לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

חרוזי הקסם

ליום הולדתי תמי הביאה לי שמונה חרוזים קטנים (לא סוכרזית). "הם ישפרו לך את הטעם של המים", הבטיחה. למרות הפקפוק הראשוני, אחרי שלושה חודשים והרבה קריאות התפעלות מאמא, אני יכולה להגיד שזה עובד כמו קסם.

מדובר בחרוזי קרמיקה שהושרו בתמיסת חידקים מועילים, ו"מזכירים" למי הברז שלנו בעזרת קרינה אלקטרומגנטית את צורתם המקורית בטבע- הבריאה, המרווה והטעימה (למתעניינים- חפשו hexagonal water, מסרו אימוטו).

מה עושים? מכניסים את החרוזים לבקבוק מי ברז (ארבעה חרוזים מיפן/ שניים עבודת יד מגרמניה), מחכים ארבע-חמש שעות (מניסיון שלי, שעתיים מספיקות) ומקבלים מים מרווים יותר, חיים יותר וטעימים הרבה יותר. והכי חשוב- אפשר להשתמש בהם שוב ושוב! עד לרגע כתיבת העלה החרוזים עדיין עובדים.

המחיר- 15 ש"ח לשמונה חרוזים מיפן (13 לחברים), 50 ש"ח לארבעה חרוזים מגרמניה (45 ש"ח לחברים). הכמות מספיקה לשני בקבוקי ליטר וחצי.

בשבחי הסודה

סודה לשתייה היא סוג של מלח, אבל לא כזה שמשתמשים בו כדי להמליח אוכל. השם האמיתי שלה הוא סודיום ביקרבונט – לא להיבהל ! – אין מדובר בחומר כימי מסוכן. השימושים בסודה לשתייה רבים מאוד, בעיקר בשל התכונה העיקרית שלה – לנטרל חומצות. סודה לשתייה היא בסיסית (ההפך מחומצה) ובקירבה לחומר חומצי, מתקבלים מלח, מים ופחמן דו-חמצני. אפשר להכין ממנה משחת שיניים, דאודורנט, חומר ניקוי והברקה ואפשר אפילו לפתוח איתה סתימות ביוב. לצד כל אלו, אפשר לרכך איתה קטניות לקראת בישול (אם כי אנו מעדיפות את הדרך הטבעית) או לאפות לחם מותפח ללא שמרים. בחנויות היא נמכרת בכמויות קטנות. אנו מציעים אותה במשקל ובמחיר זול ביותר.

המחיר - 13 ש"ח לק"ג (לחברים - 10)

נעמיגורומי - בובות של אופי

"אמיגורומי" היא אמנות סריגה שנולדה ביפן. משמעות המילה היא "בובה ממולאת סרוגה". למעשה, הבובות החמודות לא עושות כלום – הן רק יושבות, מחייכות וצובעות את החדר בצבעים צבעוניים. את הבובות סורגת חברתנו נעמי פור. הבובות, לדבריה, הן שיקוף של האופי שלה – כל אחת מבטאת חלק ממנה שבא מבפנים ואין לו ביטוי ביומיום. כל בובה היא ייחודית ואפילו בעלת שם משלה.

המחיר – 80 ש"ח לבובה (לחברים - 75).

חיסכו ואימצו

חסכמים הם דרך פשוטה וותיקה לצמצום במקור של צריכת המים בבית – הם מחליפים חלק מהמים הזורמים באוויר. לאחר איום בהתייבשות והתקלפות של ידוענים, נדרשה המדינה לעניין (באיחור של כ60 שנה). חוק החסכמים אושר וחלוקת החסכמים לציבור מתעכבת בינתיים. עד שזה יקרה, אנחנו מציעים למכירה את החסכמים של אבשלום חרובי מחברת "אבשלום דרך המים", שגם מותקנים בעץבעיר לדוגמה ולחיסכון:

חסכם למטבח, בעל לחצן בתחתית לפתיחה וסגירה של הזרם – 35 ש"ח (לחברים - 32)

חסכם בעל ידית למעבר בין זרם מלא (וחסכוני) לזרם חלש ובורר זרם פזור\מרוכז – 60 ש"ח

מתאם המתחבר לצינור ה'טוש' (הגמיש) הקיים במקלחת – 5 ש"ח.

ניתן להזמין ערכה למקלחת הכוללת ידית 'טוש'.

והריח בחינם - מוצרי קקאו טבעי

בסוף רמת גן (שהפך כבר למרכז) כבר אין מקום מיוחד, שם אפשר לעמוד ולהריח שוקולד. היה אמור לקום שם בניין גבוה גבוה עם המון חלונות ובלי ארובות, עם חברות 'היי-טק' מכל המדינות. המכונות כבר לא עובדות מזמן והפועלים הפכו לעובדי קבלן, אבל מי שרוצה שוקולד איכותי – יכול להשיג אותו כאן !

והנה המוצרים של "קקאו טבעי", אשר מאחוריו עומד דרור זוהר, שאנו מציעים למכירה:

פולי קקאו אורגניים נאים (קקאונא) – לא רק יפים אלא גם חיים, בקליפתם ולא קלויים. הטעם שלהם חזק ועשיר, ובהחלט לא לבעלי לב חלש (מניסיון) – אפשר לאכול אותם כמות שהם או לרסק במטחנת תבלינים או מכתש ועלי, לפזר מעל כל דבר בערך ולהנות מאוד מאוד.

המחיר – 200 לק"ג (לחברים – 185)

פולי קקאו קלויים גרוסים – בעלי טעם של שוקולד במרקם אגוזי, אך ללא שום תוספת – קקאו גולמי טהור וכמעט לא מעובד. כיף לפזר מעל לגרנולה, סלט פירות, עוגות, דייסה וכיו"ב.

המחיר – 100 לק"ג (לחברים - 90)

חמאת הקקאו – השמן הצמחי המופק מפולי הקקאו ומרכיב חשוב במרקם ובברק של השוקולד. הוא נמס ב34 מעלות, מה שהופך אותו לשימושי כחומר מקשה במתכונים טבעוניים. ביחד עם שמן נוזלי, חמאת הקקאו משמשת גם בייצור עצמי של חומרי טיפוח לגוף, כמו קרמים.

המחיר – 90 לק"ג (לחברים – 72)

עיסת הקקאו - “שוקולד מאה אחוז" – המרכיב המרכזי בהכנת שוקולד או שוקו ושימושית גם לעוגות. העיסה עשויה מפולי הקקאו שנקלו ונמעכו למרקם חלק. חמאת הקקאו היא למעשה מחצית מהעיסה (ובחצי השני: 17% פחמימות, 11% חלבונים, 6% טנין, 1.5% תאוברמין). העיסה מוצקה בטמפ' החדר ונמסה גם היא ב34 מעלות.

המחיר – 70 לק"ג (לחברים – 62)

ארזנו גם ערכות להכנת שוקולד בהנחייתו של דרור. "ערכה" היא פשוט אריזה שבה 440 גר' עיסת קקאו ו 120 גר' חמאת קקאו, היחס הנכון של עיסה וחמאה להכנת השוקולד שלכם

המחיר – 50 לערכה (לחברים – 45)

בשביל לקבל השראה להכנת שוקולד, או תשובות על שאלות מכריעות כמו: מה עושים עם פולי קקאונא? אפשר להצטרף לסדנה הקרובה של דרור, בסלון האקולוגי.

הספר "צמחי בר למאכל" מאת אורי מאיר צ'יזיק

צמחי הבר - כה זמינים ועם זאת אך מעט ידוע לרובנו על סגולותיהם כצמחי מאכל. אורי מאיר צ'יזיק משתף אותנו בסודות הגלויים הללו בספר, שכה חיכינו לו. הספר מתאר מסלולי טיול ואת צמחי הבר שלאורכם וכן מביא פירוט על תכונות הצמחים וּמתכונים מתאימים. כך הוא מוסיף שכבת מידע רבת ערך למפת הארץ וּמאפשר לנו לצרף את חוש הטעם לכל טיול, תוך הפקת תועלת בריאותית חינם אין כָסף!

