לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > כמה עולה אורגני? >‏ טחינה גולמית
נושאים בענף


טחינות מעולות

05/03/07
טחינה גולמית

"את חייבת לטעום את הטחינה הזו של לחם ארז"
"מממ... הכי טעימה מסוגה, אבל עוד לא טעמת את הטחינה של ירון מחיפה"
[כמה ימים מאוחר יותר...]
"אוקיי... מוכנה?"
"כן, תפתיעי אותי"
"קחי כפית..."
"חשבתי שאני כבר יודעת הכל על טחינה"
"מסתבר שטעית"
"איפה קנית? אני רוצה ארגז"
"בארגז יש 18 צנצנות, כל אחת מכילה 720 גר' של הזהב הזה במחיר 25 ש"ח לצנצנת, אם את רוצה לקנות ישירות מירון. בניצת הדובדבן הצנצנת הזו תעלה לך 32.5"
"יותר זול מארז. אצלו צנצנת של 360 גר' עולה 21 ש"ח"
"חגי קונה את הטחינה של אדמה שהיא הכי זולה בליגה האורגאנית - 14.6 ש"ח ל 500 גר' בניצה"
"דרך אגב, יש לך מושג מה לעזזל ההבדל בין "טחינה משומשום מלא" לבין "חמאת שומשום"??
"שאלתי את ירון. הוא אומר שאין שום הבדל. סתם קטע של שיווק..."

        טחינה מלאה באהבה
טחינה מלאה באהבה

ורד: איך שטעמתי מהטחינה של "אמארה" הבנתי שמדובר בליגה אחרת. מייד הרמתי טלפון למספר שמופיע על התווית כדי לברר מי זה ה"אמארה" הזה. מסתבר שמאחורי השם עומד ירון אסטנוביץ מחיפה, שמייצר את הטחינה כשלוש שנים. כשאמרתי לו בהתלהבות, שהמוצר שלו הוא סופר איכותי וטעים, הוא ממש לא התרגש ואמר בשלווה שהוא יודע. באותה שלווה הוא המשיך וענה על מטר השאלות שהנחתתי עליו וגם הבהיר כמה מתהליכי הייצור שהופכים בסופו של דבר את הטחינה שלו לשונה:

א) לפני שהשומשום נטחן הוא מושרה למספר שעות במים כדי לנקותו משאריות חול ואבנים. ירון אמר שבדיעבד הוא גילה שההשריה הארוכה גורמת לתהליך בו השומשום עובר הנבטה ובשל כך, החומצה האוקסלית שנמצאת בו באופן טבעי מתפרקת והופכת לדו-סוכר. זה ממש סבבה כי האוקסלית הזאת מתחברת לסידן והופכת אותו לבלתי זמין לגוף אבל זה עוד יותר סבבה כי זה הופך את הטחינה של ירון למתקתקה יותר.

ב) השומשום שהונבט עובר ייבוש בטמפרטורה שאינה עולה על 50 מעלות. לאחר מכן הוא נטחן בשיטה המסורתית, באבני ריחיים בקוטר של שלושה מטר (אאוץ', כואב!) זהו "תהליך קר" שאינו משנה את המבנה החלבוני והאנזימטי של הזרע.

ג) ירון משתמש בשומשום מלא אורגאני אותו הוא מייבא מאתיופיה. שם לטענתו גדל השומשום האיכותי והטעים ביותר.

הטחינה נמכרת בצנצנות זכוכית שהן הרבה יותר נחמדות מקופסאות הפלאסטיק. ניתן לקבל זיכוי כספי על צנצנת מוחזרת ונקייה עם מכסה. ודרך אגב, "אמארה" זה "אהבה" באמהארית.

הטלפון של ירון הוא 054-4982239

ניתן לקנות את הטחינה שלו בחנויות טבע או להזמין ישירות ממנו ארגז.

ירון מייצר גם מוצר מופלא אחר שנקרא חמאת אגוזי לוז: מעין ממרח אלוהי, חום כמו שוקולד, סמיך כמו טחינה ומושחת כמו שניהם יחד. הכינו את הכפיות.

