב

peanotes:

אור-גינה-לי, הגינה האקולוגית של אוּניברסיטת תל אביב, חוגגת, לִכאורה, שנה למעבר אל תוך הקמפוס, מאתיים שנה להולדתו של המלחין רוברט שומאן (8/6/1810) וגם את סוף שנת הלימודים והימים הארוכים, אבל בעצם את הטבע, השירה, המוזיקה והחברה וּמזמינה אותָךְ ואותְךָ לערב של התייחסות בשירה וּבִנגינה למוזיקה של שומאן, לקיץ, לגעגועים לאביב וְלַהתפעמות מִיְפי הטבע.

ההזמנה היא לבוא, לשמוע, ולא פחות מכך, להשמיע. המעוניינים לעשות כן יכתבו-נא אל zira.leshira (at) gmail.com .

התוכנית
מֵ-17:00 – סיורים וכיבוד
17:45 מופע
כל זאת בגינה שמאחורי בניין כתות של הפקולטה להנדסה, בסמוך לשער 17, שער עבודה סוציאלית.
19:00 סרט והמשך המופע בבניין מקסיקו, חדר 206א.

האירוע במסגרת שקופה של "זירה לשירה וּנגינה בגינה", הפועלת לַהֲפיכת השירה לחלק מנוף הקמפוס (גינה רוחנית), ו"קוראים לך בגינה", סדרת אירועי שירה בגינות קהילתיות באזור תל אביב.

אור-גינה-לי מטופחת בהתנדבות על-ידי סטודנטים, עובדי אוּניברסיטה וַאֲנשים מבחוץ וְנתמכת על-ידי ביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר.

נודה על השתתפות צנועה במימון האירוע.

http://www.facebook.com/event.php?eid=140580592622581&ref=mf
http://www.greenchange.co.il/events/qrnbl-bhods-yoly-hyphph
http://www.myhood.co.il/index.php?idr=19&v=14895

גינות קהילתיות באינטרנט

בענף זה הבאנו במהלך השנים האחרונות תמצית ההתרחשות בִתחום הגינות הקהילתיות בתל אביב. לאחרונה מתרחבת הפעילות, גינות חדשות מוקמות הן בתל אביב והן בערים סמוכות.

חלק מההתרחשות הזוֹ מתועד בַאֲתרי אינטרנט, והנה כמה מהקישורים.

ביקור מקריית אונו במעוז אביב

הבוקר ביקרו בגינה הקהילתית במעוז אביב פעילי הגינות הקהילתיות החדשות בקריית אונו, שם החלה העירייה לתמוך בַהֲקמת "מרכזים קהילתיים אקולוגיים, לאחר ששכנעו אותה חן טנא ושמעון צוק בַחֲשיבות העניין. העירייה מספקת מים וּמתקצבת את הגינות.

הפעילים שאלו ונענו כמעט על כל היבט של פעילות גינתנו ולמדו במהלך הסיור, מהם האביזרים, הריהוט וכיוב', הנחוצים והקיימים בגינה, איך הושגו או נבנו, וּמה השיקול במיקומם.

הם ציינו, כי, בשונה ממעוז אביב, אצלם כל הגידולים משותפים, כלומר, אין ערוגות אישיות וּמשפחתיות, וזאת, כך הם מקווים, כדי להגדיל את המעורבות של האנשים בכל עבודות הגינה.

בהצלחה וּבִצמיחה!

אלון

"קוראים לך בגינה" במעוז אביב

גבנו לאקליפטוסים של קריאת ספר, שהחזירו את הדי השירים במפגש המלבב לפני שבוע וּמחצה, וּפנֵינו לברושים שבגינת מעוז אביב וְלמפגש בעוד שבוע וחצי, יום שישי,13/11 בשעה 16:30.

הפעם המפגש בסימן "שירת עגבנייה", שכן סוף-סוף תהיה מסביבנו גינה קהילתית של ממש (שלא כבַפּעמים הקודמות).

אז תהיו חבר'המנים (כל המַצּיל מִלה בישראל מתהום הנשייה...) וּבואו להקריא, לשיר וּלנגן, ורצוי ליצור הרכבים יש מאין וּלאלתר.

סרטון (4 דק') של המפגש הראשון וּתמונות.

האירוע בפייסבוק, משמע האירוע קיים.

** יש מקום למקריאים נוספים **

להשתתפות צרו קשר עם אלון אלירן alone@eng.tau.ac.il ועודד משולם oded_free@yahoo.com.

תיתכנּה הפתעות מולטיציפליות.

הגינה נמצאת מאחורי רחוב רפידים 12.

גבנו לברושים
מלים: לאה גולדברג

גבנו לברושים
אנחנו מסתירים את הֶהרים מאחורי בָתינו
אנחנו מתביישים לראות את הכוכב
חשים אל הרחובות הרוחשים
בל יסתבך לבנו במרחב
וכך חיים עם חלונות סגורים
וּבחוצות החגורים חוטים
של טלפון וטלגרף
הרחק מכל אשר אהבנו לתומנו
בתוך הזמן
מעבר לעצמנו

מפגש לימוד בשבת נֹח

עמותת טבע עברי קוראת לקיים בשבת נֹח, ו' בסיון, 24/10, אירועים בדגש על תיקון סביבתי. בכך משתלבים אירועי יוזמת 350 למען ריסון אפקט החממה ושינויי האקלים, שהוא גורם.

בגינה הקהילתית במעוז אביב נקיים בשבת זו החֵל בשעה 11 מפגש לימוד תחת הכותרת "שבת נֹח בִראי מודעות לעצמנו וְלסביבה" בהנחיית שת חיים לוי.

לילדים נציע בניית תיבות נֹח מֵחימר.

אנא הביאו כיבוד.

"טבע עברי" מזמינה קהילות ליזום אירועים נוספים וּתסייע בכך. ניתן לפנות אל עינט קרמר, 052-3754506, או אל תמיר ניר, 054-4807400.

פארק כמשל

מאמר מאת אלון אלירן, גנן עץבעיר.

אני מפרסם כאן את עבודת הגמר, שהכנתי במסגרת הקורס "כלכלה בִראייה אקולוגית", שהעביר ד"ר שחר דולב בביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל אביב. הדברים נכונים לחודש 3/09.

ב-22/4/09 אישרה הוועדה המקומית לתכנון וְלִבנייה של עיריית תל אביב את תוכנית התושבים, וּלפיה יוקם פארק על כל שטחו של מתחם קריית ספר (למעט שטח מפ"י ודונם אחד, שיוקם עליו גן ילדים). אך הדבר הותנה בניוד שכויות הבנייה של מִנהל מקרקעי ישראל (ממ"י) משטח זה לשטח אחר, וּמהנדס העיר הונחה לפעול לניוד הזכויות.

ב-21/9/09 קבעה הוועדה המחוזית מְחוז מרכז, כי לא ייבנה מגדל במקום, אלא יוקם פארק על כל השטח. בכך נסללה הדרך למימוש התוכנית לפארק, שהִציעו התושבים. הנה כתבה על כך.

אזור זה דל בִשטחים פתוחים ירוקים, ומכאן חשיבותו המיוחדת של הפארק.

מדי שבוע מתקיים בשטח פיקניק שכונתי, המפיח במקום חיים ע"י שהייה ובילוי במקום וטיפוחו. בִימות שעון הקיץ בִשלישי ב-18:00 וּבִשעון החורף בשישי בִ-14:00.

במסגרת זו מתקיימת פעילות חברתית מגוונת: מוזיקה, משחקים, דיונים, שוקי החלפות וכיוצא בזה.

הציבור מוזמן להזדהות ולהשתתף.

יוזמת "קוראים לך בגינה" - פואטיקה קהילתית בגינות - נמשכת

בהמשך למפגש הראשון ביפו, לפנינו המפגש השני בפארק הדמוקרטי-אקולוגי בקריית ספר, והפעם בסימן "רון בלב ועט ביד".

בתום מאבק שנמשך כ-15 שנה קבעה ב-22/9/09 הוועדה המחוזית מְחוז מרכז, כי היא מקבלת את עמדת התושבים ועיריית תל אביב, וּלפיה לא יוקם בִשכונת קריית ספר שבלב תל אביב מגדל מגורים. בכך נסללה הדרך לַחלופת התושבים, אשר הִציעו פארק רחב ידיים, תחת השם "רון בלב", אשר ישתרע על המתחם כולו וִישמש את כלל הציבור.

המפגש יתקיים ביום שישי 23/10 בשעה 14:00.
הפארק נמצא בִרחוב עמרם גאון פינת קריית ספר.

סרטון (4 דק') של המפגש הראשון

האירוע בפייסבוק, משמע האירוע קיים.

** יש מקום למקריאים נוספים **

להשתתפות צרו קשר עם אלון אלירן alone@eng.tau.ac.il ועודד משולם oded_free@yahoo.com.

וּבקרוב המפגש השלישי במעוז אביב.

"מה הֶחכם צריך? שלושה דברים: ללמוד את השירה, ללמוד את חוקי המוסר וּלהשלים את לימודו ע"י המוזיקה." קונפוציוס

מפגש גינות קהילתיות והחלפת זרעים

ביום שישי, 11/9, בשעות 12-9, יתקיים בגינה הקהילתית בִפלורנטין מפגש אנשי גינות קהילתיות, שיסתיים בהחלפת זרעים.

בתוכנית:

9:00-8:45 התכנסות
9:15-9:00 הכרות והצגת המשתתפים, מלות פתיחה- מֶה חדש בעולם הגינות הקהילתיות ת"א–יפו, לימור בייגל.
10:00-9:15 הכרת הגינות הקהילתיות החדשות - וייצמן–יפו ,שכונת שפירא ,כפר שלם וקריית שלום, רכזים וּפעילים מספרים.
10:30-10:00 איך לגייס את הקהילה הקרובה לגינה – קרן יעבץ.
10:30-11:00 הפסקת בהריים צמחונית.
11:20-11:00 הסבר על מגוון המינים ופרחי בר, ליקוט וּשמירת זרעים ע"י ציון סימן טוב מזַרעי ציון כרם מהר"ל.
12:00-11.20 החלפת זרעים.