עוד מידע על הספר באתר של אורי.

מחיר: 90 ש"ח.

פח להפרדת אשפה במטבח

בייצור הפח הזה חשבו עלינו, הקומפוסטאים, וּבעיקר על אלה בינינו, המבקשים פתְרון נוח ואסתטי. הפח מאוורר, מותאם לשקיות המתכלות באמת, הנמכרות יחד אתו, מצויד במכסה נוח לִפתיחה וּסגירה, שאפשר להשאירו פתוח בקלות, וכן בידית נשיאה.

הפח מתאים למיקום על משטח הכנת המזון.

את הפחים והשקיות מספק לנו הֶחבר של העץ, יריב ספקטור.

נוזל מתפוזים לִשטיפת רצפות

החורף מוכיח, שהוא עונת ניקיון נקי וּמספק לנו גם חומרי ניקוי, למשל, קליפות תפוזים, שכדאי לבשל במים וּלהשתמש בנוזל לִשטיפת הרצפות. אז עשינו זאת, מילאנו בבקבוקים משומשים, ותוכלו למצוא אצלנו את המוצר המוגמר.

צנצנת קומפוסט

צנצנות מתגלגלות אלינו בשימחה ואנחנו מגלגלים אותן הלאה. ובמקרה הזה, ממולאות בקומפוסט עירוני גאה, תוצרת עץבעיר. לכבוד ט"ו בשבט והעונה ארזנו קומפוסט טרי טרי שכל עציץ ישמח לקבל אל חיקו!

מחיר הצנצנת 10 ש"ח. אחרי שתשתמשו בקומפוסט, תעשו שהצנצנת תחזור אלינו למילוי חוזר - הצנצנת תזכה את המביא אותה בעשרה שקלים הנחה לסדנת קומפוסט!

צנצנות מתגלגלות ?

עדכון, 10.8.11: לאחרונה מגיעות אלינו בקשות רבות לאיסוף צנצנות. חברים, אנו שמחים על כך שאין ברצונכם לזרוק אותן לפח. לצערנו הרב, מעבר הדירה שלנו כלל שינויים רבים, וביניהם הפסקנו לאסוף צנצנות. אתם מוזמנים להעביר אותן לגינות קהילתיות של ידידינו ברחבי העיר, או לגינת אונ' ת"א - "אור-גינה-לי" - הממוקמת בתוך האוניברסיטה ליד ביה"ס לעבודה סוציאלית ומאחורי בניין כיתות וולפסון (הנדסה). עמכם הסליחה.

לשם היסטוריית העץ והארכיון, העלה נשאר כמות שהוא היה בעבר.

...

מיחזור הוא צורה של מאבק שרוב הזמן נכשל – גם במבחן הביצוע וגם במבחן התוצאה – בגלל הצריכה המוגברת שהיצרנים מעודדים וחוסר הכדאיות הכלכלית של מיחזור החומרים. אנו מעדיפות צמצום במקור או שימוש חוזר. בתור עסק שמוכר מוצרים (בין השאר), ניתן לשלב בין השניים כך: נמכור מה שאפשר ללא אריזה, לא נייצר אריזות חדשות ונשתמש באריזות שאחרים מעדיפים לזרוק.

כך, נולדו הצנצנות המתגלגלות! אנו אוספות צנצנות זכוכית (בלבד) מכל מי שרוצה ויכול לתת. יש לנו סוגים מועדפים (צנצנות דבש, סילאן וריבה) וסוגים לא רצויים (צנצנות נסקפה). בנוסף, אנו מעודדות אתכן, הקונות (והקונים), להביא צנצנות מהבית למילוי חוזר של מוצרים שונים. הצנצנות שמיועדות למזון עוברות עיקור מזורז ושטיפה. הביאו לנו צנצנות!

בצנצנות ניתן למצוא: טחינה, דבשת ענבים, מלח ים, קומפוסט עירוני, חליטות תה וEM.

הוי, הטחינה

טחינה היא מוצר יסוד בביתו של כל שוחר בריאות. אנו מדברות כמובן על טחינה גולמית ולא על סלטים מוכנים ומעובדים עד זרא. חבל על הכסף וחבל על הזמן – הטחינה שלנו היא הכי טובה שיש ! לא סתם קוראים לה - “טחינה זהב" ! היא מיוצרת במפעל בקריית מלאכי הנושא את אותו השם, משומשום מלא אורגני המיובא מאתיופיה ומונבט ונטחן באבני ריחיים. ההנבטה מנטרלת חומצה המפריעה לספיגת הסידן, מכפילה את כמות החלבונים פי 6 לפחות ועושה אותם זמינים לגוף ! והטעם, הו הטעם... כמו מחית של אגוזים טריים. מפתיע בכל פעם מחדש.

אצלנו היא נמכרת בצנצנות המתגלגלות, בגדלים שונים. מומלץ להביא צנצנות למילוי חוזר.

720 גר' – 28 ש"ח

"מלח ים, מותק קצפת" (מאיר אריאל זצ”ל)

היתרונות העיקריים של מלח הים האטלנטי על המלח המקומי שנמכר כאן בישראל הם שלושה: הוא אוצר בתוכו את כל 84 המינרלים שיש במי הים בצורתם המיטבית בעזרת הלחות והמבנה הגבישי שלו, הוא אינו נאסף מים המלח הנוטה למות (או מחופי עתלית ואילת המדהימים והנהרסים), ואין בו חומרים משמרים – כן, מה שקראתן – בחלק מסוים מהמלח הישראלי מכניסים חומרים כימיים שנועדו למנוע את התגבשותו. היתרונות עולים על החסרון העיקרי – הוא מוטס אלינו מחו"ל. אנו חושבות שהוא שווה את זה. כדי למנוע התגבשות, אם תקרה, ניתן להכניס לקופסה או למלחיה פולי קפה שלמים או מעט אורז. אצלנו הוא נמכר בצנצנות המתגלגלות. מומלץ להביא צנצנות למילוי עצמי.

200 גר' – 10 ש"ח

בעבור חופן תולעים

למי שכבר עושה קומפוסט וגם למי שלא, תולעים אדומות הן תוספת נהדרת שהופכת את עבודת המטבח הקווית למעגל מזון מושלם – הזבל הופך לקומפוסט בתהליך מואץ !

צריך רק לקחת, להכניס לפח ולראות כיצד הן אוכלות לכן את הזבל (האורגני) והופכות אותו לקומפוסט (ועל הדרך גם מתרבות). כמו כל בעל חיים, הן דורשות יחס הולם וטיפול מסור. אין מה לפחד מהן, הן אוכלות רק זבל !

אנו מגדלות אותן אצלנו ומוכרות לכל דורש. מומלץ להביא קופסה מהבית.

בנוסף, אנו ממליצות להשתתף ב סדנת הקומפוסט שלנו - כל יום שישי אחרון בחודש.

חופן תולעים – 45 ש"ח

חם מֵהדפוס: Dao De Coaching - תמצית דרך האפשור

בשעה טובה יצא לאור ספרו של עדי אשר, Dao De Coaching, תמצית דרך האפשור. המחבר הוא רואה חשבון, מנתח מערְכות מידע ותהליכים עסקיים, מאפשר וּמדריך טאי צ'י צ'ואן. הוא מנחה בעץבעיר את הקורס "עסקים קטנים בעיר הגדולה".

הספר הוא מעין לקסיקון של מצבים מהחיים, העוברים כאן זיקוק לִכדי שירים וּתמונות מילוליות שוֹבֵי לב בַעֲדינותם וּבִישימותם לחיי הקורא/ת.