יש מידע על שומשום מלא בערך "חלבה" בוויקיפדיה

פיליס גלזר כותבת על שומשום ומזכירה את הטחינה של ירון. שימו לב לתגובה מס' 16...

Share/Bookmark

תגובות

comment

תיקון: חגי קונה את הטחינה שלו בקואופרטיב האורגני המעולה בזיכרון ב 10.5 ש"ח לחצי ק"ג

-- חגי, 08/03/07
comment

מה תיקון? לא אמרנו שאתה קונה את הטחינה שלך בניצת הדובדבן! פשוט המחיר שאתה משלם בזיכרון לא רלוונטי לנו התל אביביות. וכן, אנחנו מקנאות בך שאתה חלק מקואופרטיב אורגאני מעולה!! בקרוב אצלינו אמן.

-- תמי, 08/03/07
comment

נכון לא אמרתן, אבל זה בהחלט יכול להשתמע שאני קונה בניצת הדובדבן, וכיוון שאני לא, אז ראוי לציין זאת.

-- חגי, 08/03/07
comment

חברים יקרים. האם טעמתם את טחינת הגמל המיתולוגית משכם? למיטב ידיעתי היא אינה קלה להשגה בתל אביב -- אבל לטעמי היא הטעימה ביותר וטעמתי לא מעט טחינות של יהודים למיניהם ( :-) ). כנ"ל לגבי חלבה כמובן. ושלא תטעו -- אנוכי צרכן אורגני-אקולוגי מפותח ביותר, אולם יש מקום לפרוק קצת מהעול הבריאותי ולעשות חיים. וגם: מי אמר שהטחינה שמייצרים בשכם (גם זו המכונה היונה לצורך העניין) פחות בריאה מהאורגנית? או שמא תהליכי הייצור שלה לוקים בחסר? אשמח לקבל מידע כזה ממי שיודע.

בתאבון וחג שמח

-- יואב, 08/04/07
comment

מילים כדורבנות
יש בעיר העתיקה ולידה ומי שלא נכנס לעיר -- באבו גוש אצל הירקן מצד ימין עם השלט הצבעוני. אצלו אני קונה קבוע ב-15 ש"ח מיכל גדול. רוב הסיכויים שבעיר העתיקה יהיה זול יותר או שתסעו לשכם! תענוג. וגם באותו עניין אצל אותו ירקן, חלבה מ ט ו ר פ ת שבאה מ......שכם כמובן וקפה ערבי לפינג'אן מעולה (וגם פירות וירקות כמובן, אבל סחבק אורגני אז קונה אצל רעי מגן השדה ----- אחלה בחור ואחלה חקלאי). ולסיכום העניין: החבר'ה בני-דודינו יודעים מה טוב.

-- יואב, 23/04/07
comment

לפי מה שכתוב על האריזות של הטחינה של אדמה ושל ניצת, "חמאת שומשום" זה משומשום מלא אורגני ו"טחינה שומשום מלא" זה לא אורגני. ויש הבדל משמעותי בערכים התזונתיים בין שתיהן. ולשאלתו של יואב סביר להניח שזה ההבדל בינן לבין טחינות לבנות כמו של היונה (את הגמל לצערי עוד לא הכרתי) - יש פערים עצומים בערך התזונתי בין טחינה לבנה, שומשום מלא ושושמשום מלא אורגני (ברזל, סידן ושאר דברים חשובים שכאלה). אז היונה לא כותבים ערכים תזונתיים, אך לא כותבים שהשומשום מלא או אורגני ולכן כנראה היא אכן הרבה פחות בריאה...