אנא הביאו אתכם אוכל, שניתן לחלוק עם אחרים וכוס רב-פַעמית לִשתייה חמה.

למפגש החלפת הזרעים הביאו זרעים אורגניים, שאתם יודעים בוודאות את המקור שלהם, שקיות קטנות, קופסאות, מִדבָקות וטושים כדי לכתוב וּלסמן. גם אם אין לכם זרעים לשתף, אנא הרגישו חופשיים להגיע בידיים ריקות וְלחזור בידיים מלאות.

נשמח לקבל אישור על הגעתכם: לימור baigel@zahav.net.il 050-6701366 , קרן ttuvia@013.net 077-4622021

הגינה נמצאת בין הרחובות אליפלט, הנגרים וחצרים, ליד גינת דרויאנוב וסדנאות האמנים.

יוזמת "'קוראים לך בגינה" - פואטיקה קהילתית בגינות

מרחבי הגינות הקהילתיות קוראים לך להקריא לדקלם או לשיר! יש לך שירי מגירה? הלחנת טקסט שלך? זה הרגע לצאת החוצה ולקבל במה בגינה אקולוגית קהילתית, שילחו מייל והירשמו כמופיעים.

אפשר להופיע לבד או עם אמנים חברים, לשיר או ללוות בכל דרך מעניינת.

פואטיקה קהילתית בגינות

בֶחודשים ספטמבר אוקטובר ונובמבר תתקיים סדרה של שלושה מפגשים במסגרתת היוזמה "קוראים לך בגינה", וּבהם יקריאו, ישירו וִינגנו יוצרים את שיריהם בגינות הקהילתיות. כל מפגש יתרחש בגינה אחרת וייתן במה לְכַעשרה יוצרים. הראשון ביפו, השני בקריית ספר (לב תל אביב) והשלישי במעוז אביב. המפגשים ביוזמת אלון אלירן ועודד משולם וּפעילים מרכזיים בגינות הקהילה (בירושלים מארגן זאת גדעון ברויידה).

מפגש 1: 14.9.09, יום שני, 18:00, גינת יפו, רח ד"ר ארליך, יפו.

מפגש 2: 13.10.09, יום שלישי, 18:00, הפארק הדמוקרטי-אקולוגי קריית ספר, רח' עמרם הגאון פינת קריית ספר.

מפגש 3 : 13.11.09 , יום שישי, 14:00, גינת קהילת מעוז אביב, לב השכונה מאחורי רח' רפידים 12.

התאריכים אינם סופיים, התעדכנו.

לפני כמה חודשים התרחש אירוע "זירה לְשירה וּנגינה בַגינה" בגינת האוניברסיטה.

הביאו שרפרף מתקפל ותרמוֹס תה לַהנאתכם

להשתתפות צרו קשר עם אלון אלירן alone@eng.tau.ac.il או עודד משולם oded_free@yahoo.com.

האירוע בפייסבוק, משמע האירוע קיים.

גינה לתושב

להלן הודעה מ"החווה" בתל אביב. מדובר בהתפתחות, שייחלנו לה מזמן, של הקצאת שטח לתושבים לגידול עצמי של תוצרת חקלאית לִצריכה עצמית. זהו דגם שונה מהמוכר בגינות הקהילתיות. זו אינה יוזמה מקומית-שכונתית ולא כזו, שמקורה בתושבים, חֶלקות הגידול המוצעות גדולות, שטח חלקה 40 מ"ר, והתשלום החודשי גבוה יחסית, 240 ש"ח. יש לברך על הגדלת מגוון הפתרונות למעוניינים בחקלאות עירונית בת-קיימא, והדבר מצביע ללא ספק על עלייה משמחת במודעות וּבביקוש.
אלון

להלן לְשון המודעה, שהתקבלה ממרב, מנהלת החווה:

אנחנו שמחים לבשר לכם שפרוייקט "גינה לתושב" בחווה יוצא לדרך!

אם אתם גרים בבניין על קומות וחולמים על גינה, או סתם רוצים לגדל חסה וצנוניות ואין לכם פינה...

אנחנו רוצים להזמין אתכם להיות חקלאים ולטפח חלקה אלוהית קטנה ופרטית, פה אצלנו בלב העיר, בחווה!

נשמח לספק לכם את הידע, הכלים וההכוונה ולפנות לכם מקום כדי שתוכלו לגדל באהבה וליהנות מפירות של עבודה בגינה. בחווה יוקצו כ 90 חלקות בגודל של כ 40 מ"ר, לצורך שתילה וגידול פרחים, ירקות ותוצרת חקלאית לצריכה עצמית.

עלות שכירת חלקה 240 ₪ לחודש – ולרגל השקת הפרויקט – חודש ראשון במתנה!

פרויקט גינה לתושב ייפתח באירוע חגיגי, במעמד ראש העירייה רון חולדאי.

באירוע זה יוגרלו החלקות בין הנרשמים על פי מיקומן באמצעות צדפים, כשחזור של הגרלת החלקות ההיסטורית בתל אביב של לפני 100 שנה.

נותרו חֲלָקות ספורות - כל הקודם זוכה!

פרטים נוספים באתר.

ערוגה ראשונה בגינה החדשה

עברנו! אנחנו בִפנים! כמתוכנן, הועברה אור-גינה-לי, הגינה האקולוגית של אוניברסיטת תל אביב, אל תוך הקמפוס, על-יד בניין כִתות הנדסה. בעקבות המעבר והפרסום הנרחב, שזכינו לו לקראת המעבר, פונים אליי רבים וּמתעניינים, וַאחדים אף הצטרפו בפועל אל צוות הגינה.

אור-גינה-לי - אישור כניסה לקמפוס

היסטוריה סביבתית: לאחרונה הוחלט, כי אור-גינה-לי, הגינה האקולוגית באוניברסיטת תל אביב, תועבר מהגנים הבוטניים הסמוכים לקמפוס אל תוך הקמפוס פנימה. שאפנו לכך זמן רב, שכן המיקום הנוכחי בגנים הבוטניים מרוחק יחסית מהקמפוס ונסתר מעיני הבריות. כך מוחטאת אחת המטרות של הגינה, לשמש מרכז הדגמה לקיימות עירונית. כמו-כן, קשה יותר לגייס מתנדבים לעבודה בגינה.

הזמנה לביקור בגינה הקהילתית במעוז אביב

השבוע במסגרת אירועי "בתים מבפנים" ת"א.

"בתים מבפנים" הוא אירוע ארכיטקטורה עירוני המתקיים אחת לשנה (בת"א ובירושלים לסרוגין).

מטרת האירוע היא לשפוך אור על הארכיטקטורה ולהציף לתודעה את הסביבה הבנויה.

במשך סופשבוע ארוך נפתחים עשרות מבנים לביקורים, סיורים ודיונים: בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות מיוחדות (מתוך אתר הפרויקט היפה הזה).

בסופשבוע הקרוב יתקיים הארוע בת"א, והגינה הקהילתית שלנו במעוז אביב משתתפת כאחד מאתרי הביקור. אני מזמינה אתכם להגיע אלינו, וכמובן להעביר הלאה לכל מי שזה עשוי לעניין אותו.

וזה נוסח ההזמנה מפרסומי הארוע:
גינה קהילתית מעוז אביב
רפידים 12, מעוז אביב (בחורשה שמאחורי הבניין).
שישי, 8.5, 11:30-8:30.
הסבר על הגינה יינתן אחת לשעה.

בואו לגלות אי מקסים של טבע עירוני בגינה הקהילתית האקולוגית של תושבי מעוז אביב; לשמוע ממקימיה כיצד לקדם רעיונות קהילתיים וסביבתיים בעיר; לראות איך מגדלים ירקות אורגניים לצד פרחים וכיצד מתפעלים מתקן קומפוסט המשמש עשרות משפחות שכנות.

הסבר על הגינה יתקיים אחת לשעה.

גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

להתראות!

מסיבת החלפות אביבית במעוז אביב

בשבת 4/4 בין 11 ל-14 אתם מומנים להביא את כל הֶחמץ: בגדים, משחקים, ספרים או תקליטים, וּללקט חמציצים וּמציאות. דמי כניסה עשרה שקלים, ויימכרו עוגות, הכול קודש למימון פעילות הגינה. כתובת: מאחורי רפידים 12.

זירה לשירה וּנגינה בגינה

אור-גינה-לי, הגינה האקולוגית של אוניברסיטת תל אביב' והחוג לספרות אנגלית ולימודים אמריקניים מזמינים לחגיגת אביב של שירה ומוזיקה. בתוכנית הקראת שירים בשילוב עם נגינה בהשתתפות סטודנטים, אנשי סגל ואורחים מאוניברסיטת בר אילן ונוספים.

מועד: יום רביעי, 1/4, מ-12:30 ועד 14:30.

מקום: הגנים הבוטניים של אוניברסיטת תל אביב.

לפרטים נוספים ולמעוניינים להשתתף באופן פעיל: כיתבו אליי או טלפנו 054-2286173.

