לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > ליקוט בתל אביב >‏ מלקטת הפירות
נושאים בענף

31/05/07
מלקטת הפירות

סוף סוף הבנתי שאותו תחביב מוזר שמלווה אותי מזה שנים - אותו מבט מתבונן ורחב הבוחן מה אפשר ללקט, אותה תנועה של התרחבות בלב מול עץ פרי בשל ואותה מסירות מדיטטיבית של קטיפת הפרי, אינם סתם נטיות תועות. אלה הם סימנים לשייכותי לשבט קדום ומתמשך של לקטים. לסיפור כולו...

לפני כמה שנים גרתי כמה חודשים במושב "עין עירון" בהקמה של מתחם בנייה בבוץ בהשראה אינדיאנית. אחרי הצהריים, כשהשמש נטתה נמוך בשמיים, אני עולה על האופניים, רוכבת לאט בכבישי המושב מאתרת ענפים מעצי פרי שזולגים החוצה מגבולות החצר, ואוספת- פומלות, לימונים, אבוקדואים, מאתרת עץ מנגו שפרותיו ירוקים ומקבלת אישור מבעלת החצר להתכבד עוד שבועיים. חוזרת כשכובעי עמוס בתנובת לקט, מתנדנדת כשיכורה על האופניים.

נחשון, בונה הבוץ האינדיאני ממהר להכתיר אותי בשם האינדיאני - “מלקטת הפירות".

גלגולי התל אביבי הנוכחי מפתיע אותי. אחרי 6 שנים של פרידה מהעיר וחוויות טבע פראיות, חשבתי שניפרד לתמיד והנה אני כאן, שתי רגליים על האדמה בתנועה מתמדת. אני מתהלכת באותו מבט מתבונן ברחובות הסלולים של הצפון הישן, העין והלב תרים אחר דברים מעניינים וצומחים בינות למכוניות, בטון ואספלט - עץ לימון קטן ברחוב מוזיר להשלמת לימונים במקרה חירום, פרחים לשבת, שיחי תבלין, סרפדים, רג'לה וחמציצים. ממפה בראש שלי את כל עצי הפרי ברחוב- שיח בננה בתחילת הרחוב, עץ רימון אחד עם רימון בשל אחרון בסוף הסתו גבוה על העץ- באמת, לטפס עד שם? איזה מבחר דל, לעזאזל העיר....

האביב מגיע ואיתו קול קורא לראות את ההזדמנויות שיש כאן בחיים העירוניים, אני מטיילת ברחובות ומאתרת את כל עצי השסק באזורי שכמעט מבשילים. ליקוט השסק הראשון ברחוב מוסיזנון מזמן אותי להכיר אבא ושני בנים צעירים, שמטפסים על העץ וממטירים אותנו בשסק מתוק מתוק. שיחה נרקמת, עינים נפגשות, מפגש שלא היה מתקיים אילמלא אותו עץ יקר.

כמה ימים אחרי, בשעת לילה, אני יוצאת ללקט שסקים. מחר באים אורחים. אני מטפסת על העץ, מוחבאת בצמרת וקוטפת, קוטפת, קוטפת. רק יד נשלחת בחשיכה ואוספת פרי בשל לפי מגע יד - פרי שנפרד מהענף בקלות אל ידי הוא בשל ופירות שמסרבים, צריכים עוד זמן להבשיל, להמתין לקוטפת הבאה. למטה אנשים הולכים במדרכה, משוחחים, לא שמים לב שעל העץ יש מישהי מאושרת.

קטיף פיטנגו בחצר הבניין שלי. 3 נשים וארבעה ילדים, 2 תינוקות, שיח פיטנגו עגול. כולנו משחילים ידיים, מאתרים פיטנגואים בשלים כמעט סגולים, ואוכלים. האדומים חמוצים מדי לטענת חלקנו וחלק אוהבים. אוכלים פיטנגויים עד שכבר הבטן מתפוצצת. היד עדין רוצה לקטוף, מלחמת השלכות פיטנגו מתחילה, מחזירה אותי לזכרונות של מרק פיטנגו כילדה.

"מחר נחזור שוב" אנחנו נפרדות מהעץ ועולות למעלה להשכיב את הקטנטנים. ערב כחול עמוק. עוד יום עבר בשלום- תודה! קרן

Share/Bookmark

תגובות

comment

אשמח ליצור קשר ולהכיר לקטים בעיר
אני גר בדרום העיר ואוהב ללקט (קצת חדש בענייני הליקוט אבל מאוד אוהב את זה).