-- קוף, 25/04/07
comment

אם תשאל אותי בריאות היא הרבה מעבר למדעי התזונה ולפעמים הדבר הבריא הוא דווקא זה ש"לא-בריא" ע"פ הספרים המומחים ושאר הגורמים. למה? כי יש דברים שאנו לא יודעים למדוד בסרגל. הרבה.
וגם באותו עניין המלצה על ספריו של אנדרו וייל: "אכילה נכונה לבריאות שלמה" וגם "ריפוי ספונטני" - ספר חובה.
מה שאהבתי אצלו, כעקרון מרכזי, הוא שאין אמת אחת בתחום התזונה, הסתירות הן רבות וישנה בספריו הסתכלות רחבה יותר על נושא התזונה, מעבר לתורה כזו או אחרת, מה שמאפשר לי כקורא לפתח תורה ייחודית משלי.
ויש סיכוי שלי אישית, העונג הצרוף הנגרם מאכילת אותו גמל לבן משכם, שווה הרבה יותר בריאות מאשר טחינה משומשום מלא מרה כמו הלילה...

-- יואב, 28/04/07
comment

סבבה. כל אחד ודרכו... אני מסכים שהדרך "שלי" יכולה להתברר כטעות. אך כך גם דרכך "שלך"...
רק הבהרה אחת - לי הטחינה משומשום מלא טעימה. מאוד. אתה יודע איך זה עם קופים - אנחנו לא ממש בקטע של לסבול...
ככה שאפילו שכבר הספקתי בעקבות המלצתך להביא הביתה ב-4 הימים האלה את הגמל משכם לתל אביב (ביבוא אישי אקספרס...), אני נהנה גם מהטחינה המלאה. כשאני אוכל טחינה גולמית אני אוכל את המלאה, כי זה גם טעים וגם בריא. וכשאני מכין טחינה- אני מערבב מלאה ולבנה, כי כשמכינים אז באמת המלאה לא מספיק טעימה (רואה שאין פה נטיות סגפניות?), ושוב נהנה מכל העולמות...
כי ככה זה עם קופים - אנחנו ממש, אבל ממש, לא בקטע של לסבול...

-- קוף, 29/04/07
comment

בלי להעליב אף חיה... יש טחינה לבנה טובה אחרת שבאה משכם - טחינת הג'ירפה - נהגתי לקנות אותה בעיר העתיקה בעכו לפני הרבה שנים אבל לאור ההמלצות על הגמל ממש עושה חשק לנסות אז מי מכם מוכן לברטר - שלוק תמורת שלוק מהטחינה המלאה המצויינת של ירון (שדרך אגב מייצר גם טחינה לבנה טובה).
כתבו לי ל: vered@citytree.net

-- ורד, 30/04/07
comment

מצחיק ! טוב אתם שניכם קרועים !!!!! אז סבבה....
בפעם הבאה תנסו את זה....
תקלפו סלק, כן סלק... ואת המיץ האדום אדום הזה תכניסו לטחינה הגולמית..... ואת היתר... חפשו מתכון !

comment

רק לצורך תזכורת , ברצוני לידע שהטחינה האורגנית המשווקת ע"י אדמה, הרדוף, ליב ושאר המשווקים הגדולים מיוצרת ע"י מתנחלים יהודים מעבר לקו הירוק. למשל טחינה אחווה שמיוצרת באיזור התעשיה ברקן. או אחרת שמיוצרת במעלה אדומים. במקרים רבים שם היצרן מוסתר מאחרי קוד או שם קוד כדי שלא נדע את מקורה.
ואמנם זו קצת סטיה, אך שימו לב שמוצרים אורגניים רבים מיוצרים ע"י מתנחלים מן הצד השני של הקו הירוק. השילוב של אויר נקי ( הרי לפלשתינים אסור לסוע בכבישים ) ,אדמה זולה (או בחינם בדרך כלל...) ומים מסובסדים, הופך את התוצרת האורגנית המגיעה משם לזולה באופן יחסי.

comment

נו אז?
מה את/אתה אומרת בעצם? לא לקנות?

-- יואב, 04/05/07
comment

יואב, חשוב גם לדעת את זה. יש אנשים שהאינפורמציה הזאת חשובה להם. לקנות ? לא לקנות ? זה כבר שיקול שלך.

-- אורי, 04/05/07
comment

אני ממש לא מבינה! למה יותר טוב מלאה מלבנה? מה השמנות שוות יותר מהאשכנזיות? אז מה עם התאוריה שתמיד דופקים את השחורים?