אלון

כי מהו קמפוס
אם לא זירה
להראות איזה טיפוס
אתה שכותב יפה שירה
כזה ממזר
בלי פחיתות כבוד
אשר מצליח לשורר
וגם בכל-זאת לעבוד
לחיות בִכפר בתוך העיר
על אופניים לדווש
להיות צעיר וגם בכיר
וכל הזמן להתחדש

תפוחי אדמה במעוז אביב

כשילדים מגננים, ההורים מתבוננים
כשההורים מגננים, הילדים מתרוננים
כשבורגנים מגננים, כמו זוג יונים
במשך השנים פניהם מתעננים
על ערוגה רוכנים, בדַאַג בוחנים
וּכמו מתגוננים, אך לא מתלוננים
עודם בונים

אלון

מסיק במעוז אביב

מה יותר כיף? לגדל או ללקט? איזה מזל, שאפשר גם וגם, וּבגינה הקהילתית במעוז אביב השילוב הזה קל במיוחד! בסתיו הקודם מצאנו את הפֵרות נגועים ע"י זבוב הים התיכון. בסתיו האחרון, לעומת זאת, נגלו לעינינו פרות מושלמים ויפים מאין כדוגמתם. הכמות, לעומת זאת לא הייתה גדולה, למרות שבמקום ששה עצים, ובכל-זאת הצלחנו למלא חצי דלי, שעבר כבישה, כפי שרואים בתמונה. בהמשך ליקטנו את הזיתים שנשרו על האדמה והתייבשו, צימוקי הזיתים, שאת חלקם השרינו ביין, ואף זאת בתמונה.

הקמת רשת ארצית לקידום גינון קהילתי

מפגש

יום רביעי, ה-18 בפברואר בשעה 18:00, במשרדי הבית הירוק ברחוב נחלת בנימין 85,

מטרתו היא הקמת רשת ארצית של גינות קהילתיות.

רוצים להצטרף לרשימת תפוצה גינות קהילה איזור מרכז שילחו לי מייל על כך,

יש לכם פעילות בגינה ואתם רוצים להעביר זאת לרשימה - שילחו לי המידע

oded_free@yahoo.com

עודד משולם

עץ נולד במעוז אביב

כמובטח, יום ששי האחרון במעוז אביב היה שוקק ומרגש במיוחד. כמאה ושלושים שתילי עצים ניטעו בשטח החורשה הסמוכה לגינה הקהילתית. כל זוג שתילים אומץ ע"י אדם או משפחה, שהתחייבו להשקותם פעם בשבוע במשך השנתיים הראשונות לחייהם, עד להיקלטותם. בחורשה עצים רבים, אך יש ביניהם מרווחים, שהותירו מקום לנטיעת עצים רבים נוספים, וכמו-כן, העצים הנוכחיים לא יחיו לנצח, וכעת מובטח לדורות הבאים, שייהנו מחורשה יפה לא פחות באותו מקום, שהוא פנינה של טבע עירוני.

לא הרחק משם, בחורשה אחרת, ניטעו עוד כמה עשרות עצים, ושם דאגה האגודה השיתופית של השכונה, שהיא מעין קיבוץ בתוך העיר, להתקין טפטפות להשקיה.

בין שני המוקדים התקיימו סיורים להכרת עצי השכונה, ובגינה הקהילתית התנהלה סדנת יצירה, שריתקה אליה עשרות אנשים, והניבה תוצאות מרהיבות עין.

אלון

ט"ו בשבט במעוז אביב, יום ששי 6/2 מ-12:30

במסגרת עץ נולד יתקיימו במעוז אביב שני מוקדי חלוקה, ייערכו סיורים מודרכים בעקבות עצים בין שני המוקדים, ותתקיים פעילות יצירה מחומרי טבע.

פלורנט"ו בגינת פלורנטין, יום ששי 6/2 מ-12 ועד שיחשיך

הגינה הקהילתית בפלורנטין מזמינה לחגיגת ט"ו בשבט. הגינה מלבבת, החמניות והתורמוסים פורחים, יהיו תה ועוגיות, מוזיקה חיה, סדנאות יצירה מחומרים ממוחזרים, שיחות על קומפוסט וגינון קהילתי, שתילת ירקות ופרחים, ליקוט עשבי בר וחלוקת שתילי עצים במסגרת פרויקט עץ נולד, ובכלל, יהיה שמח.

הגינה הקהילתית במעוז אביב כמוקד עלייה לרגל

מתברר, ששמעה של הגינה שלנו יצא למרחוק, והיא הפכה למוקד עלייה לרגל, ולא רק מרחוק.

ספירת ציפורים במעוז אביב

במסגרת ספירת הציפורים השנתית הנערכת בימים אלה, הגינה הקהילתית במעוז אביב מזמינה לספירת ציפורים ביום ששי 30/1/09 בשעה7:30 בבוקר. תלווה אותנו הצפרית, אסנת פלג.

מומלץ להצטייד במשקפות.

פרטים על הציפורים ועל הספירה וטפסים להדפסה באתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית

הגינה נמצאת ברחוב רפידים בין 10 ל-12.

אלון 054-2286173

הצטרפות לרשימת תפוצה של גינות קהילה

אני מרכז את רשימת התפוצה של הגינות הקהילתיות ת"א. במידה והנך מעונייין / מעונינת להצטרף לרשימה יש לשלוח מייל אלי ולבקש זאת. לא לשכוח לכתוב בתיבת הנושא כותרת ובה הצירוף גינות קהילה. ניתן להעתיק את הכותרת הזו כאן: גינות קהילה,רשימת תפוצה +

המכתבים שאשלח יהיו ידוע על אירועים באחת הגינות, חדשות מענינות בנושא גינות קהילה תל אביב ומידע כללי קשור.

עודד משולם

oded_free@yahoo.com

כל יום שישי בשתיים

היי

אנשי גינת פלורנטין מזמינים

גינת פלורנטין חיה ועובדת-

אכלתם פעם חסה שגידלתם בעצמכם? גידלתם פעם תבלינים בספירלה?

בגינת פלורנטין נפגשים בכל יום שישי בשתיים- לא צריך ידע מוקדם כלים או התחייבות, רק עניין ורצון לנסות

נפגש בגינה- ליד המרכז הקהילתי בגינת דרויאנוב

צוות פעילי הגינה

לפרטים:

niritlotan2@yahoo.com

tamari@gmail.com

עודד משולם

odeliya sais

hi

here is what odeliya sais

kfar shalem community garden

oded

ראשית ברצוני לספר לכם כי ביום ד' שעבר הדלקנו נר 4 לחנוכה במרכז קהילתי בית בארבור (מזג האויר הסוער מנע מאיתנו להתכנס בגינה ) והיה פשוט מקסים.

בני הנוער מבארבור הצטרפו אלינו ומס' תושבים עוברי אורח. זה היה נכון ובמקום. אפרסם את התמונות מיד כשבני הצלם שלנו ישלח לנו אותם.

בנוסף, רוצה לומר לכולכם תודה על המאמצים הרבים לתמוך ולעודד בהקמת הגינה. אנו מבינים כי כרגע מה שמתבקש הוא לגייס תושבים חדשים נוספים שהנושא נמצא בראש מעניינם. אנו התחלנו לחפש את האנשים הללו.

בחודש הקרוב (אולי פחות) לא נקיים מפגשים בגינה כיוון שנקדיש את מירב זממנו לאיתור חברים נוספים שיוכלו לרכז ולעבוד בגינה באופן פיזי.

השבוע נוציא פלאייר לתושב הקורא ומזמין את התושבים לקחת חלק בפעילויות. בנוסף, אנו נגיע למסגרות מוסדיות – בתי"ס וגני ילדים במטרה להציע להורים להצטרף לפעילויות עם ילדיהם.

במידה ויש לכם רעיונות נוספים- נשמח לשמוע ונשמח אם מי מכם יצטרפו אלינו לאיתור החברים.

שיהיה לכולנו רק טוב

ניפגש במהרה ובקרוב..........

אודליה יעקב

גינת האוניברסיטה

הגינה האקולוגית

באוניברסיטת תל-אביב

מחדשת פעילות ומזמינה אתכם, סטודנטים וסגל,

ללמוד שאפשר גם אחרת!

בואו להתנסות בגידול ירקות ובהכנת קומפוסט,

והצטרפו לסדנאות בנושא קיימות וסביבה

נפגשים בכל יום ראשון

בשעה 14:00

בכניסה לגן הבוטני

לפרטים נוספים ולהצטרפות לרשימת התפוצה greentau@gmail.com

כמו כן ניתן לראות את הפעילות משנה שעברה באתר:

http://www.dropshots.com/greentau

נביטה קהילתית. גינת כפר שלם - (בית בארבור)

שלום

אודליה מוסרת:

ימי הפעילות בגינה הם לימי ד' שעות 17:00-19:00

הנכם מוזמנים להגיע ולהצטרף.

בני פורום הנוער מבית בארבור יצטרפו ובכל שבוע כעשרה מהם יבואו לפעילות בגינה

יערך טקס הדלקת נר רביעי של חנוכה בתאריך ה- 24/12 אחה"צ

בברכה

עודד משולם

-- רוצים להיות מעודכנים? הצטרפו לרשימת התפוצה של גינות קהילה תל אביב -- שילחו לי מייל על כך oded_free@yahoo.com

רשימת התפוצה של הגינות הקהילה בתל אביב-יפו

אני מרכז את רשימת התפוצה של הגינות הקהילתיות ת"א. במידה והנך מעונייין / מעונינת להצטרף לרשימה יש לשלוח מייל אלי ולבקש זאת. לא לשכוח לכתוב בתיבת הנושא כותרת ובה הצירוף גינות קהילה. ניתן להעתיק את הכותרת הזו כאן: גינות קהילה,רשימת תפוצה +

המכתבים שאשלח יהיו ידוע על אירועים באחת הגינות, חדשות מענינות בנושא גינות קהילה תל אביב ומידע כללי קשור.

עודד משולם

oded_free@yahoo.com

פלורנטין- מפגש בגינה מחר. ניפגש ב-13:00?

היי היי,

מפגש בגינה מחר. ניפגש ב-13:00?

בתוכנית: המשך הניקוי, זריעת קטניות וירקות, תיחוח, קומפוסט, ועוד ועוד.