את/ה מלקט/ת בתל אביב? רוצה להכיר עוד לקטים? דבר/י איתי!
האימייל שלי:
yurman@gmail.com

-- אורי, 05/06/07
comment

רעיון מצויין !
מי שנתקל בעץ או שיח אשר מניב פירות בכמות המספיקה לעוברי אורח, אנא ציינו כאן את המיקום בעיר בכדי שנוכל כולנו להנות.

-- הילה, 07/06/07
comment

במרכז סוזן דלאל, בחצר האחורית יש המון עצי הדר מצויניים. והעצים מאוד קלים לטיפוס :-)

-- גליה, 14/06/07
comment

אני כבר לא עירונית
אבל כשהייתי... ליקטתי פיטנגואים ברחוב קטן ליד הבימה, ניצב לשד' בן ציון. נדמה לי שזה חיים ואלישע. שאם באים עם הגב לשדרה, העץ משמאל, קרוב למדרכה.
מקווה שהוא עוד שם מחכה לשבט המקסים שמתגלה פה...

כמו"כ, עצי השקמה מניבים פירות דומים לתאנים
ויש כאלה בגן שליד היכל התרבות לכיוון תרס"ט.
נחמד גם לטפס עליו. זה היה לפני המון שנים...
בתיאבון...

-- סיגל, 21/06/07
comment

מצאתי עץ תות גדול בעל תותים שחורים וטעימים בכניסה לספורטק. בשבת עדיין היו עליו פירות אך העונה הולכת ונגמרת....

-- הילה, 22/06/07
comment

יש עץ תות (שחור) עתיק-יומין ואדיר מימדים עם הרבה פרי בשביל שלאורך הירקון בגדה הצפונית של הנחל, כמה מאות מטרים אחרי שעוברים את כביש מס' 5. מצריך רכיבה על אופניים של כחצי שעה מרמת החייל במעלה האפיק. היה עליו פרי כבר לפני חודש והוא ימשיך לתת פרי עוד כשבועיים לדעתי. מומלץ לחובבי דווש !

-- אמיר, 24/06/07
comment

שלום,
לפני כמה שבועות , אחרי שקראתי את הפוסט שלך, אספתי כמה פירות פיטנגו מצ'וקמקים מהגדר שליד איכילוב, וזרעתי בעציץ. אתמול גיליתי שצמחו מהם ארבעה שתילים מתוקים. מדהים - ותודה.

-- מימ, 17/07/07
comment

ואני חשבתי שרק לי יש שריטה ללקט פירות בעיר, לי יש מזל אני בחיפה ומול חלון מצד אחד יש לי עץ מישמשים (היתה יופי של ריבה), מצד שני אפרסקים מדהימים , ובסוף הרחוב גינת עגבניות נטושה. אה, וכמובן עצי תות ושסק בדרך לעבודה.

-- dugi, 04/08/07
comment

היום ליקטנו חרובים טעימים בשדרות בן גוריון :)

-- הילה, 11/08/07
comment

מישהי מכירה אולי עץ רימון בת"א? אני משום מה מתבאסת לשלם על רימון, כי אני יודעת שיש עצים בעיר, אני רק לא זוכרת איפה.

-- טבולה, 11/09/07
comment

ישנם כמה עצי רימונים בחצר שלפני בית התפוצות באוניברסיטת ת"א

-- מיק, 13/10/07
comment

מעבר למידע המרגש כל כך, הכתיבה שלך מרגשת גם כן.
לא להאמין אבל הזלתי דמעת התרגשות כשקראתי.
תודה.

-- קרן, 27/06/09
comment

שלום, מישהו מכיר ויודע היכן ישנם שיחי בננות בתל אביב?
אני משתמשת בצמח כחומר גלם, בעלים בעיקר, לפרוייקט במסגרת לימודי עיצוב תעשייתי.
תודה, מיכל

-- מיכל, 22/12/09
comment

בזכות התגובה על עץ התות בכניסה לספורטק הצלחתי להעביר זמן איכות עם הבן שלי בטיפוס ואכילת תותים ומה שיותר חשוב: לעמוד בכבוד בסבב שלי בתורנות שהטילה עלי הגננת שלו - להביא עלים של עץ תות לתולעי המשי שלהם! :)

-- מתן, 22/04/10
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196