-- קיפוד, 04/05/07
comment

הטחינה של ירון מחיפה?????????
איפה בחיפה?

comment

תתקשרי לירון 4982239 - 054 והוא יביא לך הביתה אבל זה בתנאי שתרכשי ארגז (מכיל כ 18 צנצנות של 720 גר'). אני לא בטוחה שהוא מוכר פחות מהכמות הזו אם קונים ממנו ישירות אך תמיד אפשר לנסות...
ותמסרי לו ד"ש ממני

-- ורד, 27/07/07
comment

לכל מי שאוהב את הטחינות הערביות
תבררו איך מקלפים את השומשום ובאילו חומרים לפני שאתם מדברים על בריאות ובמיוחד על אקולוגיה

comment

תשובה לשאלה מה ההבדל בין טחינה משומשום מלא לבין חמאת שומשום???? ההבדל הוא בכמות הסידן בחמאת שומשום יש פי אלף ויותר ( כך כתוב על האריזה) סידן מאשר בטחינה משומשום מלא
הבעיה שחמאת שומשום פחות טעימה מטחינה אבל מה לא עושים בשביל לקבל הרבה סידן???? אני ממליצה להוסיף לטחינה את המים של ירקות מוחמצים תוצרת בית או מי השריה של חילבה טעים לנסות

-- בילי, 01/11/07
comment

איזה טיפשות לא לקנות טחינה מהשטחים?
אם לא תהיה להם פ]רנסה - יהיה טרור...
הטחינה המלאה של אחוה לדעתי היא זהה לזו של הרדוף ואדמה, אז למה לא לקנות של יצרן יהודי מהשומרון?

-- אבנר, 18/05/08
comment

תיקון- ירון לא מייצר טחינה ולא מייבא טחינה הוא קונה אותה מטחינה זהב

-- עמוס, 09/05/10
comment

בבקשה רק הערות שקשורות לנושא, בלי שטויות
אני רוצה לקנות את הטחינה. איך אני יכולה להגיע אליכם?!

-- שירן, 26/09/10
comment

הי שירן !

יום שישי הקרוב, בין 10:00-14:00, את מוזמנת אלינו לסלון בכיכר ביאליק בת"א - הדלת הכחולה, על פינת אידלסון, מול מוזיאון הבאוהאוס. כל יום שישי בשעות אלו - את מוזמנת ובפרט ביום זה יש גם סדנת קומפוסט !

נשמח לראותך !

comment

היכן נכון לאחסן קופסת טחינה גולמית לאחר פתיחתה...........

comment

שלום לפלונית,
הנטייה הרווחת היא לאחסן בקירור.
רק אומר שכיום אנחנו מוכרים טחינה אחרת מזו שרשומה מעלה, אך לא פחות טובה ממנה - "טחינה זהב", המגיעה אלינו ממפעל באותו השם בקריית מלאכי. הטקסט הנ"ל נכתב לפני כמה שנים, ויש מעודכן ממנו במעלה הרשימה, אם תרצי לקרוא.

comment

מה ההבדל בטחינה בין שומשום מלא לבין שומשום טהור?
ואיפה יש יותר סידן?

comment

"טהור" נשמע כמו מלה, שנועדה לפאר את השומשום, שאין ליצרן דבר חד-משמעי לומר עליו... זה במקרה הטוב. במקרה הטוב יותר, הכוונה לשומשום נטו, ללא תוספות. במקרה הטוב פחות, המלה הזוֹ מחפה על תהליכים לא טהורים כלל ועיקר, שהשומשום עובר, כגון הלבנתו באמצעות כימיקלים.
אנחנו לא ממליצים לקנות מלים עמומות על אריזות אטומות...
רק ביקור שערכנו במפעל "טחינה זהב" שכנע אותנו, שהשומשום שלהם טהור ואינו עובר תהליכים מפוקפקים.
שומשום מלא, לעומת-זאת, הוא מונח חד-משמעי, שפירושו שימוש בגרעיני שומשום שלמים, על כל חלקיהם, בִפרט ללא הסרת הקליפה, אשר היא המכילה את רוב המינרלים, כולל הסידן.
הנה דוגמאות:
טחינה משומשום "טהור", וּבה תכולת הסידן נמוכה להפליא יחסית לִטחינה: 109 מ"ג ב-100 גרם.
http://foodsdictionary.nana10.co.il/P...
טחינה זהב נותנים השוואה בין הטחינה ה"לבנה" שלהם" 102 - מ"ג סידן ב-100 גרם - לבין ה"מלאה" (המכונה לִפעמים "חמאת שומשום") הלא-מונבטת - 720 מ"ג ב-100 גרם.
http://tzv.co.il/?file=kop3.php
חמאת שומשום מונבטת של עוז, לדוגמה, מתהדרת ב-1100 מ"ג סידן ב-100 גרם:
http://www.somsom.co.il/?CategoryID=192
זה סדר הגודל בכל טחינה משומשום מלא מונבט, כגון זוֹ של "טחינה זהב".