המחבר כותב על הכריכה האחורית: "תמצית דרך האפשור הוא ספר ישן של חוכמה עכשווית או ספר עכשווי של חוכמה עתיקה - הוא ספר של חוכמה המובילה להצלחה".

היו לי העונג והכבוד לערוך את הספר לשונית.

מחיר: 80 ש"ח.

אלון

זִכְרוּ, יַקִּירַי,
בַּחֲרוּ
מִקַּשְׁתוֹת הָעָצְמָה
אֲזוֹרֵי הַדִּלְדּוּל
בַפְּקַעַת
לֹא מִתְמַלְּאִים לְעוֹלָם
רַק מַגְדּילִים רָעָב.

לֹא בּוֹחֵר
בּוֹחֵר שֶׁלֹא
בּוֹחֵר שֶׁכּן
גָדֵל.

מה חסר לך כדי לבחור?
מה את כבר יודעת?

מוצר חדש בחנות! וואטומטר!

זהו מוצר, שמשווקת יוזמת האנרגיה הטובה, שפתחה לצורך העניין חברה-בת. זהו מד צריכת חשמל, שתוכלו להציב במקום הנוח לכם בבית, ויראה לכם, כמה אתם צורכים בכל רגע וגם במצטבר בִתצוגה נוחה וּברורה. לשם מה זה טוב? כי זה באמת מוצר שמשנה - קיראו ותבינו.

אנו מוכרים אותו באותו מחיר של יוזמת האנרגיה הטובה, 540 שקלים. ההתקנה פשוטה, אבל אם תרצו להתפנק, נתאם לכם ביקור בית של אריאל, שיעלה 180 שקלים. לקראת הביקור יהיה עליכם לצלם ולשלוח תמונה של ארון החשמל שלכם.

ממרח מתוק

מספר חומרי גלם משובחים ישבו במטבח של עץבעיר ודנו, מי מהם הוא המופלא מכולם: הטחינה האתיופית של "טחינה זהב" התהדרה בִתכונותיו הבריאותיות של השומשום המונבט, הדִבשה התיימרה להיות תחליף בריא לסוכר, וכן הלאה. נכנסה תמי ואמרה: "במקום לריב אולי תאחדו כוחות? בואו ונראה, מה יֵיצא מכם".

יָצא ממרח מתוק, מן הסוג הממכר, אך לפחות אנו מובטחים, שכל רכיב וּרכיב הוא המשובח ביותר מסוגו.

אז הנה הרכיבים:

טחינה אתיופית של "טחינה זהב", משומשום אורגני מלא וּמונבט
דִבשה - מיצוי של ענבים שחורים, מסופקת בַאדיבות סחר הוגן (סח"ה) - פעולה ירוקה.
קקאו אורגני (סתם מבית הטבע)
יֵין פורט אורגני מיקב בשן שברמת הגולן
מיץ מלימון טרי אורגני
קליפות לימון ותפוזונים (קומקווט) מיובשות
קינמון, צ'ילי, וניל וּפלפל אנגלי.

הצ'ילי מַגיע לפעמים מהגינה שלנו.

הקעריות של אילת

אילת עושה קעריות מקרטון. מנין הקרטון? מאריזות התמרים המעולים של קיבוץ סמר! כמה נחמד להגיש את התמרים בקערית יפה שעשויה מהקרטון בו הם הגיעו.

הנה כך אילת מכינה את הקערות שלה (עברו עם העכבר מעל התמונות).

מתנות בהזמנה

אריזות המתנה המתחשבות שלנו יכולות להתאים לכל מטרה. הנה השבוע השל הזמינו מספר מתנות שאותם יעניקו כמתנות פרידה. לא ממש פרידה, כי את השל אף פעם לא באמת עוזבים, כמאמר הברכה אשר מצורפת למתנה, ובכל זאת בהשל רצו להעניק משהו מתוק ומתחשב "להמשך הדרך".

בקעריות ממוחזרות של אילת, ארזנו תמרים, שקדים מחבשוש, ובמרכז צנצנת טחינה או עוגיות של תומר שהיו שני הפריטים המועדפים על ורד מהשל. ניתן למקם שם גם גרנולה, או חבילת קרקרים חיים, או דיבשה, או מיובשים עונתיים.

ארזנו הכל בצלופן מתכלה, תרומתו של יריב ספקטור מנטורה-מודיפלסט, קשרנו בסרט משאריות בדים איכותיים של כותון, והוספנו כאמור ברכה לפי הזמנה.

הברכה היא גם שובר הנחה לסדנה - כך אנו מעלים את הסיכויים שהנייר שלה יגיע למיחזור בערימת הקומפוסט שלנו : )

הסלון האקולוגי פתוח בימי ששי בבוקר

מדי יום ששי בשעות 10 עד 14 הסלון האקולוגי פותח את דלתותיו הכחולות אל הכיכר. בכל שבוע נפתח את הבוקר בסיור בדירה, בסדנה או בהרצאה, ותוכלו להתעדכן על כך בלוח הזמנים הגוגלי שלנו. בו בזמן ובמקום פועלת החנות שלנו, המציעה את מבחר המוצרים שמשנים. מומלץ לבוא עם צנצנת ריקה כדי למלא בה טחינה משומשום מונבט וּבקבוק ריק (רצוי כהה) למילוי בשמן זית מסחר הוגן. בחנות עוד מבחר של מוצרים ייחודיים: מזון, ניקיון וקוסמטיקה, שתילי ירקות, קומפוסט, תיקים וּבגדים, ספרים וָעוד.

בלי התחייבות, יש גם הפתעות משתנות מהמטפח האקולוגי: נבטוטים לנישנוש, עם לימון ומלח, שניתן לרכוש בכוס מתכלה, גרנולה נאה, קרקרים נאים, לפעמים אפשר לטעום את הגרנולה בחלב או ביוגורט (אם יש במקרר) - בלי להטריד אף פרה כמובן!

תפוזונים סיניים מיובשים

יש כל כך הרבה עצים שכאלה בעיר. הם יפים וחמודים, אבל מי אוכל את כל הפרי שתלוי לו בימים אלה על הענפים? רב הפירות לא מגיעים אל הפה... ובכן, גיליתי שייבוש הופך את הפרי למעדן של ממש, במיוחד כשהוא מעורב עם שקדים קלופים ומיובשים, משולב בסלט או בקערת אורז חמים.

מחיר: 100 גר' של תערובת תפוזונים ושקדים, 18 ש"ח

שתיל של קייל

מה זה קייל? אה! זה עלה ירוק כהה. דומה מעט לכרוב או ברוקולי בטעמו, אבל עדין וטעים ובריא בריא. בשנותי בניכר למדתי לאהוב את הזנים השונים של הקייל שהיו מצויים בכל סופר מרקט. והנה בארצנו שופעת הירקות קייל אין.

עד שהגעתי לגינתו הפורחת של אופק יקירי, ושם אספתי מלוא החופן זרעים של קייל ושל סלרי ושל אחרים. חזרה בביאליק זרעתי את הזרעים, והנה זה פלא הם נבטו ועכשיו גינתי מלאה לה בקייל וסלרי! את העודפים אמכור לכבוד ט"ו בשבט, ומי שיחפוץ להתהדר לכבוד החג, יוכל לקנות את השתיל בעציץ קרמיקה יפה של אילת.

בכל מקרה כדאי להעביר את השתיל לאדמה או לעציץ גדול. הוא צריך שמש ומקום על מנת לספק עלים ירוקים כהים רבים רבים.

