לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ קומפוסטאית בעיר הגדולה
נושאים בענף

19/02/09
קומפוסטאית בעיר הגדולה

שלום לכם, אני איה, מתנדבת בעץבעיר מזה מספר חודשים. אשמח לשתף אתכם במבחר הגיגים על הזבל האורגני שאני מייצרת. קודם להגיגים, ברצוני להלל ולפאר את הספר המכונן בחיי קומפוסטאית מתחילה :"זבל אנושי" שהוא חובה בכל בית סביבתי בישראל. טרם קריאתו, שאלתי את תמי איזה ספר יסוד יש לקנות למי שרוצה להתחיל מאיפשהו. תמי טענה ובצדק, שזה תלוי מי ומה אני, מה הסגנון שלי. אך ידעה להדגיש ולומר: "זבל אנושי" הוא ספר היסוד... נו טוב, אם תמי אמרה, אז כנראה שאין מנוס. התחלתי ולא יכולתי לעזוב אותו לרגע. ראשית, הספר מעלה הרבה שאלות על הנחות יסוד שהן "ברורות מאליהן".

שנית, הספר מסביר בצורה משעשעת ורצינית כאחד (כולל מחקר אקדמי, גרפים, טבלאות) למה לעזאזל (סליחה על הגסות) חובה לעשות זאת, וכפי שנאמר באחוריו: "אחרי שתקראו ספר זה, לעולם לא תדיחו שוב את השירותים באדישות". חבר'ה, זה אמיתי אחד לאחד... לאור צפייה בתמי שממחזרת את המים ולאור הקריאה בספר התחלתי לאסוף את המים שלי (כאשר אני מחכה למים החמים במקלחת/בכיור במטבח וזה קורה לכל אחד/ת מכן/ם) ומשתמשת במים אלו. אך עדיין, אני עצובה עד מאוד להדיח במים נקיים!!!!!!!! במדינה שיש בה מחסור במים!!!! את השירותים. הספר קושר בין מחזור זבל אנושי, זבל אורגני והמים.

אפרופו מים: הנה הזדמנות לעשות משהו קטן בנידון. במדינת ישראל אין חובה ואף אסור לאגור את מי הגשם בבתים פרטיים או משותפים, מה גם שעלות התקנת מכלים גבוהה (בין 8,000 ל-32,000 ש"ח). אף משפחה ממוצעת לא תוציא כאלה סכומים גבוהים. אני מזמינה אתכם לחתום על עצומה, שתחייב את מדינת ישראל לסבסד את עלות התקנת מכלי אגירה של מי גשם ותחייב מועצות מקומיות ועיריות להתקין מכלי איסוף בבתי ספר, עיריות ובניינים ציבוריים. אל תחכו שנתייבש !!! חיתמו על העצומה (ואם לא...העבירו למישהו שאכפת לו...).

זהו לפעם הראשונה, בפעם הבאה אשמח לשתף אתכם בקומפוסט התולעים בדירתי, ובהמשך אספר על ערימת הקומפוסט בבניין מגוריי.

Share/Bookmark

תגובות

comment

ב

איה אין כמוך בעולם

comment

נכון

comment

נ ב לגביי משבר המים
אתמול קראתי בהארץ ש164 מליון קוב מתבזבזים
רק ביגלל צנרת רקובה ואו לא מטופלת היטב .
עצוב מאוד מה שרק מצדיק התארגנות טובה
יותר וההצעה לאגירה פרטית יכולה לעזור
ובגדול !

comment

תבורכי!
אנו זקוקים לבני אדם כמוך, שיתריעו ויסבירו וינדנדו, עד שנזיז עצמנו בכיוון הנכון. בהצלחה!

comment

נשמע מוזר: למה אסור לאגור מי גשם? עדיף לאסוף אותם ולהשליך לים דרך מערכות הביוב כמו שעושה המדינה?

-- דוד, 31/10/09
comment

הדבר הכי מעניין המשמעותי זה קימפוסט של הזבל האנושי ממש פשוטו כמשמעו: כידוע רוב המיים הולך ממיכל המיים בשירותים לשטיפת הזבל האנושי. הבעיה העיקרית - זה עניין של ריח.

כמה שידוע לי יש אסלות בלי חיבור למערכת ביוב: פשוט מכסים באדמה עם נסורת. ואם כל יום להוציא - אז מן הסתם לא תהיה בעיה. הרי כל יום מוציאים זבל מהבעית, אז למה לא להוציא גם את זה? כמה מיים במדינה מדברית שלנו הולך למטרה המוזרה והמיותרת הזאת?.

2) כדאי שתעשו כמו בהרבה פורומים אופציה לקבלת התגובת לדוא"ל.

-- דוד, 31/10/09
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196