אנחנו רוצים להכין גם שלט לגינה, כך שאם יש לכם חומרים מתאימים - לוח עץ, צבעים, או כל דבר אחר - הביאו-נא.

מחר גם צפויה לבקר בגינה קבוצת "ממחזרות", קבוצת אמנות אקולוגית שבאה לסיור בתל-אביב, ואחרי ביקור בגלריות ואצל תמי ב"עץ בעיר", תבקר גם אצלנו.

תבואו, תזמינו חברים להצטרף,

ונתראה.

תמר

054-4779187

(עודד)

מפגש התעוררות גינת פלורנטין- שישי 7 לנוב 13:00

שלום

בשישי הזה, 7 לנוב' שעה 13:00 יתקיים מפגש גינה ראשון העונה.

המטרה היא לגבש פעילות מחודשת בגינה ולתכנ הלאה.

הצטרפו כמה גורמים חדשים לפעילות וההתארגנות ממשיכה

בוא..אתם מוזמנים

עודד

גינת פלורנטין מתעוררת

אחרי תרדמת הקיץ הגינה בפלורנטין מחדשת את פעילותה. מפגש ראשון יתקיים ביום ששי 7/11 ב-13:00. הנכם מוזמנים לבוא ולהביא כפפות וכלי עבודה.

מסיבת החלפות בגינה הקהילתית במעוז אביב

הנכם מוזמנים למסיבת החלפות סתווית בגינה הקהילתית במעוז אביב בשבת 8/11 בשעות 14-11. הגינה מאחורי רח' רפידים 12-10.

זו ההזדמנות לנקות ארונות ולהביא כל חפץ מיותר לכם וראוי לשימוש אשר ברשותכם. לוקחים הביתה דברים שאחרים הביאו למסירה. לא מוכרים פריטים בכסף. גם מי שאין לו מה למסור, בטח ימצא משהו נחמד לאמץ.

כמו-כן, יימכרו עוגות ביתיות - דרושים מתנדבים להכנתן. כל ההכנסות קודש למימון פעילות הגינה.

דמי כניסה: 10 שקלים למבוגר.

אנא הביאו מחצלות לפריסת החפצים ולישיבה.

מה שלא יילקח במסיבה, יימסר לנזקקים.

במקרה של גשם יידחה האירוע לשבת שלאחר מכן.

הרצאה בסלון האקולוגי על גינות קהילה עירוניות בארצות הברית

שלום לכולם

במוצאי שבת הזו 25 לאוקטובר אעביר הרצאה בסלון האקולוגי של מרכז לאקולוגיה עירונית עץבעיר. שם ההרצאה : גינות קהילה עירוניות בארצות הברית וחקלאות עירונית נתמכת קהילה CSA (community supported agriculture) ניו יורק , אטלנטה, בוסטון וושינגטון. זה יהיה ברחוב ביאליק 23

20:00 שעה. ההרצאה הינה תיעוד של חקר גינות קהילה וחקלאות עירונית בארצות הברית, קיץ 2008 ותכיל תמונות רבות, מידע והיסטוריה של גינות קהילה בניו יורק, שיטות וגילויים. מעיין דוח מצב או תמונה עכשיות על גינות באמריקה.

כ 150-200 תמונות על פרויקטים שונים. החקר מטעם מכון הערבה ללימודי הסביבה

www.arava.org. מוזמנים. הסלון קטן , אני מקווה שלא צפוף מידיי

הנה כתובת העמוד באתר עם עוד פרטים http://www.citytree.net/branches/ecoSalon/

ניתן להזמין הרצאה זו

בברכה

עודד משולם

הגינה בתל נורדאו

לגינה בתל נורדאו רכזת חדשה בשם רותי. הגינה נמצאת בתוך שטח בית הספר תל נורדאו ולכן מפאת ההסכם שהושג עם ההנהלה הגינה מיועדת בעיקר להורי בית הספר ואינה פתוחה ממש לקהל הרחב.

כתובת הגינה :

רחוב מנדלי 19 ת"א

ואלבום התמונות של הגינה קיים כתת אלבום

http://www.flickr.com/photos/zokaya/sets/72157594182233040/

אתה מוזמן להוסיף את הקישור או להשתמש בתמונות משם לפי הצורך.

עודד

הגינה הקהילתית במעוז אביב מזמינה למפגששי חודשי ב-12/9

ביום ששי 12/9 ניפגש כמדי חודש ב-16:30.

בתוכנית

16:30 - המשך עבודה על בריכת הציפורים ועבודה בערוגות האישיות והמשותפות.

17:30 - שעת סיפור עם שחר מרום. התשלום בכובע קסמים. מחיר מומלץ: 20 שקלים לילד.

18:00 - עד שיחשיך, נקיים קבלת שבת וארוחת ערב.

כלי נגינה יתקבלו בברכה.

הנכם מוזמנים להביא דבר מאכל צמחוני בכלים רב-פעמיים וכלים רב-פעמיים לשימושכם.

פעילים להקמת גינה קהילתית בשכונת נווה-עופר

"אורבניקה – התעוררות עירונית"

דרושים אקטיביסטים ירוקים!!

"אורבניקה – התעוררות עירונית" מחפשת פעילים להקמת גינה קהילתית בשכונת נווה-עופר (תל-כביר), בת"א-יפו.

הפעילות בגינה תתקיים מתחילת השנה החדשה ובתום שנת השמיטה. הקמת הגינה בשיתוף אקי"ם ופעילים שכונתיים נוספים.

אז... אם אתה חובב גינון, דוגל בעיר ירוקה או רוצה לתרום לחברה וגם ללמוד קצת על הדרך...

צור קשר עם אורבניקה – התעוררות עירונית

פגישת היגויי בה יוצג הפרויקט תתקיים ביום ד' הקרוב, בשעה 18:00 בכיכר המדינה במסגרת פגישת אורבניקה. נא לאשר הגעה.

לפרטים: יהונתן 0523-298432 jonathan@urbanica.org.il

ולקראת ביקור מעוז אביב ביבולים: יבולים במעוז אביב

לא, לא הפסקנו לקנות ירקות, אבל אנחנו נהנים בהחלט מיבולים נאים למראה, טעימים ומזינים של ירקות, וצמחי התבלין מניבים בשפע.

אז לא נותר, אלא לטעום בעיניים.

אלון

צוות מעוז אביב מזמין לביקור השראה בחוות הפרמקלצ'ר "יבולים"

הנה מה שחדווה מוסרת: ביום רביעי, ה- 20/8/08 בשעה 17:00. נסע לבקר בחווה האקולוגית "יבולים" שבכפר מל"ל (ליד הוד השרון). לצורך קבלת השראה להמשך העשייה שלנו בגינה הקהילתית. בחווה יש בוסתן, בריכת ציפורים, ספסל מצמיגים ממוחזרים, פינת חי, פינת יצירה, טאבון ועוד. הביקור יהיה בחינם או בעלות סמלית שתקבע לפי מספר המשתתפים הסופי. במידה ואתם מעוניינים להצטרף לביקור - אנא חזרו אלי במייל עד ליום שני ה-18/8, כדי שהמארחים ידעו לכמה אנשים להערך.

ההגעה למקום ברכבים פרטיים.

להתראות,

חדוה וצוות הגינה

nen_va@zahav.net.il

(עודד)

הזמנה להצטרפות לגינת "יד אליהו" החדשה

בואו להצטרף ליוזמה חדשה להקמת גינה. אנו מנסים לגבש גרעין אנשים לגינת הקהילה ביד אליהו. רחוב המערכה. שטח ציבורי פתוח בלתי מטופח. לא רחוק מהאיצטדיון. קיים שטח מתאים ואישור טנטטיבי ראשוני. התנאים כרגע הם שאין מקור השקיה. השלב הראשוני יהיה תכנון החזון והגעה לחיבור מים על ידי העירייה.

golangal@netvision.net.il

מסיבת החלפות קייצית בגינה הקהילתית מעוז-אביב

הזמנה למסיבת החלפות קייצית בגינה הקהילתית בשבת ה-5/7 , משעה 17:00 אחה"צ, ****בשטח מאחורי רח' רפידים 12 מעוז-אביב, ת"א**** כל ההכנסות קודש לגינה הקהילתית האקולוגית שבשכונה. בתכנית:1. מסיבת החלפות עונתית, מנקים ארונות ומביאים כל דבר מיותר וראוי לשימוש אשר ברשותכם – לוקחים הביתה דברים שאחרים הביאו למסירה. העיקרון- לא מוכרים פריטים בכסף. גם מי שאין לו מה למסור - בטח ימצא משהו נחמד לאמץ. 2. מכירת עוגות ביתיות (דרושים מתנדבים). כל ההכנסות קודש למימון הקמת הגינה הקהילתית. דמי כניסה - 10 ש"ח למבוגר

אנא הביאו מחצלות לישיבה ופריסת החפצים. מה שלא ילקח במסיבה - ימסר לנזקקים. מוזמנים להפיץ בין מכריכם, כולם מוזמנים.להתראות!!! להוראות הגעה ושאלות נוספות: 054-4697571

חדוה.

(עודד)

מעוז אביב כשמה כן היא

כשהחלו הגישושים להקמת הגינה הקהילתית בשטח החורשה שבמעוז אביב בקיץ של השנה שעברה, הייתה הקרקע קשה ויבשה ומכוסה בעשב יבש. כיום, כשנה מאוחר יותר, בעיצומו של הקיץ שורר בגינתנו אביב נצחי.

להמשך...

אור-גינה-לי....תמונות- סטודנטים עושים

סודנטים עושים לא רק מקשיבים למרצים

הנה מה ששלחו למכותבים

מעט היסטוריה חלוצית מחברי הגינה

עודד

http://www.dropshots.com/greentau#

------------------------------------------

בחודש פברואר השנה הוקמה גינת סטודנטים אקולוגית, "אור-גינה-לי", ביוזמת קבוצת סטודנטים מהמחלקה למדעי הצמח בפקולטה לביולוגיה ומבית-הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר. לגינה הוקצתה חלקה באדיבות הגנים הבוטניים, בצדו המזרחי של הגן, מעל נתיבי איילון.