מחיר: 10 שקלים לשתיל, 38 שקלים לעציץ

דבשה של סחר הוגן

הדבשה של סחר הוגן היא הממתיק האולטימטיבי. גם מתוקה להפליא, גם עשויה מאה אחוז ענבים שחורים ולא שום דבר אחר, וגם הוגנת. היא מקור פרנסתה של משפחה נזקקת בכפר ליד חברון. אבי לוי מעמותת פעולה ירוקה דואג שהם יקבלו שכר הוגן עבור הדבשה. הוא גם שולח את הדבשה לבדיקות מעבדה לוודא שאין בה זכר של סוכר, חוץ מהסוכר הטבעי של הענבים.

בדבשה אני משתמשת להמתיק כל דבר, שוקו, עוגיות או סלט.

מחיר: 25 שקלים

מתנות לט"ו בשבט

לכבוד ט"ו בשבט נכין חבילות שי על בסיס התמרים האורגניים מסמר ושקדים ישראליים, עם הקליפה. התמרים מגיעים בארגזים לבנים אותם אילת ממחזרת והופכת לקערות הגשה... לתמרים! התמרים מגיעים מסמר שבערבה והם אורגניים וטעימים להפליא, השקדים מגיעים מחבשוש וכיף לפצח אותם. במרכז החבילה תוכלו להניח דבשה של סחר הוגן, צנצנת זעתר של סחר הוגן, או צנצנת קטנה של טחינה משובחת, או חבילת עוגיות פירות יבשים של תומר או חבילת תפוזונים סיניים מיובשים. את הכל נארוז לכם בצלופן מתכלה בקומפוסט ונקשור בסרט ירוק, משאריות בדים כמובן.

הקערה של אילת מעולה כקערת הגשה לתמרים, או קערת איסוף לקליפות השקדים וגלעיני התמרים. מניסיונינו בסלון האקולוגי, ברגע שמוגשים תמרים ושקדים לאורחים, יש צורך בקערת איסוף מכובדת המתמלאת לה חיש קל. את קליפות השקדים אנו מפזרים לאחר מכן כחיפוי קרקע בגינה.

מחירי החבילות: מ- 45 ש"ח לחבילה עם צנצנת טחינה ועד 60 ש"ח לחבילה עם דבשה. תסתכלו באלבום התמונות שלנו ליותר פרטים.

הקרקרים של ניב

ניב מייבש קרקרים מצויינים. למה מייבש ולא אופה? כי כבר כמעט שנה הוא טבעונאי, כלומר אוכל מזון חי מן הצומח. הטבעונאים מעדיפים מזון שלא עבר שום עיבוד, בעיקר לא חימום מעבר ל 42 מעלות, הטמפרטורה בה משתנה המבנה המולקולרי של המזון והחלבונים, הוויטמינים והאנזימים מתחילים לההרס. חוץ מזה, הוא אומר: "מבחינתי זה פשוט יותר טעים ומרגיש יותר טוב, גם בזמן ההכנה, גם בזמן האוכל וגם לאחר הארוחה".הוא התבסס על מתכון של "פת שמש", של אופק און-בר באתר "באופן טבעי" ומשם המשיך לאלתר. כל שבוע הקרקרים יוצאים אחרת, הם מכילים: זרעי פשתן, כוסמת, שומשום, זרעי חמניות, זרעי דלעת, קינואה, ירקות כמו גזר דלעת ובטטה, עגבנייה, פלפל אדום, סלרי מלפפון ובצל, פירות כמו חמוציות, בננות ותמרים. מעט שמן זית, לפעמים טחינה, טיפונת מלח אטלנטי, עשבי תיבול כמו רוזמרין ואורגנו. כל מה שאפשר, אורגני!

מחיר: 26 שקלים לחבילה של 100 גר'. לפי משקל, בקניה מעל 250 גר', 24 שקלים ל-100 גר'.

העוגיות של תומר

העוגיות הכי טעימות בעיר, בחיי. בחרנו שלושה סוגים שהכי מתקרבים למה שנראה לנו כקו בריא. אלה שעשויות מקמח מלא ושהסוכר בהן חום. עוגיות החיטה המלאה באות עם שומשום או קוקוס, ויש בהן גם חמאה אז הן לא טבעוניות. הסוג השני עמוס בפירות יבשים ואגוזים, וביניהם קמח חיטה מלאה, ביצים, סוכר חום, אבקת אפייה וסילאן. תומר פיתח את המתכונים בעצמו ומייצר אותם במאפייה קטנה ברעננה. הוא אורז אותן באריזות פלסטיק מתכלה של אקוג'ו, ומביא אותן אלינו בעצמו.

מחיר: חבילת עוגיות פירות יבשים 200 גר' 32 שקלים. חבילת עוגיות חיטה מלאה 200 גר', 28 שקלים.

שמן זית של סחר הוגן

אבי לוי מפעולה ירוקה הוא הוא האחראי על אספקת שמן זית אורגני מעולה לעץבעיר. זה השמן איתו נכין כל סלט משובח, וזה הבסיס לסבונים של תמר. אנחנו אוהבים את השמן הזה וקונים אותו בכמויות מסחריות. אמנם יש לנו בקבוקים יפים של סחר הוגן עם התוית והכל, אבל אנחנו גם מציעים לכם לבוא ולמלא את בקבוקי השמן שלכם בעצמכם. נחשו מה? זה מוריד את המחיר פלאים!

מחיר: שמן זית מבוקבק 750 מל' 45 שקלים, מילוי עצמי 750 מל' 32 שקלים (!!), מילוי עצמי 500 מל' 24 שקלים.

מדי פעם, מופיעים כאן בקבוקי יין או שמן, ואז נמלא אותם ונמכור באותו מחיר נמוך, כאילו מלאתם אותם בעצמכם...

חבילות שי לט"ו בשבט

יש לנו שלוש חבילות לבחירתכם במחירים של 39 ו-49 שקלים לחבילה, כולל מע"מ. יש ברושור כאן. מהרו והזמינו! : )

תמרים אורגניים מקיבוץ סמר

התמרים מקיבוץ סמר שבערבה מציפים את העיר כמגפה, בעזרתם של סוכנים חשאיים כמו עץבעיר ואבא גיל. הם נעלמים באותה מהירות, כי מי יכול לעמוד בפני הפיתוי המתוק בדיוק במידה ובמחיר שאין לו מתחרה?

התמרים הם מזן ברהי, או כפי שהם מכונים, ברהי דבש.

מחיר: 25 שקל לק"ג, אפשר לקנות איזו כמות שרוצים, 15% הנחה לחברים

טחינה זהב

את הטחינה שלנו אנחנו מביאים ישר מהמפעל "טחינה זהב" בקריית מלאכי. רוני, בעל המפעל אירח אותנו לביקור לפני מספר שבועות. ראינו את השומשום, הרגשנו כמה הוא מתחמם בייבוש שלאחר ההשרייה (שנועדה לניקיונו ועל הדרך מעוררת את הזרעים לנביטה, עניין מומלץ), ראינו את אבני הרייחיים מסתובבות וטעמנו טחינה ישר מהברז. היא הייתה טעימה. מאוד.

טחינה זהב עושים גם טחינה לבנה משומשום מקולף, אבל אנחנו מביאים את זו המלאה, מהשומשום השלם. כל השומשום מגיע מאתיופיה, שם הוא מפוקח על ידי חברת סקאל שגם מפקחת על טחינה זהב, בקיצור הטחינה שלנו אורגנית.

אבל הקטע הכי טוב זה האריזה. שימו לב לצנצנות בשימוש חוזר אשר בתמונה. בזכותן הטחינה שלנו יכולה להיות ממש זולה. אנחנו מביאים דליים וממלאים בעצמנו לצנצנות שאתם מביאים. כל מי שמביא צנצנת וממלא אותה בעצמו, מקבל שקל הנחה.

מחיר: 720 גר' ב-28 ש"ח. 15% הנחה לחברי עץבעיר.

