לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > אילן בעיר >‏ להוציא את המפוחים מחוץ לחוק
נושאים בענף

08/10/08
להוציא את המפוחים מחוץ לחוק

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא לא מוכן שמפוח העלים יהיה השעון המעורר שלו. הוא מחליט שאין סיבה בעולם לקבל בהבנה את העובדה, שמישהו מרים עליו ענן אבק כשהוא עובר ברחוב. כן, הוא יודע שאנשים מתים מרעב באפריקה. הוא יודע גם שיש סכנת פיגועים. גם שהעיר זה לא כפר. למרות כל אלה, הוא מצא לנכון שמטרה ראויה היא, לעצור שילוב של טמטום, עזות מצח, וחוסר תועלת כאשר אתה פוגש כזה. אם את או אתה הבנאדם הזה, הוסיפו את חתימתכם ונוציא את המכשיר הזה מחוץ לחוק ומחוץ לחיינו. לעצומה להוצאת הכלי מחוץ לחוק הקישו כאן.

עובדות

• המפוח מפיק רעש חזק מאד: בין 75 ל-90 דציבל במדידה שנעשית במרחק 15 מטר ממנו. זהו רעש הגבוה בהרבה מהמותר בחוק (65 דציבל).

• ענני האבק שמעלה המפוח פוגעים באנשים הסובלים ממחלות ריאה, בסובלים מאלרגיה ובאוכלוסיות פגיעות כמו תינוקות וזקנים. מחקרים הוכיחו שחלקיקים הנישאים באוויר משפיעים על תפקוד הריאות ושחשיפה ממושכת לחלקיקים שכאלו יכולה להחליש את פעולת הריאות לצמיתות (2).

• המפוח יורה אוויר במהירות של כ-200 קמ"ש ובנוסף לאבק ולאבקנים, מעלה מהכביש חלקיקי מתכת רעילים ביותר ביניהם: ניקל, עופרת, כרום וכספית. כמו כן, מעלה המפוח מהקרקע צואת ציפורים וחיות אחרות, קוטלי עשבים, קוטלי חרקים כימיקלים וכן אלרגנים כגון: עובש, אבקנים וקשקשים של חיות.

• חול ואבק דרכים מכילים עופרת בכמויות רעילות וכן 20 סוגי אלרגנים (3) מפוחים מפזרים את אבק הדרכים במיוחד בעת שימוש על כבישים וליד פתחי ניקוז.

• האבק שנושא המפוח אל האויר כולל בתוכו פחמימנים, שמקורם מדלקים שרופים ולא שרופים, המגיבים עם גזים אחרים שבאויר ויוצרים אוזון, חד תחמוצת הפחמן, מיקרו חלקיקים ומזהמים נוספים שמקורם מדלק שלא נשרף עד תום (4). מתכות רעילות כגון: ארסן, כרום, עופרת וכספית.

• המפוח פועל על מנוע בנזין בן שתי פעימות ועל פי האיגוד האמריקאי למחלות ריאה, מפוח אחד יוצר זיהום כמו 17 מכוניות.

• 90% מהילדים מתחת לגיל 10 שסובלים מאסטמה סובלים גם מאלרגיות. אסטמה בקרב ילדים הינה הגורם העיקרי בגללו מגיעים ילדים לבתי חולים.

• חלק גדול מן החול והאבק שעולים מהקרקע מתפזרים באויר ואינם נאספים. רכב הטאטוא שלעיתים עובר, אוסף חלק קטן מהאבק ששוהה עוד זמן רב באויר.

• שימוש במפוח מסיר מהאדמה חומרים אורגנים, הופך את האדמה לדלה ולמעשה הצמחייה במקום מורעבת.

אל תהססו, דירשו מהגנן שלכם שלא להשתמש בכלי. זה כבר ישנה את חייכם.

Share/Bookmark

תגובות

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196