הקליקו להמשך

סיורים באור-גינה-לי

מחר, 5/6 יום איכות הסביבה הבינלאומי, הוא גם היום הירוק של מגמה ירוקה באוניברסיטת תל אביב. במסגרתו יתקיימו סיורים בגינתנו אשר בפאתי הגנים הבוטניים. הם יחלו בשעות 10, 13 ו-15 וייצאו משער 2 של האוניברסיטה, שער בית התפוצות. הגינה תהיה ערוכה לאורחים גם מעבר לשעות הסיורים.

ראו הוזמנתם!

עדכונים ותמונות מאור-גינה-לי

מאז הוקמה, לפני כ-3 חודשים, התקדמה גינת הסטודנטים שלנו בגנים הבוטניים שבאוניברסיטת תל אביב, וכיאה לגינה אקדמית, אנו מנסים בה שיטות גידול שונות ומגוונות, אשר נפרט בקרוב.

אנו מפרסמים בקביעות תמונות מלוות בהסברים קצרים.

בסמסטר הנוכחי אנו נפגשים בימי א' ב-15 בכניסה לגנים הבוטניים. אם תהיה דרישה, אולי נקיים מפגש ביום נוסף.
בשבוע הבא יידחה המפגש ליום ד' ב-14 עקב שבועות.

עוד על אור-גינה-לי

מטרת הגינה היא לימוד והתנסות בשיטות גינון מקיימות ויישומן בסביבה העירונית, כמו גם הערך השיתופי והחברתי בקרב הסטודנטים באוניברסיטה. זאת לאור הרצון של המשתתפים ללמוד ולהפיץ את הנושא ולרכוש כלים ליישום גם במתחם הביתי של כל אחת ואחד ומתוך הכרה בחשיבות החברתית והערכית של גידול מקומי, בעידן של חברה מתועשת, המתמודדת עם משבר סביבתי הולך וגובר, וּבִכלל זה שיא תפוקת הנפט, המשפיעים גם על זמינות המזון ואיכותו. מלבד הגינון עצמו, פעילות הגינה כוללת גם הרצאות שונות, במטרה להרחיב את הידע בנושאים מגוונים כגון עקרונות שיטת הפרמהקלצ'ר, חקלאות עירונית, הכנת קומפוסט בדרכים שונות, ליקוט, גינון קהילתי ועוד.

בארבור

גינת בארבור מנסה להמריא. השלב הוא שלב ראשוני של גיבוש קבוצה. זה הזמן להצטרף ולהשפיע. לפרטים בידקו כאן בהמשך בדפים הבאים גינה בכפר שלם ויד אליהו

מעוז אביב - ממתעניינים לפעילים

במהלך חצי השנה האחרונה, שבמהלכה הקמנו את הגינה במעוז אביב, עטף אותנו ענן של מתעניינים בקבלת ערוגה משפחתית והצטרפות לעבודה בגינה. אנשים אלה עודכנו באופן שותף בדואל וביקרו בגינה בהזדמנויות שונות, אך לא היה ברור, כמה מהם אכן יממשו את התעניינותם.

להמשך...

מסתמן !

שהמפגשים הקבועים של גינת קהילת הסטודנטים "אור-גינה-לי" שבאוניברסיטה הוא יום רביעי, ניפגש בשעה 15:00 (שעון קיץ) בכניסה לקפיטריית אקו.

נגשנו (תמר ושגית) לקפיטריית עלים ירוקים. יש להם את התו החברתי והלוגו של "אוהב את עצמך אחרי הארוחה" או משהו בסגנון ואנו מקווים לשכנע אותם להירתם לענין הפרדת הפסולת תחת הכותרת " עלים ירוקים – מרגישים טוב עם עצמם כל יום רביעי".

הנה כמה תמונות

http://www.dropshots.com/greentau

כך מוסר צוות הגינה

עודד

בשבת ה-5 לאפריל בין השעות 11-14

הזמנה למסיבת גינה אביבית, בשבת ה-5 לאפריל בין השעות 11-14, בשטח הגדול מאחורי רח' רפידים 12, מעוז-אביב, ת"א. כל ההכנסות קודש להקמת הגינה הקהילתית האקולוגית בשכונה.

בתכנית:

1. מסיבת החלפות עונתית: מוזמנים להביא כל דבר מיותר שברשותכם – ולקחת הביתה דברים שאחרים הביאו. בבקשה רק במצב ראוי לשימוש - ספרים, בגדים, נעליים, כלי מטבח, צעצועים, ועוד. לא עושים החלפות "אחד לאחד" (קח את שלי, תן את שלך).לא חייבים להביא פריטים להחלפה

ולא מוכרים פריטים בכסף.מוזמנים בחום גם מי שאין לו מה למסור - בטח תמצאו משהו נחמד לאמץ. 2. מכירת עוגות ביתיות (דרושים עוד מתנדבים).

(לא תמכר שתייה באירוע, מומלץ להצטייד במים מבעוד מועד). מה שלא ילקח במסיבה - יתרם לנזקקים. דמי כניסה- 10 ש"ח למבוגר. כל ההכנסות קודש למימון הקמת הגינה הקהילתית. אנא הפיצו בין מכריכם, כולם כולם מוזמנים!!!

להוראות הגעה ושאלות נוספות: 054-4697571 חדוה

הגינה הראשונה שמחלקת חלקות אישיות

שלום לכולם,

עברה כחצי שנה מאז חנכנו את שטח הגינה הקהילתית במעוז אביב. בחודשים אלו התמדנו להיפגש מדי יום שני אחר הצהריים, בלוויה הצמוד של קרן יעבץ, היועצת המקצועית שלנו. במפגשים אלו ובשעות רבות נוספות, דיברנו, למדנו את השטח, תכננו, עדרנו, שתלנו, השקנו, בנינו מתקן לקומפוסט ועוד ועוד.

עתה, עם קבלת מערכת ההשקיה, הגענו לרגע לו מחכים רבים מביניכם – עת חלוקת והקמת הערוגות האישיות. נפגש לאחר הצהריים של חלוקת ערוגות ותחילתה של מלאכת הכנתן לקראת שתילות האביב. לקראת מפגש זה, המהווה שלב חדש בתהליך לידת הגינה, חיברנו דף הסבר להצטרפות לגינה. מסמך זה נועד להבהיר לכל המעוניין להיות שותף בגינה הקהילתית - מהם הדברים הכרוכים בכך.

בתודה מראש ולהתראות,

חדוה

בשם צוות הגינה

תושבים מוזמנים להצטרף, גינת קהילה במתנ'ס בבלי

לאחרונה יזם מתנס בבלי (רחוב טולדנו 6) תחילת גיבוש פעולה להקמת גינה אקולוגית במתחם המתנס. במתנס קיימים שני גני ילדים והכוונה היא לשלב אותם בפרויקט הגינה ולחבר זאת למסגרת פרויקט הגן הקסום-הגינה האקולוגית. תושבים מוזמנים להצטרף לעשייה. ניתן לפנות לאביגיל במספר הטלפון 5460537 והמייל Bavly5@walla.co.il

בקרוב יתקיים מפגש ראשוני בו אציג את הרעיון שעומד מאחורי גינות קהילה , את העזרה שעיריית תל אביב מוכנה לתת ואת הצעדים המעשיים בכדי להתקדם

מסתמן שהמפגשים השבועיים יהיו בימי שישי ב 09:00

בהצלחה

עודד

תושבים מוזמנים להצטרף, גינת קהילה בכפר שלם

לאחרונה ניתן היתר להקים גינת קהילה בשטח קרוב לבית בארבור שבכפר שלם. השטח נמצא צפונית למגרשי הטניס וקרוב לבית הספר עירוני ט'. תושבים מוזמנים ליצור קשר ולהצטרף. כרגע אשת הקשר הינה אודליה. הנה כתובת המייל שלה

yaakov_o@mail.tel-aviv.gov.il

בהצלחה

עודד

תושבים מוזמנים להצטרף, גינת קהילה ביד אליהו

לאחרונה ניתן היתר להקים גינת קהילה ביד אליהו ברחוב המערכה. תושבים מוזמנים ליצור קשר עם גל ולהצטרף. כתובת המייל של גל golangal@netvision.net.il

בהצלחה

עודד

תושבים מוזמנים להצטרף, גינת קהילה ביפו

לאחרונה ניתן היתר להקים גינת קהילה ביפו ברחוב ארליך, סמוך למספר 29 ובית הספר. בשטח עצי זית. תושבים מוזמנים לפנות אליי ליצירת קשר והתגבשות קבוצה. oded.meshulam@gmail.com.

סוף-סוף גינת סטודנטים באוניברסיטה!

כבר שנים שאנו, הסטודנטים בִמגמה ירוקה באוּניברסיטת תל אביב, מנסים ליזום הקמת גינה אורגנית בקמפוס, והנהלת האוניברסיטה טוענת, שאין לה מקום להקצות לשם כך. והנה, סוף-סוף, ביוזמת קבוצת סטודנטים מהמחלקה למדעי הצמח בפקולטה לביולוגיה וּמבית-הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, נמצאה הדרך, והוקצה שטח יפהפה בפאתי הגנים הבוטניים, וַהֲקמת הגינה, ושמה אור-גינה-לי (תודו), החלה לפני חודש! זהו אַחד התחומים במסגרת הפעילות לַהֲפיכת הקמפוס לירוק. את העבודה בגינה מנחה דוקטורנט למדעי הצמח, דני הראל. המפגשים מתקיימים מדי יום ד' החל מהשעה 14:00 ועד 16:00 לערך.
אז מה הספקנו עד כה?