עץמקומי נודד מאירוע לאירוע

כפי שדיווחנו, עץמקומי נבט לפני שבועיים. היינו עם הדוכן בשוק האיכרים בנמל תל אביב, אבל ללא אישור למכירת מזון, וזאת בשוק, שעיקרו מזון. לכן נחכה עם שובנו לשם עד לקבלת האישור, באחד השבועות הקרובים, אנחנו מקווים. כמו-כן, היינו בסמינר הקיבוצים, ולשם חזרנו היום במסגרת הבזאר של סחו"ג. אם תחזית מזג האוויר לא תתגשם, נשוב לשם ביום שלישי. ביום חמישי הקרוב נהיה באירוע חנוכה בחירייה.

האריזות של אקוג'ו

מוצרים המחייבים אריזה בחרנו לעטוף באריזות של אקוג'ו. אנחנו עושים שימוש בשקיות עשויות פולימר טבעי, שמתכלות (בקומפוסט, לא בכוחות עצמן) בתוך 90 יום, ובאריזות מ PLA (חומצה פולי-לקטית), חומר גלם ביו-פלסטי, עמיד מספיק כדי לשמש כאריזה – אבל מתפרק מספיק (לאורך זמן) כדי להתקמפסט.

עציצי קרמיקה של אילת

אילת יוצרת לעץמקומי עציצי קרמיקה. אפשר לראות בעבודות את האהבה שלה לצורה ולצבע ואת החיפוש אחרי המגע הישיר עם החומר. "החימר מאפשר נגישות - כל אחד יכול לקחת גוש ולפסל בו", היא אומרת, "הוא קל מאוד לעבודה - לא צריך חלל ענקי או ציוד מאוד מסובך... ואפשר לעשות איתו כל כך הרבה דברים, זה אינסופי".

כרגע העציצים עוברים תהליך של שריפה, צביעה וגלזורה ושריפה נוספת. בעתיד הקרוב הכוונה להסתפק בשריפה אחת, כדי לצמצם את המחיר האקולוגי (אנרגיה וחומרים) ולקבל תוצאה במראה טבעי יותר.

עציץ קטן עולה 38 ש"ח, וגדול – 50 ש"ח.

גרנולה דניאל

נופר מכינה לעץבעיר וללקוחותיה משכבר גרנולה נהדרת. זה התחיל כשהכינו, היא ואדוארד, גרנולה ביתית לעצמם, שמיד סחטה מחמאות והזמנות מהחברים. כך צמח לו עסק קטן ועצמאי בלב העיר - ממש לא רחוק ממשכנו של עץבעיר, ברחוב ביאליק.

הרכיבים טבעיים כולם: גרעיני חמנייה, גרעיני דלעת, קשיו, אגוזים, שקדים ,שומשום, קוקוס ופירות מיובשים, דבש, רוזטה, סוכר דמררה אורגני, קינמון, שמן קנולה ומלח אטלנטי.

מחיר: 58 ש"ח לקילוגרם. אנו מוכרים אותה על המשקל או בכוס עם יוגורט קשיו, לנישנוש במקום, כוס מפנקת שכזו עולה 10 שקלים.

להזמנת כמות של גרנולה מנופר אפשר להתקשר אליה ישירות: 054-6562444

קומפוסט מקומי

לא משנה מה אתם מגדלים – פרחים, תבלינים, ירקות או עצים – הצמחים שלכם רק ישמחו אם תפזרו סביבם קומפוסט. עץמקומי מציע קומפוסט מקומי – מיצרנים (כלומר בעלי קומפוסטר ביתי) תל-אביביים, בתוך צנצנות שאנו ממחזרים, ועליהן בד, גם הוא בשימוש חוזר. כל צנצנת עולה 10 ש"ח.

תולעים ליצירת קומפוסט ביתי – 45 ש"ח.

העוגיות של תומר

תומר אופה עוגיות במאפייה קטנה ברעננה לפי מתכונים שפיתח בעצמו. בעץמקומי הוא מוכר שני סוגי עוגיות: עוגיות פרות יבשים (32 ש"ח ל 200 גרם) ועוגיות חיטה מלאה (26 ש"ח ל 200 גרם).

להזמנת כמות של עוגיות מתומר, אפשר להתקשר אליו ישירות: 050-7680101

עץ מקומי מקדם תרבות אחרת

אישית אני לא מתעניינת כל כך במחאות, במיוחד נגד דברים שאני לא רואה. "האח הגדול" הצליח להרגיז הרבה חברים ירוקים ואני סמוכה ובטוחה שבצדק רב, במיוחד אחרי סריקה מהירה של כתבות והתייחסויות לנושא באינטרנט היום - מדהים מה שקורה במדינה הזו בזמן שהטלוויזיה נעדרת מהבית!

אז הנה אני יוצאת לרחבת המוזיאון ביום שלישי הזה עם דוכן מכירות. מכירות? כן. של מוצרים שמשנים. שמביאים אלינו יצרנים מכאן, כאלה שלוקחים חלק פעיל בחיים תרבותיים אחרים. חיים של יצירה, התחשבות וחשיבה. בואו למחות כנגד הקלוקל ולהיות חלק מהתיקון. אם בעצם נוכחותכם, אם בהשתתפות פעילה בקבוצות השיח המתוכננות ואם בקנייה של מוצר מתחשב: נשנוש בריא, דבר מלבוש אורגני או מוצר ניקיון נקי.

עץמקומי נבט בשוק האיכרים ובסמינר הקיבוצים בה בעת

היה כיף ביום שישי. בשוק האיכרים היה מעניין - מכרנו מעט ולמדנו המון. ללא אישור למכור מזון הדוכן לא היה כל כך אטרקטיבי למבקרי השוק וללקוחותיו הקבועים אשר מצפים לתוצרת אכילה.

למזלנו לקחנו בעוד מועד את העוגיות, הגרנולה, הקרקרים והנבטוטים להפנינג הנחמד, שהתנועה הירוקה אירגנה לכבוד הפריימריז בסמינר הקיבוצים, ושם נרשמה הצלחה לא מבוטלת. הקרקרים והנבטוטים כיכבו כמו גם הגרנולה והעוגיות. היה כיף לפגוש כל כך הרבה חברים ולשלב חובה אזרחית עם מפגש חברתי-קהילתי ועם צרכנות רגועה שמביאה לנו פרנסה מהנה.

תודה לכל מי שהגיע לדוכן ותמך והתעניין ונרשם לרשימת התפוצה וגם קנה משהו טוב.

עץמקומי מזמין לחגיגת מתנות לקראת חנוכה

יום חמישי, 18/12, 20:00-18:00, ביאליק 23 בכיכר

חנוכה בפתח. מחפשים מתנות משמחות באמת? עץמקומי בא לכם בדיוק בזמן! הדירה האקולוגית תפתח את דלתותיה הכחולות אל הכיכר. תמצאו כאן את שלל המוצרים האקולוגיים שלנו, שלא יגרמו לכם להתחרט על שקניתם אותם. כל מוצר הוא צעד לחיים אקולוגיים יותר: קומפוסט, פחים להפרדת אשפה, שקיות מתכלות, שתילים מיוחדים, תיקי קניות מבד, בגדי ילדים משאריות בד, קרשי חיתוך מעץ ממוחזר, מוצרי ניקוי וקוסמטיקה מתוצרת בית, נורות חסכוניות, קרקרים, עוגיות וגרנולה של יצרנים ביתיים ועוד.

הנחה של 15% לחברי עץבעיר.

מיד לאחר חגיגת המתנות, בִ-20:00, יתחיל חוג בית של התנועה הירוקה.

מכירה מוקדמת ביום רביעי

ביום רביעי בשש נתכנס לערב מיוחד לחברי קהילת עץבעיר. בערב נציג את מוצרי עץמקומי הראשונים ונציע לכם לטעום, לבדוק, למשש, להביע דעה, וכמובן לרכוש. נציע גם 15% הנחה.

