לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > הקואופרטיבים של תל אביב >‏ קואופרטיב אורגני נשתל בדרום העיר
נושאים בענף

no image

06/12/08
קואופרטיב אורגני נשתל בדרום העיר

הגיע הזמן. כמה אפשר לשלם המון על אורגני, לקנות אוכל ארוז, ללקט אחד מכאן ואחד משם, להיות חלק מהמערכת הכלכלית הנצלנית והמזהמת, להיות לבד. הגיע הזמן להתאחד, להשתלב, להנות, לתמוך בחקלאות אורגנית קרובה וביצרנים טובים קרובים!

ביחמים אלה מתגבש וקם הקואופרטיב המיוחל של דרום העיר. קואופרטיב הוא צורת התארגנות כלכלית וחברתית שמטרתה רווחת החברים בה (במקרה זה, גם רווחת הסביבה ושאר בני האדם) שלא כמו המערכת הקפיטליסטית שמטרתה רווח כספי, בדרך כלל על חשבון אנשים אחרים או על חשבון הסביבה. כך, נקנה מזון ושאר דברים היישר מהיצרן (ומה שאי אפשר - מהמשווק הסיטונאי) בכמות גדולה לכולם. כך נוזיל את העלויות, נימנע מאריזות ונקצר את המרחק שהאוכל נוסע עד אלינו. כשיש לנו כוח קניה כלכלי, נוכל לבחור ולתמוך במגדלים וביצרנים שמוצאים חן בעינינו, ואפילו לבקש שיגדלו או ייצרו דברים בשבילנו, לפי אמונתנו ואורח חיינו. תוך כדי, נגלה אחד את השניה ונקים מין קהילה קטנה.

קואפרטיבים קמו ונפלו מסיבות שונות. כרגע אנחנו בתהליך למידה, שמטרתו לגבש צורת קואופרטיב שתחזיק לאורך זמן ותשרוד את תחלופת החברים. שתהיה כדאית כלכלית ונוחה. נחמד לעשות דברים "לשם שמים", או לצורך העניין - בשביל "לעזור לסביבה", אבל זה דורש אנרגיה, והיא באה והולכת. קל, ולפעמים מנחם ליפול בחזרה לזרועות של המערכת הכלכלית המוכרת. לקנות בסופר. לאכול בחוץ. אנחנו רוצים לבנות כאן בסיס איתן לחיים, לא תחביב. לא "קישוט".

בתוכנית -

בתור התחלה נבסס גרעין מצומצם של חברים, בערך 30, שיצרוך ביחד את הדברים הבסיסיים (ירקות ויבשים, בעיקר). ברגע שהמערכת תתייצב, נוכל להרחיב את הפעילות, לצרף עוד חברים ולקנות ביחד גם טחינה, לחם, חומרי ניקוי וקוסמטיקה, לראות סרטים, להזמין תופר וליצור בסיס לכל הדברים שאנחנו רוצים ולא עשינו, כי עד עכשיו היינו לבד.

קואופרטיב בשכונת צעירים עירונית שונה מקואופרטיב של משפחות ביישוב פרוורי, כמו רוב הקואופים שפועלים היום. אנחנו מנסים למצוא פתרונות יצירתיים ולהרוויח את הייתרונות - למשל, אף אחד לא יבוא באוטו כי הרבה גרים קרוב ויש להם אופניים. נעשה גם מפגשי בישול, כי פתאום יופיעו בבית הרבה חומרי גלם, וזה כיף לבשל ביחד. במיוחד אוכל אורגני טרי.

בכל אופן, כרגע אנחנו מפשים רעיונות, יצרנים ומגדלים טובים וקרובים, חברים בקואופרטיב והכי חשוב בשלב זה - חברים בצוות ההקמה.

אז אם את אחד מאלה, או שאת מכירה (גם אם את לא גרה בדרום העיר),

צרי קשר -

טל-אל

talel@citytree.net

Share/Bookmark

תגובות

comment

בקשר לקואופ, אם תוכלי לחזור אודה לך

-- נעמי, 08/12/08
comment

עקב תקלה טכנית, כתובת המייל שצורפה עדיין אינה פעילה. בינתיים אפשר לפנות ל: talel.weisman@google.com

-- טל-אל, 09/12/08
comment

talel.weisman@gmail.com, כמובן.

-- טל-אל, 18/01/09
comment

מעוניינת להצטרף לקואופ. אודה לך אם תוכלי לחזור אלי

-- חגית, 15/03/09
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196