להמשך ותמונות...

אירועים קרובים בגינת מעוז אביב

שלום לכל העוסקים במלאכה והמתעניינים באשר אתם.
להלן פירוט תאריכים ופעילויות המתוכננים לחודש הקרוב בגינה.

ביום ששי 28/3 - מפגש חלוקת ערוגות אישיות והכנת ערוגות.
למי שטרם הצליח להגיע ומעוניין להצטרף רשמית, לקבל ערוגה, ולהתחיל לעבוד - הזדמנות טובה להגיע.
מוזמנים, כמובן, גם כל מי שלא רוצה ערוגה אישית, אבל מעוניין לעבוד בצוותא בערוגות המשותפות הקיימות והמתוכננות.
על משמעות ההרשמה וקבלת ערוגה, מבחינה מעשית, נרחיב בימים הקרובים.

בשבת 5/4 - מסיבת החלפות אביבית.
לאור ההצלחה המסחררת של המסיבה שהתקיימה בסוף דצמבר... הזדמנות לנקות את הארונות ולהתחדש לקראת פסח!
גם הפעם נגבה 10 ש"ח לכניסה ונכין עוגות למכירה, כשכל ההכנסות שוב קודש לתמיכה בהקמת גינת הקהילה שלנו.
על המיקום המדויק של המסיבה תבוא הודעה.

ביום ששי 11/4 - מפגש שתילות אביב בגינה.
בימים אלה אנו עובדים במרץ כדי לחבר את מע' ההשקייה הממוחשבת, כך שתהיה מוכנה לשימוש.
בשבוע שעבר זרענו בחממת המשתלה העירונית זרעי ירקות אורגניים ופרחים רבים, בתקווה שאת חלקם נוכל לשתול ביום זה.
בנוסף, הנכם מוזמנים להביא זרעים ושתילים נוספים המתאימים לעונה (רצוי אורגניים).

להתראות,
אלון בעקות חדוה.

מעוז אביב סגרו מעגל (לא חשמלי)

היסטוריה.! ביום שישי 29 בפברואר אנשי גינת הקהילה במעוז אביב סגרו מעגל חיים שלם. ביום העבודה בו היו כ 20 איש נילקח לראשונה ברוב הדר תוצר מפינת הקומפוסט שהחלה לגדול כאשר קמה הגינה באוקטובר 2007. אחת ממקימות הגינה ויוזמות הרעיון להקימה וזו שיודעים תמיד לשאול אותה כיצד לתפעל את הפינה, היא זו אשר שלחה ידה ומילאה דלי ראשון. שרשרת אנושית של ילדים העבירה מיד ליד וערוגות חדשות נוספו לערוגות הקיימות והדשן ניבזק ממעל. מי ששמר את שאריות המזון, טרח לנשוא אותם לגינה ולשלבם בערמה זכה כעת לסגור מעגל חיים ולספק את החיזוק הנחוץ לירקות הגינה. בתאבון.

עודד

קמה גינת קהילה ביפו

שלום לכל המתענינים בגינות הקהילה בתל אביב יפו

בשבועות האחרונים התקבל אישור מעיריית תל אביב לטיפוח גינת קהילה בשטח פתוח ברחוב ארליך ביפו. זהו שטח המיועד בתכנון כשטח עתודה למבני מוסדות ציבור אך כנראה לא קיים עליו תכנון מדוקדק לבנייה בטווח הקצר

כל המעוניין להצטרף ולחזק את הקהילה הנבניית של הגינה מוזמן לפנות לאל בן סירוטה ואליי מייל שם בן: benatores@gmail.com

בית הספר הסמוך הביע התענינות להשתלב ולפעול במקום,

כל רעיון לשיתוף פעולה או הצעה ליצירת קשרים שיחזקו את היוזמה יתקבל בברכה. עדיין לא נקבע יום גינה קבוע ולא הייתה עדיין אף פגישת פעילים

בברכה

עודד משולם

אחר-צהריים של עבודה ביום ששי הקרוב

ביום ששי הקרוב, 29/2, משעה 4 ועד שיחשיך, נקיים אחר-צהריים של הכרות ועבודה בגינה הקהילתית במעוז אביב (מאחורי רח' רפידים 10 ו-12).
זוהי הזדמנות לכל מי שרוצה לקחת חלק בגינה הקהילתית ולא הצליח להגיע למפגשים השבועיים בימי ב' אחה"צ.
בואו לראות, לשמוע, להכיר, לדבר... ומי שירצה גם לעבוד - יש מה לעשות, ויש כלים.
הנכם מוזמנים להביא גם משהו קטן לשולחן הכיבוד המשותף להפסקה וכוס רב-פעמית לשימושכם.

להתראות!!!

העץ הוא גבוה, אבל פחות ירוק

למרבה הצער, עצים רבים נופלים קורבן לגיזום מוגזם, המבוסס על הטענה,שגיזום ענפים בחלקו הנמוך של העץ מאריכה את חייו. כך נותרים העצים עם "כיפה" אי-שם למעלה וללא "גוף". לנוכח התמונות של האורן שלנו לפני ואחרי, נראה, שעדיף אורן עם אישיות וצל וחיים ארוכים פחות. בחיפוש אחר שביל הזהב יש מקום לשיתוף הציבור, בפרט בגינה קהילתית, שמושקעים בה מחשבה, עבודה וזמן רבים ע"י התושבים.

אלון.

שני צעדים קדימה, צעד אחורה

לאחר המתנה ממושכת, הועברו צינורות המים ע"י מחלקת שפ"ע של העירייה, הגיע הרגע המרגש, ניצב לו ברז בגינתנו, השיבר נפתח, והמים קלחו!
אך אלייה וקוץ בה: העירייה לא תיאמה אתנו את מועד ביצוע העבודה, ולא היינו בשטח כדי להנחותם. משהגענו, גילינו צלקת ארוכה ורחבה בלב השטח המוריק, שנותרה בעקבות החפירה, אשר נעשתה שלא בתוואי המתוכנן.
כמו-כן, הוצב הברז שלא במקום המתוכנן. רצינו להציבו בנקודה הגבוהה ביותר בשטח, שבסמוך לה תכננו לבנות בריכה לציפורים. כעת נצטרך להעביר את המים בדרך כלשהי או לשנות את מיקום הבריכה.
פנינו לעירייה במכתב וביקשנו לתאם פעולות עתידיות. נקווה לטוב.

אלון.

הצטרפות לרשימת תפוצה של גינות קהילתיות תל אביב

אני מרכז את רשימת התפוצה של הגינות הקהילתיות ת"א. במידה והנך מעונייין / מעונינת להצטרף לרשימה יש לשלוח מייל אלי ולבקש זאת. לא לשכוח לכתוב בתיבת הנושא כותרת ובה הצירוף גינות קהילה. ניתן להעתיק את הכותרת הזו כאן: גינות קהילה,רשימת תפוצה +

המכתבים שאשלח יהיו ידוע על אירועים באחת הגינות, חדשות מענינות בנושא גינות קהילה תל אביב ומידע כללי קשור.

בברכה

עודד משולם

oded_free@yahoo.com

פלורנטו בשבט שישי הזה 25 לינואר, 12:00 במתחם גינת דויראנוב , סדנאות האומנים

אנשי גינת פלורנטין מזמינים להפניג טו בשבט בגינה שבפלורנטין, רחוב הנגרים, מתחם דוריאנוב. מתחיל ב 12:00

מה יהיה: סדנאות יצירה, שתילת פרחים, שוק קח תן, מוסיקה. הביאו חפצים. הביאו כוס שתיה רב פעמית. במקרה של גשם ידחה האירוע בשבוע.florentin.garden@gmail.com

המפגשים השגרתיים: ימי שישי 14:30

ינואר 08, מעוז אביב, פואמה

אלון כתב פואמה קצרה שמתגלגלת היטב על הלשון, לכבוד גינת מעוז אביב

הקליקו על התמונה ואז הקליקו שוב להגדלה (שאר האתר אמור להשחיר והתמונה בהגדלה)

עדיין קטן מכדי לקרוא

הנה הטקסט:

כשניקינו אותך באהבה

גינה לי

היה ירח מעל לזית

וגם באופן דֵי נורמלי

אוויר מעל לבית

בַעֲרוגות עיני רוחנו

השׂתרגו האפונים

חיוך זרח מן העיניים

והאור מהפנים

וּבַצד האופָניים

מתקדמים העניינים

והנה – איך לא? – בינְתיים

יש פה כבר שני אלונים

שיגיעו כבר המים

אז נהיה מאורגנים

הַפְּרֶלוּד הפך לפּוֹסט

קוֹם אִיל פוֹ (כמו שצריך)

ועם קצת עידוד

פינת קומפוסט

קוֹם קמה פה!

פיתחו את השער

אל גינת רפידים

בין עצי ה"יער"

יפרחו הילדים

מסיבת גינה מקסימה

היום לקחו אותי אופני למעוז אביב. הייתה מסיבת גינה וגם יום כל כך יפה. אפילו השכנה שלי ויקטוריה, זו שגרה חלון מולי הצטרפה אלי למסע הקטן. הייתה שמש בשמיים, צינה קלה באוויר, ילדים חופרים באדמה, עצים ודשא, והמון אנשי השכונה.

אבל הדבר הכי הזוי היה השלל שהעמסתי על אופני המופתעות בצאתי. כל מה שהבאתי איתי היה חופן עוגיות חיות עשויות תפוחים ודלעת שהנחתי בזהירות על שולחן המכירה של הגינה, מה שיצאתי איתו היה סורק.