אם אתם עדיין לא חברים של עץבעיר, אז למה שלא תצטרפו?

עץמקומי נובט בשוק האיכרים

ביום שישי הזה נשתול את הנבט היקר עץמקומי בשוק האיכרים בנמל תל אביב. בדוכן שלנו יחכו לכם הקומפוסט והעציצים, התיקים והכובעים, העוגיות הקרקרים הנורות הגרנולה והחיוך של עדי שמפעילה את הדוכן.

נשמח לפגוש אתכם ביום רביעי למפגש מוקדם עם המוצרים שלנו והנחה של 15%, בדירה האקולוגית בביאליק 23. מתחילים בשש. יש פלאייר שניתן להעביר הלאה לחברים.

עץמקומי נובט

פרויקט הדגל החדש שלנו: עץמקומי

עץמקומי ירכז רשת של "מוצרים שמשנים": שרותים ומוצרים מצויינים שעומדים בדרישה שלנו לשינוי עולם, שינוי חברה ושינוי בריאות, המוצעים על ידי עסקים זעירים מקומיים. חשוב לנו להציע אלטרנטיבה תקפה לתרבות הצריכה הדורסנית, בדרך לאורח חיים מתחשב. עץמקומי נועד לאפשר לכם להיות חלק פעיל מהפתרון האקולוגי, בדרך ליצירת סביבה בריאה, חברה עירונית מקיימת וכלכלה אחרת. כן, כל זה דרך קניות.

מה זה מוצרים שמשנים

התרבות שלתוכה נולדתי סגדה למוצרים. בהתחלה הם היו קרובים אלינו אך לאט לאט הם רחקו והלכו עד שהפסקנו לדעת מי מייצר אותם, מה נכנס לתוכם ולאן הם הולכים. ההרחקה הזו משרתת מערכת הרסנית, שפוגעת בבריאות שלנו ומסכנת את המשך קיומנו.

היום ברצוני לצרוך רק דברים שאני מבינה את מחירם הסביבתי. אני מעדיפה מוצרים שאינם רק "זולים" סביבתית, אלא אף תומכים בבריאות האישית שלי.

המוצרים של עץמקומי ייבחנו על פי התרומה שלהם לבריאות הסביבה, החברה והאדם. אנו שואפים למכור אך ורק מוצרים שמביאים איתם שינוי לטובה בכל אחד משלושת התחומים הללו.

- תמי

ערכה חקר חינוכית לגן ילדים על שילשולי אדמה אדומים

מי מכם המעוניין לספק לגן ילדים ערכת חקר חינוכית על תולעים אדומות מוזמן ליצור עימי קשר. והיא תישלח בדואר, מדובר בערכת חויה לימודית תוך חקר לעבודה עם הילדים בגילאי גן. זוהי ערכה שמגיעה עם חוברת ובה מידע ותמונות רבות, נספחים ודפי עבודה, תולעים וכלים בקופסא מתאימה לגידול התולעים, חויה

עודד

עודד יביא לך תולעת ! תולעים אדומות, שילשולי אדמה אדומים

ניתן לרכוש אצלי תולעים למיכל הקומפוסט תולעים אדומות שלכם...זה לא קשה לעשות קומפוסט אך לוקח מעט זמן לקבל טאץ בעיניין. לאורך השנים אני נתקל בשני סוגים של אנשים, אלו שעושים פרצוף כששומעים את המילה תולעים וכאלה שמיד רוצים לראות ולאמץ...אז למי שרוצה ניתן לקבוע עימי ולקבל בערך 100 תולעים או יותר ולהתחיל את הקומפוסט הכי מהיר והכי טבעי שיש. עלות 45 שח ולמשתתפי הסדנא שלי ב 30 שח

מידע על הסדנא שלי בענף סדנאות בדירה האקולוגית

עודד

תולעים אדומות

לכל המעוניינים לייצר קומפוסט מאשפה אורגנית בתוך הבית, ניתן לקנות אצלנו תולעים אדומות, המכונים גם שלשלולי קרקע אדומים. התולעים מפרקות את שאריות המזון והנייר והופכות אותו לדשן משובח. לשם כך דרוש מיכל מתאים, שתוכלו להכין בעצמכם או לרכוש מאתנו.

מחיר: 45 שקלים לחופן של כעשרים תולעים.

מחיר מיוחד: 30 שקלים למשתתפי סדנאות.

בלה אשור - יצרנית שמנים ארומטיים

את השמנים של בלה אשור אפשר לקנות אצלנו, בעץבעיר. בלה אשור היא מטפלת רב-תחומית, העוסקת, בין היתר, בצמחי מרפא. היא החלה לטפל, עוד בטרם קמו בארץ בתי-ספר לטיפול, והחלה בליווי אישי, לפני שה-coaching הפך ללהיט. בעבודתה היא משתמשת בשמנים ארומטיים. במשך שנים חיפשה שמנים נקיים, לא מדוללים ולא מעורבים, אך חוש הריח שלה לא בא על סיפוקו, עד שהפסיקה להשתמש בשמנים למשך שנתיים. בשנת 2002 הקימה מפעל לייצור עצמאי של שמנים בפיקוחה האישי.

קומפוסטר תלת תאי למכירה

בניתי קומפוסטר ממשטחי עץ של הובלות. יש בו שלושה תאים. מתאים לבתי ספר, מוסדות עם גינה גדולה. הרעיון הינו שכאשר מגיעים למלא את התא האחרון אזיי בתא הראשון יש כבר קומפוסט מוכן וניתן להשתמש בו. כאמור הוא עשוי מעץ בשימוש חוזר.

כרגע הוא נמצא במצב של לוחות בודדים לצורך הובלה ויש צורך להרכיבו במקום. מחיר 1200 שח. 100 שח התקנה. זמינים למכירה גם מיכלים המיועדים לשילשולי אדמה אדומים, קומפוסט תולעים. מחיר עוד לא ניקבע למיכלים כאלו.

בברכה

עודד

לכבוד בתים מבפנים, החנות הקטנה והירוקה נפתחת

זו לא ממש חנות, והיא ממש קטנטנה, בגודל של ארון וחצי, אבל זו התחלה, ועוד דרך בשבילנו לגייס את הכסף הדרוש לנו על מנת להמשיך. הרעיון הוא להתחיל לבנות רשת של עסקים ירוקים זעירים בעיר ולמכור את תוצרתם או השירותים שהם מעניקים, דרך האתר, וגם בקטנה במרכז בביאליק. עד שהחנות האינטרנטית שלנו תתחיל לפעול, ניתן לרכוש את המוצרים כאשר אתם מבקרים במרכז, למשל לרגל בתים מבפנים.

המחירים שלנו לא זולים משום שאנחנו רוצים ליצור עולם חדש: עולם שבו יצרנים מקומיים זעירים מתפרנסים בכבוד ומי שתומך בהם היא הקהילה המקומית בעיקר, וגם עולם שבו יוזמה אקולוגית כמו עץ-בעיר יכולה להיות עצמאית כלכלית ולא להיזדקק לתמיכה מקרנות. במילים אחרות, עץבעיר לוקח עמלה של 25% על המוצרים.

רוצים להתחיל להשתמש במוצרים ירוקים באמת? לאן הולך הכסף שלכם היא שאלה הכלולה במשוואה שהופכת את הקנייה שלכם לירוקה. כשאתם קונים מעץבעיר, אתם יודעים בדיוק במי אתם תומכים. אתם יכולים לראות את המעשה כסוג של תרומה. מעתה אמור: "הנה תרמתי לפרויקט אקולוגי ואף קיבלתי מתנה: פינקס עבודת יד".

