לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ קומפוסטאית בעיר הגדולה 4
נושאים בענף

01/03/09
קומפוסטאית בעיר הגדולה 4

שמעתם ממני במקרה על המַאֲהָב (כדברי להב זוהר) בקריית ספר? איך זה קשור לקומפוסט? כמו כל דבר, הכל קשור להכל. אז לפני שנספר על לידתה של ערימת הקומפוסט בפארק, אספר בקצרות עליו.

שטח הפארק זו קרקע ציבורית, עתודת הקרקע הפנויה האחרונה באזור הצפוף של לב העיר, עליה ניתן להקים פארק ירוק. מינהל מקרקעי ישראל והעירייה מייעדים אותה לחנייה ולבנייה, בניגוד לעמדת התושבים והגופים הירוקים. זאת גם בניגוד לתב"ע ובניגוד להנחיות הממשלה בנוגע להקצאת שטחים ציבוריים פתוחים וירוקים לרווחת הציבור הרחב.

גודל השטח 27 דונם. כ-8 דונם מתוכו מהווים שטחו של מפ"י (מרכז מיפוי ישראל), שהינו מבנה לשימור מוכרז ע"י אונסק"ו. הדרישה להקצות את 19 הדונמים הנותרים להקמת פארק בלב העיר ומבני ציבור ע"פ צורכי הקהילה. בדיונים שנערכו על עתיד השטח, מציעה עיריית תל אביב להקים גינה על כ-8 דונם בלב השטח ומתנה זאת בהסכמת התושבים להקמת בנייני מגורים על יתרת השטח. תושבי לב העיר מתנגדים לנגיסה כה גדולה במשאב הקרקע האחרון בכל הסביבה – עד הים. ברור לכולנו, שיש פה צורך, שחייבים לתת לו מענה למעננו ולמען הדורות הבאים.

הערימה נבנתה ע"י תמי צרי, שהעבירה בפארק סדנה על סגירת מעגל המזון והזבל, ואלון אלירן. הערימה גודרה במשטחי הרמה, ותושבי השכונה, מבוגרים וילדים, בהנחיית מיכל ברזל-כהן, הכינו שלט של "מותר ואסור". כעבור זמן-מה, פירק בעל השטח את הגדר, והערימה הפסיקה לפעול. להב ואלון הציעו לי להתחיל לתפעל מחדש את הערימה, והחלטתי לעשות זאת. בשלב הראשון ארגנו מספר משטחי הרמה לגידורה מחדש מפני כלבים וחתולים, ולהב גידר את הערימה. בתקופה, שבה לא הייתה מגודרת, הצטברו סביב הערימה הרבה הפרשות של כלבים וחתולים, ונראו סימני נבירה. בשלב הבא אספנו קצת עלים יבשים לכיסוי, ומאוחר יותר איתן יערי, אדריכל הנוף, הביא באלה עם גזם לרוב. מאותו רגע ואילך החלה התרחשות סביב הערימה, הבאתי זבל אורגני ונתתי ל"ילדי הפארק" לזרוק אותו. מאוחר יותר התברר, כי משפחת ברוברגר וילדיהם, אדם ומיה, זורקים זבל באופן קבוע. ישנם עוד מספר אנשים, שזורקים את הזבל שלהם (תמר נויגרטן, יניב לוי ועוד). אני באה פעם-פעמיים בשבוע לשאול לשלומה ולראות את מצבה. כעת, יש לנו מחסור בגזם, כל עזרה תתקבל בברכה.

לסיום, חשוב לי מאוד להאיר נקודה מדהימה שעולה מכל הר הזבל הזה. הקומפוסט בפרט והמַאֲהָב על הפארק בכלל יוצרים קבוצה, קהילה, משפחה חיבור לקהילה. נוצרת לה תחושה חזקה של ביחד ושותפות הדדית וזה מקסים. אתם מוזמנים להצטרף אלינו בכל יום שישי בין השעות 16:00-14:00 כמו שאתם.

Share/Bookmark

תגובות

comment

ובימות שעון הקיץ בימי שלישי מ-18:00.

comment

לא הבנתי לאן בדיוק להגיע. איפה הפארק נמצא?
כתובת?

-- עמית, 27/05/09
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196