פה המקום לציין שהסורק שלי שווק חיים לפני מספר שבועות, ומאוד הטריד אותי שלא היה בידי לסרוק כתבות שרציתי להעלות לאתר. והנה אני ניצבת בגינה קהילתית, ומגיע החבר יואב סגל ובידו חבילה גדולה משהו ואני שואלת מה הבאת להחליף והוא אומר סקאנר. הסקאנר עובר מיד ליד, והנה הוא כאן.

מחפץ מושלך, הסורק הפך ליקיר היום, מועד להמשך שימוש פורה ותרומה ניכרת לעץ. וכולם שמחים.

מסתבר שמסיבות גינה זה ה-מקום לעשות שופינג! האם ניתן להשוות את חווית רכישת הסורק בגינה, לזו של ללכת לאיזו חנות אנונימית במרכז קניות ממית-נפש, או זו של שיטוט במרחבים דיגיטאליים עמוסים בפרסומות נידחפות? לא.

-- תמי

שווה בין שוים: לעבוד ביחד.

בגינה הקהילתית שלנו גילינו מה זה אומר לעבוד ביחד באמת!

כל אחד מאיתנו עסוק במליון דברים שונים ובאותו זמן כולנו רוצים שתהיה גינה.

אף אחד מאיתנו לא רוצה לקחת את האחריות, את המחויבות ואת הכאב ראש על עצמו וכולנו רוצים שתהיה גינה קהילתית.

אז איך זה כן קורה אתם שואלים?

זה פשוט קורה. מסתבר שכל הסיפורים האלה על זה שצריך מנהיג פשוט לא נכונים. אפשר פשוט לעבוד ביחד.

בצורה טבעית כל אחד עושה מה שהוא רוצה- והפלא ופלא זה קורה. עודד בכל מקרה מדבר עם העירייה, חגית אוהבת לטייל לגינה במהלך השבוע ולהשקות, מריה בכל מקרה עובדת עם שתילים כחלק מהלימודים אז היא גם מנביטה לנו שתילים ומצלמת,אסף עם האטרף עבודה שלו מרים את הגינה למעלה (בין היתר הוא גם יקה פוץ) נירית מעלה את המוראל ותובעת את הרעים ועוד אנשים רבים וטובים שעם כולם כיף לעבוד (סליחה אם שכחתי מישהי) כולם מביאים טוב. אני מכניס את עולם הפרמקאלצ'ר לגינה, כותב עליה בעץ בעיר ומזמין עוד אנשים להצטרף לגינה ובעצם כולנו ביחד יוצרים קהיליה בשכונת פלורנטין בה כל אחד עושה מה שהוא רוצה והגינה יוצאת מדהימה!!!! בואו לראות.

חורף בגינת מעוז אביב

הימים הולכים ומתקצרים לקראת היום הקצר ביותר בשנה וזה כמובן משפיע על זמני הפעילות שלנו בגינה. עד שאנחנו מספיקות להתכנס, להתעדכן ולעשות משהו, החשכה יורדת, נהיה קר וכולם רוצים להתכנס בחדרים חמימים עם כוס תה ביד. אבל יש משהו מאוד נעים בהתכנסויות הקבועות האלה בימי ב' אחה"צ עת להקות ציפורים מתכנסות לשינה על עצים, השמים נמרחים בשלל צבעים, ועשבי הבר פורשים מרבדים של ירוק על פני האדמה שעמדה ביובש חודשים רבים... לעדכון חורפי ואישי מהגינה הקהילתית במעוז אביב הקליקו להמשך...

(דצמ' 07) ערוגת בעל ראשונה במעוז אביב

קרן יעבץ מדריכה את המשתתפים בתיחוח ראשון של ערוגה בגינה.

עודד

דצמבר 2007 ערוגות ממשיכות לצוץ

(הקליקו על התמונה והגיעו לגלריה) עד כה בתקופה מאוד קצרה יחסית נזרעו: עדשים חומות, אפונה, כובע נזיר, חיטה, רוקט, חמניה. נשתלו: חסה, במיה, לבנדר, שיחים מושכי ציפורים, עצים שונים (ער אציל, אשחר, תאנה, רימון, פיטנגו), שיחים מושכי פרפרים. צנוניות, ברוקולי, מטפסים..ועוד...

נבנו ערוגות נוספות ..

שישי 14:00, רחוב הנגרים.

עודד

מעוז אביב - בשבת ה-29/12 מסיבת גינה

בין השעות 11:00 עד 14:00. במקרה גשם תדחה המסיבה לשבת שלאחריה.

תכנית המסיבה בקווים כלליים: עוגות/עוגיות/שיפודי ממתקים וכל תוצרת ביתית טעימה ובעלת פוטנציאל, שאנחנו/אתם/וכל מי שיתנדב לכך, יכין מראש, וימכור במסיבה- כל ההכנסות קודש לגינה

לאור הצלחת מסיבת ההחלפות שקיימנו בספטמבר, חשבנו לנצל את כוח המשיכה והשמחה שהיא יוצרת, ולקיימה הפעם במסגרת מסיבת הגינה.מדובר בהחלפת חפצים חופשית, כל אחד מביא דברים מיותרים לו, ויכול לקחת הביתה דברים שאחרים הביאו. לא אחד על אחד. יצר ההתחדשות שלנו פוגש אקט אקולוגי מובהק- וכולם יוצאים מרוצים....וכל הנותר בסוף המסיבה נתרם לנזקקים. 10 ש"ח דמי כניסה לאדם (ילדים עד גיל מסויים ללא תשלום)

על כל רעיון נוסף כיצד להגדיל את הכנסות הגינה ממסיבה שכזו, נשמח לשמוע

עודד (מעביר טקסט של צוות הגינה)

כלי שיושב כחפץ עזוב- לתרום ציוד גינון לגינת קהילה

בגינות רבות יש מחסור כרוני בציוד. נתקלתם בציוד ישן, ללא שימוש, מעדרים ללא ידית, ידיות ללא מעדרים, מגרפות, מזמרות, צינורות השקייה 16 מ"מ , מחברי 16 מ"מ, גדרות עץ חמודות ונמוכות, בקיצור...נשמח לדעת על כל כלי שיושב כחפץ עזוב ולא משמש את יעודו ולהפעילו...תודה

עודד

יריית הפתיחה של צייטלין

עוד יוזמה מקומית החלה בקריית מאיר, באיזור הבתים המשותפים של רח צייטלין דובנוב ואבן גבירול. אחרי נביטת הרעיון, הצמחת כמה שורשים של יוזמה הנה נוצר הגבעול הראשון.

במתחם אגד של בתים מענינים מבחינה אדריכלית ושדרת פיקוסים גדולים. היו כבר כמה וכמה פגישות של פעילים. הרעיון האופרטיבי הראשון הוא לבנות ערוגות ירק מוגבהות על ערמות קומפוסט שכונתי הולך ונבנה. ואני מסביר - יתחיל פרויקט של קומפוסט (שאריות המזון הביתיות וגזם גינון הנויי) שיונח בערוגות העתידיות ויהווה את הבסיס לבנייתן. לאחר הגעה לגובה מתאים תכוסה ערמת הקומפוסט באדמה וכך בעוד כמה זמן יהפכו שאריות המזון מבתי השכנים למזון זמין לשורשי הירקות שישתלו.

עודד

שלהי סתו

מסוף אוגוסט ועד עכשיו רק עסקנו בהנבטה, זריעה ושתילה. חלק מהזרעים שלנו היו להצלחה מופלאה וחלקם היו מאכזבים אך ככה זה...

לעיתים הזרע נדמה כיפה ומוצלח אך אינו מניב כראוי. אל ייאוש!

לכן אנחנו תמיד עושים סבבי הנבטה בכדי שאם בסבב הראשון לא הלך לנו, אולי ילך בסבבים שאחריו.

מעוז אביב, גינה בהתהוות

לאחרונה התרקמה יוזמה ונעשו צעדים להקמת גינה אקולוגית עם גינון קהילתי בשכונת מעוז אביב. השכונה סמוכה להדר יוסף, ולתחנת הרכבת האוניברסיטה. כמה תושבות השכונה שהתענינו בנושא וראו את הפוטנציאל של השטח הפתוח הקיים בשכונה החליטו לחבר את החוטים. לאחר השתתפות בכנס גינות קהילתיות שהיה בירושלים נוצר קשר בין הפעילות ועיריית תל אביב. שטח הגינה נמצא בתוך גן ציבורי שהעירייה הסכימה להקצות לפעילות וטיפוח על ידי הקהילה.

למעונינים להצטרף לפעילות: מפגש בגינה ימי שני אחר הצהריים ב15:00.

עודד

(אוק' 07') פלורנטין חוזרת

הגענו לגינה כרגיל שישי אחר הצהריים, אריאל, חגית, נירית, אריק, ועודד. הבאנו עימנו שתילים שהנבטנו מהזרעים שהבאנו מחילופי הזרעים האורגניים שהיה בחוות האקולוגית מודיעין לפני כמה שבועות. חיברנו צינורות השקיה וחיפינו בעלים, הוספנו קומפוסט שקנינו ממתן הגנן (תודה מתן) , ו...ושתלנו.

עודד

גינת קהילה עדיף על המושג גינה קהילתית

בשנים האחרונות הצירוף גינה קהילתית השתרש בלקסיקון ובדיבור אך לדעתי יש להחליפו בצירוף גינת קהילה או גינות קהילה. המילה "קהילתית" מגדירה את המילה גינה אך בכך מסיטה את הדגש ממקומו הרצוי. גינת קהילה לא תוכל להתקיים ללא קהילה. כאנו שומעים "גינה קהילתית" נמסר לנו המסר הסמויי שהגינה מתקיימת ומוגדרת כגינה קהילתית ויכולה להיות גם ללא קהילה. היא קהילתית. היא כבר קהילתית. אך לא כך הדבר. ללא קהילה לא תוכל להיות הגינה ולהתקיים. באומרנו גינת קהילה ברור לחלוטין שללא קהילה אין גינה. אנו מיד שואלים את עצמנו שאלה פנימית "היכן הקהילה , "מי היא הקהילה כאן" וכדומה. עוד רגע אני הופך לאבשלום קור אז לפני שזה קורה ביי בנתיים ונתראה בגינה.

