לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ קומפוסטאית בעיר הגדולה 3
נושאים בענף

01/03/09
קומפוסטאית בעיר הגדולה 3

אהלן, אחרי ההצלחה הראשונית של קומפוסט התולעים ואחרי ההבנה, שהן לא יכולות להכיל את כל הזבל שלנו, החלטתי על הקמת ערימת הקומפוסט בבניין המגורים שלי.

ראשית, פניתי לראש הוועד ועניינתי אותו בעזרת סרטון הדגמה מ-youtube. הוא לא התנגד, אך טען שזה לא בטוח ילך. מסיבה זו חששתי מהתנגדות שכני והחלטתי לתקוף את הבעיה בצורה מיוחדת. ערכתי סדנת "חיסכון כלכלי סביבתי" בדירתי. תוך פרסום מסיבי בחדר מדרגות ותפיסת שכנים אומללים במעלית (: הזמנתי את כל שכניי. הייתה בי ההבנה שאם ארתום אותם בהיבט המעשי=ריווחי יש סיכוי שההתנגדות תפחת. הגיעו לסדנה 4 שכנות, מתוכן שתיים מבוגרות, וזה הישג. הסדנה החלה בחיבור בין ההיבט הסביבתי להיבט הבריאותי (משמעות עקיפה וישירה של זיהום האוויר בת"א-יפו) . בהמשך נתתי טיפים לחיסכון בחשמל, מים ועוד. כמו כן, כיבוד ידידותי לסביבה, שעורר השתאות (מתכון חלב קשיו ע"ש תמי). בתום הסדנה, התעוררה התעניינות, וחלקן אמרו, שישמחו להפריד את הזבל. הייתי שמחה וטובת לב והחלטתי לעשות סדנת המשך, כדוגמת סדנת סגירת מעגל המזון והזבל . חשוב לציין, כי אם עושים מהלך שכזה, יש להתכונן בכמה אופנים:

* השגת אספקה סדירה של גזם/עלים (דרך הגנן של הבניין או שכן). פעמים זה לא פשוט. הייתם מאמינים? צריך לחפש אחר גזם/עלים, כשבמקביל יש המון גזם מפוזר. אם לא גזם, אז נסורת של עץ מלא בלבד. אותה השגתי בפלורנטין, גשו לנגריות, הן מוכנות לתת (תודה לאודי תירוש על הטיפ). הבאתי שקיות ואספתי את הנסורת. באותו הזמן, כתמורה/כתשורה לעזרתם שלחתי לבעלי הנגריות את סרטון ההדגמה בדואל (דרך אגב, נראה לי, שהגיע הזמן לעשיית סרטון ברמה- מי מרימ/ה את הכפפה? אני אשמח לסייע.)

את חפירה לחפירת הבור

* דלי גדול של כ-20-15 ליטר, כמו אותם הדליים שבשוק שמהם דולים זיתים.

* שלטי הסבר + טלפון שלכם למקרה הצורך

* אספקה קבועה של נייר מושרה במים

* לברר שהמקום המיועד אכן מוצל ולא חשוף לשמש/גשם (כשהוא בא).

* חשוב שהמיקום יהיה די חבוי והערימה אסתטית. דבר זה יקטין חיכוך פוטנציאלי עם השכנים

* מצב רוח טוב (:

לסדנה הגיע רק שכן אחד, לא ממש הופתעתי כי ככה זה. זה עדיין לא נתפס כדבר חשוב, אלא בעיקר הזוי (אני רואה בעיניהם את מבטי הרחמים).

כדי לחזק מהלך זה, שמתי לכל משפחה בתיבת הדואר שקיק פלסטיק מתכלה + קמצוץ קומפוסט עירוני + פתקון שאומר: אני קומפוסט תל אביבי, שבת שלום והפרטים שלי. כמו כן, תליתי במעלית את רשימת מותר ואסור (שהורדה אבל זה לא נורא) והנחתי ליד הערימה את רשימת מותר ואסור. מאותו רגע זה ואילך, הצטרפו 4 משפחות!!! שמפרידות את הזבל.

מדי פעם, כשאני יורדת במעלית ופוגשת עוד שכנים, שכפי הנראה אינם מפרידים, אני מזמינה אותם להצטרף. כעת נראה, כי אין כל התנגדות אלא הערה בודדת מצד שכנה, שטענה שישנם ברחשים (מה שנכון). עניתי, שזה כנראה יום חם, ובזה פחות או יותר זה נסגר. בעיה נוספת, שצריך להיערך לה, זו העובדה שהאנשים שמים נייר שאינו מושרה (זו טעות שלי, כי בדף מותר/אסור רשום נייר ולא הרחבתי על עניין השרייתו/הרטבתו).

אני מבקרת את הערימה אחת ליום, לוודא שלא הצטבר זבל. אני מרפדת את הדלי בגזם, שסופח את הנוזלים ומונע את הצורך בשטיפת הדלי( תודה לאלון אלירן על הטיפ).

אני מצרפת תמונות של ערימתי היקרה, נכון שהיא יפה?

Share/Bookmark

תגובות

comment

מעוניינת בהדרכה להקמת קומפוסט לבניין משותף מרובה דירות ( יותר מ 50), יש לנו חדר אשפה, אך אין איפה לחפור וכו', אפשר לקבל הדרכה יותר כללית?
תודה!

-- סופה, 16/04/09
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196