comment

זהירות !!!! הטחינה משומשום מלא המשווקת ע"י אמארה ( קוד יצרן 41761 ) היא טחינה שמיוצרת ע"י מפעל "טחינה זהב" ומשווקת ע"י ירון אסטנוביץ. הירון הזה הוא רק משווק/מפיץ. יש עוד אינדיקציות שמעלות חשד לגבי הטחינה הזאת , למשל העובדה שירון מציין שההנבטה של גרעיני השומשום מתרחשת כתוצאה מהשטיפה של גרעיני השומשום במשך כמה שעות , איך זה ייתכן שהנבטה לוקחת מספר שעות בלבד , לא נשמע לכם חשוד ? אבל מעבר לעובדות הנ"ל אני ממליץ לכם לעשות ניסיון על עצמכם ופשוט תאכלו את הטחינה הזאת בלי לחם אלא פשוט במשך יומיים תיקחו שלוק מהצינצנת עד שהיא תתרוקן ( הטחינה הזו היא נוזלית ) . אתם כבר תגיעו למסקנה שבתהליך ייצור הטחינה הזו נעשה שימוש בחומרים כימיים כתחליף לתהליך הקליה של השומשום , פשוט לא יתכן שאפשר להכין טחינה כזו רק עקב העובדה שגרעיני השומשום הונבטו.

-- צחי, 24/06/13
comment

מי שהוא יודע למה לא הוכנסה טחינה של אדמה לתחקיר של כלבוטק. כי זאת הטחינה שאני משתמש.
לא שאני מזלזל באדמה אבל בתחקיר על שמן זית אדמה שיבקה שמן של איבו שכל השמנים של איבו נמצאו לא ראויים למאכל אדם.
1 קילו חמאת שומשום אורגנית בזמורה עולה 28 שקל נכון להיום.

-- בנוש, 28/08/13
comment

בנוש,
שאלה טובה.
אין הכרֵחַ לכלול את כל היצרנים בִסקירה כזוֹ, ונדמה לי, שטחינה אדמה אינה תופסת פלח גדול מהשוק (אולי אני טועה).
כך או כך, מומלץ להתייחס לתחקיר של ערוץ הטייקונים בחשדנות...
http://www.rambam-medicine.org.il/ind...

comment

לתגובה של צחי, מדובר בתהליך של טרום־הנבטה, הנמשך שש שעות וָמעלה, ואכן היה ראוי לציין כך בְדיוק על־גבי האריזה.
על טרום־הנבטה ויתרונותיה:
http://www.rambam-medicine.org.il/ind...

comment

בעבר ניהלתי קואופ אורגני והטחינה נקנתה ב"טחינה זהב" (כפי שכתב צחי) נאמר לי שהם מכינים גם את טחינה "אמארה", רק התוויות משתנות על הצנצנת!
נעה

-- נעה, 25/04/14
comment

זה היה נכון בהתחלה, אח"כ נפרדו דְרָכיהם.

comment

אז לא הבנתי. לפי האריזה מצויין שהטחינה אמארה מיוצרת באתיופיה ולא בישראל ושזה רק משווק פה! יש עוד פרטים ששכחו לציין?
לפי השוואת מחירים צנצנת גדולה עולה 25 בשופרסל שלי ואילו בנצנת הדובדבן היא עולה 40 מה הקטע?