מנביטים עבור גינת פלורנטין

לקראת החורף הממשמש ובא לקחו על עצמם מתנדבי גינת פלורנטין להנביט ירקות חורף. הצוות נסע למפגש החלפת זרעים אורגניים שהתרחש בחווה האקולוגית במודיעין, היא "חווה ואדם" והביא שלל זרעים מענינים. המגשים חולקו, הומוס תולעים אדומות הוסף לאדמת ההנבטה ונזרעו הזרעים. ברגעים אלו הקטנטנים הולכים ומרימים ראש.

המבחן הקשה יהיה לדאוג להשקיה סדירה אחרי השתילה. כרגע אין בגינה מערכת השקיה מסודרת.

אחת המתנדבות השיגה צינורות ותביא לגינה.

מי שרוצה להצטרף לפעילות מוזמן ליצור קשר עם אריאל או פשוט להגיע בימי שישי אחר הצהריים לגינה.

בברכה

עודד

מזל טוב, כרם התימנים -

לאחר שיתוף עולה בין אנשי הגינה החברה להגנת הטבע ועיריית תל אביב אושר תקציב מטעם המשרד להגנת הסביבה עבור הגינה. לעניות דעתי מדובר בתקציב ראשון מסוגו. מזל טוב.

התקציב כבר אושר לפני זמן מה וכעת קיימת האפשרות להתחיל ולעשות פעולות בשטח. עיריית תל אביב החליטה להקדיש מאמץ ולתת לגורמים הפועלים בגינה תמיכה מיקצועית הן בתחום הגינון והן בתחום הקהילתי.

כולנו מצפים ושמחים על ההתפתחויות.

מקווים לראות האת המקום פורח וצומח.

עודד

תהליך הקמת גינה

מה הם השלבים שיש לעבור בכדי להתחיל לנהל גינת קהילה. על מנת להקים גינת קהילה בתל אביב ולקבל שיתוף פעולה מצד העירייה יש לבקש ראשית אישור פעילות באותו השטח. הגורמים הרלוונטים בעירייה יגיבו על הבקשה. הבקשה לאישור הקצאת השטח לגינון קהילה תוגש על ידי האנשים המעורבים והמעונינים בשטח, למשל תושבי השכונה , ועדי פעולה או אירגונים רלוונטים. הבקשה תוצג בפני האגרונום של העירייה וממנו ההוראה תועבר אל הגופים שעוסקים בשטח בשיפור פני העיר (ש.פ.ע) בפועל. כך שיווצר תיאום בפעולות העירייה. לאחר אישור והשלמת התהליך הזה ניתן יהיה לפנות בבקשה לגיוס כספים מטעמה של העירייה דרך מה שנקרא "קול קורא". "קול קורא"יוגש למשרד לאיכות הסביבה (או כפי שהוא קורא לעצמו היום המשרד להגנת הסביבה). לאחר אישור התקציב יוכלו אנשי הפרויקט להשתמש בתקציב לקנית חומרים לגינה, זאת על ידי קנייה וקבלת החזר.

תהליך כזה יכול לקחת בקלות כשנה.

עודד

הגינה הקהילתית תל נורדאו

הגינה קיבלה אישור לעוד שנת פעילות קהילתית ! מעת זו ועד אחרי סוכות אנו נעסוק בחידוש ערוגות ורענון האדמה כהכנה לזריעת הסתיו. במגשי ההנבטה כבר הוטמנו זרעים אשר יגדלו ויתחזקו עד אשר יהיה הזמן להעבירם אל בית הקבע - הערוגות שלהם. כבר זמן מה שהגינה נחה לה בעת שהפעילים יצאו לחופשותיהם וכעת יש הרבה עבודה לכולם. שנה טובה, הילה.

שנה טובה וטעימה

סוף הקיץ. נסענו צפונה, לגליל העליון. הטבע אירח אותנו באופן כה נעים וטעים שעלינו היה רק להרים ידים מלקטות ולקטוף ממטעמיו.

העונה הזו מזמנת לכבוד השנה החדשה פירות מופלאים הגודשים את עצי הגליל...

הגינה נעלמה!!

דבר מוזר קרא השבוע לגינתנו.

מתישהו בין יום שלישי לרביעי, הגיע (ככל הנראה) צוות גננים ועשו "נקיון יסודי" לגינה שלנו.

כלומר:

קודם - היה עשבי תיבול, ארגז קומפוסט, כמה עגבניות, תירס, רוקט ועוד מיני מינים.

עכשיו - אדמה חשופה בלבד!!

איזה חוצפה יש לאנשים מסוימים, אפילו חוסר כבוד למשהו שקיים, באדמה. את מה שקיים בגינה לא הצוות הנוכחי שתל, אבל היה שם לא מעט עבודה בשטח והרבה ירוק. ועכשיו אין (זה דברים שנעשו עם פעילים קודמים, שעבדו בין השאר עם ילדי השכונה לבנות את ספירלת התבלינים וערוגות הירק).

כן כן, כמו שאתם קוראים. כיוון שרק נודע לי ביום חמישי בערב, הגורמים בעיריה (שזה החשוד העיקרי...) כבר יצאו לסופ"ש עד יום ראשון, אז ביינתים נותרה התעלומה.

הגינה של פלורנטין צומחת מחדש!

אכן, השמועות נכונות. הגינה בתנופה מחודשת...! אנחנו כבר חמישה שנפגשים בגינה בצורה קבועה, וזה רק מתחיל, אז כולם מוזמנים להצטרף.

נפגשים ביום שישי בצהריים (בשעה 3), ומתקדמים כל פעם עוד ועוד.

הקהילה חוזרת, ובגדול.

יש גם תכנון, וגם עבודה עם הידיים, יש גנן עם חזון וירקות כפליים

וזו רק ההתחלה...

קריאה להצטרפות

בימים אלו נבנה צוות, גרעין פעולה, להקמת תנועה שתתמוך בהקמת גינות קהילה בתל אביב. מסתבר שיש כבר כמה גינות פעילות ורצון לגינות נוספות. הרצון נמצא בשני קוים מקבילים. האחד הצטרפות ותמיכה בגינות קיימות והשני הקמת צוות היגוי , מעיין פורום פעולה להקמת גינות קהילה נוספות בעיר.

האתר עץ בעיר רוצה להיות עץ בעיר.

אם את או אתה רוצים רוצות להצטרף לצוות ההיגוי צרו קשר באתר דרך "יצירת קשר" שב"אודות" או לעודד oded@citytree.net.

אם את או אתה רוצים להצטרף לעשייה בשטח בהגינות ולהיות אחד מהגננים צרו קשר עם אריאל/חגית/מריה גינת פלורנטין, הילה גינת תל נורדאו או הגינה בכרם התימנים.

ימי העבודה בגינה , פלורנטין שישי 15:00, מעוז אביב שני 15:00,.

צוות הגינה בפלורנטין מקיים גם מפגשי תכנון וניתן ורצוי להצטרף ולהיות שותף.

אם אתם מנהלים גינה בשטח הנגיש לציבור ורוצים לידע אותנו נשמח מאוד

בברכה

עודד משולם

גני קהילה בעיר, מקום של חיים

הגיע כנראה השלב בו אנו מבינים שמתחולל שינויי עצום על פני קרום כדור הארץ. האדמה החשופה, צמחים מקומיים וחיות כבר אינם מובנים מאליהם. מסתבר שכיום יותר ממחצית פני האדמה על פי כדור הארץ שונתה על ידי האדם ואדמה ששונתה ונשארה פתוחה אינה טיבעית כבר (לתעשיית החקלאות וכדומה). במאה שעברה החלו להגדיר שמורות טבע, היום מסתכלים על חלקות אדמה קטנות בעיר ויודעים שכל חלקת אדמה היא אוצר קטן. גן קהילה הוא אוצר עבור סביבתו הקרובה.

בשבילי אימוץ שטחים פתוחים בעיר והפיכתם למרחבים חיים ובעלי משמעות אקולוגית זה שמחה. אני רוצה שהסביבה האנושית והטבע, חיות וצמחים יהנו מהגינות הללו. אם האנשים ישתמשו סוף סוף באותם מרחבים שנמצאים מתחת לאפם, למשל לגידול ירקות, יטייבו אותם ויהפכו אותם לבית עבור חיות המקום זו תהייה חגיגה.

יצא לי להיות באוסטרליה ולהיות קשור לאנשי מרכז חינוכי אקולוגי במלבורן בשם ceres. שם חוגגים כל שנה את שובו של השלדג המקומי, הקינג פישר. אחרי שיקום הנחל והקמת פרויקט אקולוגי עם הקהילה המקומית החליטה הציפור הזו לחזור ולחיות בתוך מירקם עירוני.

זה נתן לי השראה

בברכה

עודד משולם

סתם רציתי לספר על הגינה בפלורנטין

גיורא החליט שזה לא בשבילו. חתכו לנו את הצנרת, הדליקו מדורה בגינה, עקרו הרבה שתילים וכל זה פשוט מוציא את כל החשק.
אבל- וזה אבל גדול. אם לקהילה יהיה מספיק אכפת אפשר להעלות את הגינה לראש חוצות העולם.

כולם בונים עלינו - אם תהיה גינה בפלורנטין זה אומר שיש עתיד לתל אביב. אם לא... זה כבר נושא אחר לגמרי. מה אתם אומרים?

הגינה הקהילתית

כיצד תשוקה בוערת לאדמה מפעילה את כוח הרצון ויוצרת מציאות חדשה. חבלי לידה של גינה קהילתית קטנה בלב העיר.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196