הנורות החסכוניות

כל כך הרבה דיברנו כבר על הנורות הללו שהחלטנו גם למכור אותן. יוזמת האנרגיה הטובה מוכרת אותן במחיר הכי נמוך, 25 שקלים. אנחנו ניקח 30. וכך בקנותכם נורה תתמכו גם ביוזמה וגם בעץבעיר, וכמובן גם בעתיד של כולנו כאן. כל זאת לפני שהזכרנו את אורך חייה המופלא של הנורה, את העובדה שהיא לא מחממת, או במילים אחרות מאירה הרבה יותר, ואת האריזה שלה, הידידותית לסביבה. אם תרצו ללמוד יותר, בואו לסדנה של אלון בנושא שימור אנרגיה.

מחיר: 30 ש"ח לנורה

הפנקסים של עירית

למה ואיך עירית עושה פנקסים אפשר לקרוא כאן. אתם יכולים פשוט לעקוב אחרי ההוראות ולעשות אחד כזה לעצמכם, או פשוט לקנות מאיתנו כמה פנקסים שאתם צריכים. הפנקסים עשויים נייר משומש בלבד וכמובן שבסוף חייהם כמנקס הם יכולים להיזרק כמעט בשלמותם לערימת הקומפוסט. חוץ מהקליפס - הוא יעבור לפינקס הבא כמובן!

מחיר: 18 שקלים

הקרקרים של תמי

מי שנהנה מסדנת הקרקרים ומי שביקר כבר בבית האקולוגי, מן הסתם טעם איזה קרקר או שניים. תמי שמחה ללמד כל מי שרק רוצה איך להכין קרקרים בעצמו ואף ליבשם בשמש בהיעדר מכונת ייבוש. אבל בגלל שלתמי יש מכונת ייבוש והיא גם לא יכולה להפסיק לייצר קרקרים מאז שהיא חיברה את המכונה לחשמל בבית בביאליק, אז יש עודפים ויש קרקרים למכירה. הקרקרים עשויים מחומרים אורגניים בלבד, ירקות, זרעים וקטניות, הכל מושרה ומונבט וחי מאוד. תקראו לזה טבעונאי, או Raw או פרא, הקרקרים מלאים בחיים.

מחיר: 20 ש"ח ל-80 גרם

קומפוסטר לתולעים אדומות

כל אחד יכול לבנות קומפוסטר תולעים אדומות, או אפילו להשתמש בקופסה קיימת. אפשר ללמוד את כל התורה מהאינטרנט או ללכת לסדנה אצל עודד. אבל אולי אין לכם זמן ובא לכם לקנות קומפוסטר יפה, עשוי מעצים ממוחזרים, מתאים למשפחה של כארבע נפשות, מוכן כבר עם מצע, ותרבית תולעים? הוא לא זול, אבל המחיר כולל גם הדרכה. יש עכשיו שני קומפוסטרים בחצר של המרכז בביאליק.

מחיר: 380 שקלים. המחיר כולל קומפוסטר, תולעים

http://www.citytree.net/branches/workshopsInTheCity/]

קומפוסט תולעים של עודד

כמה וכמה מאיתנו כבר מגדלים תולעים ומאכילים אותן בשאריות מזוננו. עודד הוא ללא ספק מקור של ההשראה והאיפורמציה שלנו. הוא מגדל תולעים כבר שנים רבות, מעביר סדנאות בנושא, ועכשיו יש לו עודפים של קומפוסט אותם הוא מציע למכירה דרך עץ-בעיר.

'מחיר: 20 שקלים לחבילה של חצי ליטר

מה זה המחירים האלה, או: לאן הולך הכסף שלנו?

כשאנחנו מוציאים כסף, מה גורם לנו לחשוב שמשהו "יקר" או "זול"? איך אנחנו מחליטים על מה שווה להוציא כסף ועל מה לא שווה? איך זה שאנחנו יכולים להוציא המון כסף על זוג נעליים או קונצרט או יציאה למסעדה בלי להניד עפעף (להיפך, זה אפילו עושה לנו תחושת עוצמה וביטחון!) ואחר כך, בשוק, אנחנו מסוגלים להתמקח על מחיר העגבניה ולהתלונן שהלימונים נורא יקרים עכשיו (16 שקל לקילו!!)?

אני לא טוענת שלכולנו חופש בחירה כזה רחב. אבל לכל אחד הכיס שלו וטווח אפשרויות בהתאם. בחיי שלי זכיתי לחוות קניות כאלה ואחרות והיום אני ענייה מרצון, ממעיטה להיכנס לחנויות וכמעט לא קונה שום דבר. יש את הדברים שאני לא מוותרת עליהם ויהי מה, כמו למשל אוכל אורגני ישר מהשדה (ביטוח הבריאות שלי).

כסף זה דבר חמקמק והיחס שלנו אליו חמקמק עוד יותר. עץ-בעיר מציע לחשוב עליו במונחים של מרחק. ככל שהכסף נוסע רחוק יותר, הוא מתפזר יותר. גם אם זוג נעליים מפריז מבטיח לנו אושר ותחושת עושר, מן הראוי לעצור ולחשוב מי נהנה מקיום ההבטחה. אנחנו? סביבתנו הקרובה? או אולי ראש תאגיד שיושב בכלל בניו יורק, ובן דוד שלו הצרפתי שעסוק עכשיו במשא ומתן על דירה בתל אביב שמשקיפה לים התיכון ובה ההוא יבלה לפחות שבוע בשנה הקרובה?

מה אני מנסה להגיד?

המוצרים שאנחנו מוכרים כאן ארוזים בפשטות ואין להם שום פרסומת חוצות על האיילון, אך אל תתנו לפשטות לגרום לכם לחשוב שהם צריכים להיות זולים. להיפך. המוצרים שלנו יקרים. הם יקרים משום שהם מיוצרים בכמויות קטנות, במו-ידנו, ועם כל האהבה שלנו.

כשאתם קונים ממישהו שאתם מכירים הקנייה היא חוויה של קשר. אתם יודעים בדיוק לאן הכסף שלכם הולך ובמי הוא תומך. במקרה שלנו הוא תומך בעוסק זעיר כמו עודד או תמר שאין להם שום יכולת להתחרות עם הזולות ועם הנגישות של מוצרים שיוצרו על פסי יצור ענקיים או עם כוח הפירסום והשיווק של תאגידים שיודעים איך לגרום לנו לחשוב שאנחנו חייבים, אבל פשוט חייבים, להוציא את הכסף שלנו ולשלוח אותו הרחק אל הכיס שלהם. עודד ותמר לא מיבאים חומרים ממזרח ארופה ולא תופרים בסין ולא מבזבזים פלסטיק לריק. הם פשוט עושים משהו שהם יודעים לעשות, הם נותנים את מלוא תשומת הלב למחיר הסביבתי של כל החלטה שלהם שקשורה לחומרי גלם, אריזה ומעגל החיים של המוצר שלהם, וכן, הם היו רוצים לחיות ממעשה ידיהם.

היינו רוצים לפתח רשת של יוצרים זעירים אקולוגיים. הקניה שלכם תתמוך בעוסק וגם במימוש החזון של עץ-בעיר: אקולוגיה עירונית לכל ופרנסה ליוצרים אקולוגיים מקומיים, השכנים שלכם פה בעיר.

כשעובדים בקטן, המוצר יותר יקר. האם נצליח לחיות בכבוד מפרי עמלנו? זה די תלוי בכם. בואו נשחק במשחק הזה קצת ונראה.

''חורף קל'' תרסיס ארומתרפי למניעת מחלות חורף

כולללםםםם חולים בחורף.

בכל אופן, כשנואי הבת של אחותי חלתה בפעם העשירית בערך החלטתי שזהו, חייבים לעשות משהו בעניין.

הפשלתי שרוולים וניגשתי למעבדה שלי. רקחתי ולחשתי ולבסוף נולד לו "חורף קל".