-- mal, 24/06/14
comment

לא ידוע לי, אם מיוצרת באתיופיה או בישראל, בכל-אופן, השומשום מֵאתיופיה.
25 שקל -- הכוונה לאמארה, 720 גרם? אם כן, זה בהחלט מחיר זול, שלא נתקלנו בשכמותו. 40 שקל (ואף יותר) זה המחיר המקובל בחנויות. בִקנייה ישירה מהיצרן, ירון, המחיר הוא, כִמדומני, 34 שקל כולל משלוח, ויש החזר של שקל על צנצנת ריקה נקייה.
אפשר לקנות מירון גם דלי של 18 קילו, אבל באופן מוזר, במקרה שלו זה לאו-דווקא משתלם כספית.

comment

ניסנו ליצור קשר עם ירון כדי לקנות ממנו 3 ארגזים של טחינה (36 צנצנות) - התקשורת איתו לא נעימה עד בלתי נסבלת.
הוא עושה טובה שהוא מתייחס.
קבענו מפגש, הוצאנו הרבה כסף מהכסופמט (מזומן בלבד) נסענו במיוחד והבחור נעלם, לא עונה על טלפונים, לא מגיב, גורנישט.
מסתבר שלפעמים מוצרים מצויינים נעשים על ידי אנשים לא כל כך.

לשיקולכם

-- אלעד, 05/05/15
comment

לצורך שמירה על אובייקטיביות ושקיפות אתחיל בזה שאני מכיר את ירון מספר שנים הן כלקוח והן כמנהל לשעבר בסניף של רשת בתי טבע מובילה.
לא ידוע לי באם ירון אכן קונה או משווק את הטחינה אני רק יודע שהמוצר שלו טוב וטעים לי ולמשפחתי באופן יוצא מן הכלל.
אני חושב שלאור התחקיר של כלבוטק לומר שירון רוכש ספציפית את"טחינת זהב" זו אמירה בעייתית עד אדיוטית ללא כל הוכחה אמיתית מהשטח.
ב"טחינת זהב" וב"טחינת הר ברכה" נמצא הכימיקל\הצבע טיטניום דיוקסייד בעוד שב"טחינת אמארה" של ירון לא נמצא אותו הכימיקל.
מעבר לכך ערכי הסידן הגבוהים בצורה הגיונית (סביב ערכי סידן בשומשום מלא) שנמצאו ב"טחינת אמארה" מאשש את האוטנטיות של המוצר.
מישהו העלה טענה כי לא יתכן תהליך הנבטה כל כך זריז, לגבי שומשום מעולם לא ניסיתי אבל אני יודע שלהנביט חיטה דורש השרייה של מספר שעות ואז לתלות את הגרעינים המסוננים בתוך שק יוטה קשור למשך יום יומים ומקבלים גרעינים טרום מונבטים מתוקים וטעימים אז מבחינת ישימות זה אכן אפשרי...
ולתגובה האחרונה של אלעד, אני יכול רק להגיד שתיאור ההתנהגות ה"לא אחראית" של ירון נשמע תיאור קולע ומדוייק לירון למי שלא מכיר אותו, ירון אכן מאד עסוק וכתוצאה מכך מאד מבולבל ולעיתים קרובות מופיע כלא אחראי אבל רק למראית עין, שווה טיפה להתאמץ איתו ולבדוק מספר פעמים לגבי פגישה לפני שנפגשים איתו או להיות ספונטנים לחלוטין, לטוב ולרע כזה הוא ירון... :).
ניב.

-- ניב, 04/09/15
comment

לאור הבעייתיות של חיידק הסלמונלה וכן תוספים בלתי ראויים למאכל הבעלים של טחינה אמרה חייב לצאת ובלי (תירוצים ) ולתת מידע מדויק : האם הוא היצרן או הוא רק המשווק . כצרכן ותיק של הטחינה תשובת הבעלים חשובה .

-- אהרון, 20/08/16
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196