לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

כך נפטרים ממפוח העלים

בזמן שאנשים פרטיים וחברי כנסת פועלים להוצאת מפוח העלים מחוץ לחוק, תוכלו לסלק אותו לפחות מחצר הבית שלכם.

להוציא את המפוחים מחוץ לחוק

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא לא מוכן שמפוח העלים יהיה השעון המעורר שלו. הוא מחליט שאין סיבה בעולם לקבל בהבנה את העובדה, שמישהו מרים עליו ענן אבק כשהוא עובר ברחוב. כן, הוא יודע שאנשים מתים מרעב באפריקה. הוא יודע גם שיש סכנת פיגועים. גם שהעיר זה לא כפר. למרות כל אלה, הוא מצא לנכון שמטרה ראויה היא, לעצור שילוב של טמטום, עזות מצח, וחוסר תועלת כאשר אתה פוגש כזה. אם את או אתה הבנאדם הזה, הוסיפו את חתימתכם ונוציא את המכשיר הזה מחוץ לחוק ומחוץ לחיינו. לעצומה להוצאת הכלי מחוץ לחוק הקישו כאן.

שאלות ותשובות על עצים

עץ נראה כדבר מובן מאליו. אלא שיש שאלות, עליהן נראה שאין תשובות טובות כמו: למה עצים לא צריכים תספורת, למה אסור לכרות עץ אפילו הוא בשטח צמוד קרקע פרטי, למה צריך איש מקצוע כדי לטפל בעץ ועוד...

הנידונים

ברבריות, חוסר תרבות, גסות רוח, בורות, זלזול, חוסר כבוד, עזות מצח, חוצפה... דרושות כמה וכמה מילים כדי לתאר את התחושה למראה העצים הכרותים ברחוב אבן גבירול בתל אביב. סיסמים הודים, שהצליחו לגדול במשך עשרות שנים למרות נחת המסור שהונחתה עליהם מדי שנה. עצים שהסתירו את הבניינים המכוערים, שגם מאתיים שיפוצים של עזרא וביצרון לא יצליחו לחלץ מהם חן כלשהו.

כמה שווה עץ בחלון

לעיתים קרובות אני שומע על אנשים שמתלוננים על העצים בסביבתם. לאחד העץ נכנס לחלון, לשני הצמרות עושות צל, יש את אלה שמתלוננים על העטלפים וכאלה שנדרשים לנקות את המכונית מפירות הפיקוס או לשלם לגנן שיאסוף את העלים. אם כן, מסתבר שעץ בקרבת הבית, שווה לא מעט כסף. הנה עשו ניסוי בעצמכם. היכנסו לאחד מלוחות הדירות באינטרנט ובתיבה המיועדת לחיפוש חופשי הקלידו את המילה 'עצים'. עשיתי זאת בסוף השבוע האחרון והנה כמה מתווכים שהשתמשו בעצים, כדי לקדם את מרכולתם. מובאים כאן הביטויים מתוך כמה מודעות בלבד:

אמץ עץ

הקשר שלי עם העצים בתל אביב מתחלק לשתי תקופות. תקופת הילדות שבה העצים היו חלק מנוף ילדותי והיו מובנים מאליהם. החלק השני התחיל כאשר נולדו בנותי וראיתי שהעצים אינם מובנים מאליהם כלל ועיקר. כמו כל הורה, הרגשתי צורך להכיר לבנותי את למחוזות ילדותי. ללכת איתן לגינה אליה לקחה אותי אימי בעגלה. ללמד אותן לטפס על עץ בחצר אחורית בשכונתי. להראות להן פריחה מדהימה של עץ צאלון, שהיה שם עוד כשהייתי בבית ספר העממי וכן הלאה. אלא, שהסתבר לי שחלק לא מבוטל מאותם עצים שהיו בעיני אלמותיים, כמו כיכר מלכי ישראל או גשר מעל הירקון, פשוט נעלמו. התחלתי לבדוק מה קורה. מי מעלים את העצים? מי פוגע בהם ומכסח אותם עד שאיבדו את צורתם ואת כבודם העצמי עד שנכנעו למסורים ומתו. הסתבר לי שיש מערכת משומנת היטב, גדודי גוזמים, שמשרתים איזו אג'נדה. עלה בי החשד, שבעיני מישהו שם למעלה, העצים הינם מטרד. הם מפריעים לדשא לגדול בצידי השדרות (מי האידיוט ששותל דשא מתחת לעצים?!), הם מטרידים את קבלני המדרכות (קבלנים אוהבים עצים בלי שורשים), הם מהווים כאב ראש למחלקת התברואה (אין לכם עצים בלי עלים?). בקיצור, מישהו רואה בהם אוייב. כך החל לו מסעי להגנה על עצי העיר.

אמץ עץ - מספר עמודים להמחשה

לפרוייקט מספר מרכיבים - הספר הוא רק אחד מהם. מובאים כאן מספר עמודים, כדי להמחיש את הרוח הכללית. ניתן לקבל עותק דיגיטלי שלא לצרכים מסחריים, העתקה או שכפול.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196