המוצר הזה רץ כבר שנתיים ואני חייבת להודות שלא האמנתי אילו תגובות קבלתי ועדיין מקבלת עליו! הוא ממש עובד! כמו קסם רק שזה לא קסם. יש בזה המון הגיון..כימיה למעשה.

זהו תרסיס שעשוי משמנים אתריים טהורים. השמנים שבחרתי הם אנטי בקטריאלים ואנטי ויראלים חזקים במיוחד.

www.storyofstuff.com

סרטון קצר ומבריק המסביר בצורה מעולה את המחיר היקר מאוד שאנו משלמים עבור כל המוצרים הזולים שאנו מוצפים בהם. אני די בטוחה שצפייה בסרטון וקריאה קלה של החומר סביבו תגרום לכם לחשוב פעמיים לפני שאתם פותחים את הארנק פעם הבאה... הנה הוא כאן יש גם רמיזות לקומפוסט...

שקיות הבד הרב פעמיות של עינת

אז כמו שאמרנו שנעשה, בחרנו בדים מתאימים באקו-יגה הקודם ומהם תפרה עינת פריטים שימושיים ביותר: שקיות איכסון, מטליות ומגבות מטבח. המטליות גם הן נועדו לאיכסון. איכסון של מה תשאלו? של ירקות כמובן! במקרר. מאז אותה הארה במדבר התחלתי להשתמש במפיות בד לעטיפת הירקות במקרר וזה עבד מצויין. הלחות מהירק נספגת בבד, ושקית הניילון שעטפת מסביב עוצרת את איבוד הנוזלים (כי היא מגבילה את החלל שמסביב לירק). באה עינת והוסיפה שיכלול משלה. היא תפרה שקיות שאפשר לקחת איתנו לקניות. כך נכניס את הירק התמים לשקית בד כבר בחנות ובבואינו הביתה נגניב אותו לשקית פלסטיק בלי שירגיש והופ - למקרר, שם יאריך ימים בשיטת אריזה מופלאה זו שגם סבתה של ורד הייתה מאשרת.

המטליות כיכבו באקו-יוגה, במיוחד אחרי שעינת סיפרה למשתתפים מה כל כך שימושי בהן בכזו התלהבות וחינניות שפשוט לא השאירה לנוכחים ספק: הנה יש דרך נפלאה למחזר בגדים שאף אחד כבר לא ילבש לעולם, וגם פיצחנו את חידת טריות הפטרוזליה. נפלא!

-- תמי

למה הנרות של עדי משנים לי?

עדי מ"ידיים" ממחזרת כל דבר שזז ובחינניות יצירתיות ושיתוף ילדים ומבוגרים במרכז המיחזור היצירתי שלה "ידיים". חג החנוכה גרם לי לספר לעדי שכבר חודשים אין אורות מרצדים בביתי משום שלא יכולתי יותר לחיות בשלום עם חתיכות המתכת המרגיזות המושלכות לאשפה, וגם לא עם הנרות היקרים להפליא של חנויות חביבות, שדולקים זמן רב אך תמיד נשארת מהן שארית נר גדולה. תמיד רציתי למחזר את אותן שאריות, אך הנה כאן זיהיתי עקבותיו של גבול. הגבול שמאחוריו נמצאים הדברים שאף פעם אין לי זמן לעשות, אפילו אם ברוחי אני ממש יכולה לראות את עצמי עושה אותם.

אז סיפרתי לעדי איך הייתי רוצה נירות שיהיו עשויים משאריות של נירות שלא דולקים יותר, בצלוחיות מתכת לא מרגיזות בכלל - כי הן לא ניזרקו לפח. התשובה היתה זריזה: חנוכה עכשיו, אנחנו ממחזרים נרות בידיים!

וכך הגיע לאקו-יוגה מגש של נירות ואני אימצתי בחום חלק גדול ממנו.

הנירות יקרים: סט של שישה נרות עולה 15 ש"ח. אבל הם נרות שמשנים לי - כשאני מדליקה נר של עדי, אני חושבת עליה ועל מפעל חייה ואני יודעת שאני חלק מזה וליבי מתרחב. אני גם יודעת שהם לא לוקחים חלק במשחק הזיהום וזה משמח אותי.

ואיפה אפשר להשיג אותם? באקו-יוגה הבא!

רולה - הגרנולה של ורד

"איך זאת נראית לך?"
"נראית ממש מושכת"
"אוף, אבל יש בה סוכר"
"מה רע לך בסוכר?"
"בטח יש בה יותר מדי, הן תמיד מתוקות מדי!"
"ואיך זאת?"
"לא, אני שונאת קינמון"
"איזה בעייתית! לכי תעשי את הגרנולה שלך בעצמך"

סוף סוף מצאתי גרנולה לא אפויה (מיסלי), ללא סוכר או קינמון, רק שהיו בה טונה של צימוקים, אז כל ארוחת בוקר נפתחה בטקס הוצאת הצימוקים. הצימוקים המיותרים נאספו לקערה שאורחים מזדמנים ליקטו ממנה.

יום אחד הגיע מעינת מתכון לגרנולה ומאז התרגלתי לארוחת הבוקר הקלה והטעימה שלי. מספר חודשים עברו בשלום עד שערב אחד הגיעו חברים וחיסלו לי את כל הסטוק. בבוקר שלמחרת רצתי לקנות את הגרנולה ההיא במחשבה שמא יכול להיות רע בקצת נוסטלגיה.

אז זהו, שלנוסטלגיה אין תמיד טעם כזה טוב. הבנתי שאין כמו בבית וחזרתי לאפות.

''חורף קל'' תרסיס ארומתרפי למניעת מחלות חורף

כולללםםםם חולים בחורף.

בכל אופן, כשנואי הבת של אחותי חלתה בפעם העשירית בערך החלטתי שזהו, חייבים לעשות משהו בעניין.

הפשלתי שרוולים וניגשתי למעבדה שלי. רקחתי ולחשתי ולבסוף נולד לו "חורף קל".

המוצר הזה רץ כבר שנתיים ואני חייבת להודות שלא האמנתי אילו תגובות קבלתי ועדיין מקבלת עליו! הוא ממש עובד! כמו קסם רק שזה לא קסם. יש בזה המון הגיון..כימיה למעשה.

זהו תרסיס שעשוי משמנים אתריים טהורים. השמנים שבחרתי הם אנטי בקטריאלים ואנטי ויראלים חזקים במיוחד.

מה זאת אומרת "שמשנים"

אנחנו לא מתים פה על המילה "מוצרים". לא ממש מתים על צרכנות באופן כללי. לכן אנחנו מנסים ליצור את הדברים שאנחנו צריכים בעצמנו. מדי פעם יוצא לנו משהו שאנשים מסביבנו אוהבים ורוצים גם. את הדברים האלה נציע למכירה דרך האתר.

אז מה עושה את המוצרים של גנני עץ-בעיר לשווים ומשנים?
-- הם מיוצרים ע"י מקומיים, באמצעים ביתיים, בכמויות קטנות.
-- הם עונתיים, עשויים ללא שום חומרים מאריכי חיי מדף ונוצרים רק מתוך עניין ושימחה (במילים אחרות, הם "עשויים ללא חטא!! : ). כשהשמחה עוברת, המוצר נעלם מהמדף.
-- הם נושאים איתם הוראות מפורטות של "עשי זאת בעצמך"
-- דרך עשייתם ואריזתם מתחשבת ככל האפשר בסביבה - כולל העובדה שהם אינם נוסעים דרך ארוכה על מנת להגיע אליכם.
-- יש לכם אפשרות להכיר באופן אישי את מי שיצר את מה שאתם משתמשים בו.

לא מתכוונים בכלל להפעיל שום לחץ מתון, אבל קשה להתאפק מלציין שקנייה מגנן של עץ-בעיר תומכת בקהילה מקומית ובעצם קיומו של עץ-בעיר.

המוצרים יתחילו להופיע כאן בקרוב...

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196