לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > תמי מגדלת עץ בעיר >‏ חרציות זה דווקא יפה
נושאים בענף

16/03/09
חרציות זה דווקא יפה

שלשום עברתי במעבר בין הכיכר לרחוב טשרניחובסקי. לא יכולתי שלא לעצור ליד ים החרציות שפרח לו בגינה של הבית הנטוש שניצב לו נכלם בין בית ביאליק היפהפה לבין פליציה הכתומה. ככה באמצע העיר, הטבע מוצא את המקומות הפתוחים, פורץ לו במלוא הדרו ומכריז: אביב.

חרציות. כל כך פשוטות, כל כך צהובות. זכרונות עולים. סבתא שלי הייתה קוטפת חרציות ושמה בכד קטן לקישוט. הצבע החלמוני הזה היה האהוב עלי ביותר בקופסת צבעי הפנדה. תמיד היה הראשון שנגמר.

לקחתי שלוש חרציות וסידרתי בכד קטן לקישוט.

אתמול התעוררתי לקולו של החרמש המכאני. "גזם" חשבתי לעצמי, ויצאתי לחפש את הגוזמים ברינה. חסר לי גזם. מצאתי אותם מחסלים את החרציות. נתתי לזעם להיכנס ולצאת, וניגשתי אליהם עם כל האהבה שבעולם. הם הרי עושים את העבודה שלהם, ופשוט לא רואים את החרציות.

קודם כל ביקשתי שיביאו לי כמה שקי גזם. זה כבר עורר תשומת לב ועניין מהצד שלהם ותחושת קרבה מהצד שלי - אני הרי תלויה ברצונם הטוב. בהמשך, תוך שהם אוספים לי גזם חרציות לתוך שקיות של העירייה, ואני משתתפת בעבודה, או מצלמת, התפתחה שיחה על ניקיון. הם נשלחו לנקות את השטח לקראת האירוע הממלכתי שיתקיים פה בשניים באפריל.

אז מה זה נקי? האם מי שנתן את ההוראה באמת היה כאן, ראה את החרציות ואמר: "איזה לכלוך!!" לא נראה לי. אני מנחשת ניחוש פרוע שמישהו אמר: "לנקות את הכיכר", וההוראה, בדרכה למטה נכנסה לצינורות שמתרגמים "ניקיון" ל"חרמש מכאני". כנראה שאין מישהו בעירייה שבודק את התרגום. והחבר'ה עם החרמש לא מעלים על דעתם אפשרות לדווח מעלה משהו בסגנון: "היי, יש כאן שדה של חרציות, זה לא לכלוך! הייתה טעות".

שאלתי אותם מה דעתם. ראיתי את העיניים שלהם נפתחות - פתאום הם ראו את החרציות, והמפקח שלהם התוודה: "חרציות זה דווקא יפה".

מה נשיא המדינה חושב על חרציות? האם הוא ירגיש שאיננו מתקבל בכבוד הראוי אם בינו לבין בניין נטוש ומוזנח יפריד ים של פרחים צהובים? לעולם לא נדע. כי עכשיו כל מה שנותך הוא אדמה חשופה, עצובה, מתגעגעת.

מה אני רואה בעיני רוחי כשאני מביטה בחרציות שעל שולחני - את כל עובדי שפ"ע, כולל קבלני המשנה הולכים ללמוד פרמקלצ'ר, אני רואה תושבים מקבלים חבילות גזם אליהם לגינות, בגיבוי מלא של העירייה, לחיפוי ולקומפוסט, אני רואה עובד עירייה מרים טלפון ושואל את אחראי הגינון המקיים בעירייה, למה בדיוק הייתה הכוונה במילה "ניקיון", אני רואה עירייה שעושה קומפוסט בכמה אתרים בעיר ומחלקת את התוצר חינם אין כסף לתושבים המטפחים גינות ירק בחצרות הבתים המשותפים. איזה יופי!

נתחיל בקטן: כמו שהמפקח הבטיח: "שנה הבאה, לא ניגע בחרציות".

Share/Bookmark

תגובות

comment

מדהים .הצד הירוק והיפה של ת"א פינה שפויה בעיר מטורפת

-- אני, 23/03/09
comment

כל הכבוד על החזון. ככה מתחילים שינוי.

-- נעמה, 05/05/09
comment

כשתרוצי לעירייה, אני אצביע לך.

-- יפעת, 30/05/09
comment

ויש דברים לא כך כך יפים בדירה הירוקה שלך
כל מי שגר בשכונה יודע ש
פעם גרו שם חתולים חביבים שנכנסו ובאו כאוות נפשם
מעניין לאן העלמת אותם?
חשבתי שחובבי צמחים ומיחזור הם גם חובבי חיות.

comment

החתולים מודים לך על הדאגה לשלומם. לפרנצ'סקה שלום והיא עדיין באה ויוצאת כרצונה, נוספה עליה לבלב שאותה היצלתי ממוות בטוח עוד בנורדאו והיא באה איתי, פיבי מחלקת את זמנה בין דירותיהם של כל השכנים בבניין. צ'וןצ'ון נעלם לפני כמה שבועות ביוזמתו שלו. עוד מישהו ששכחתי?
אני לא מעודדת חתולים נוספים לאמץ את דירתי זה נכון - היחס שלי לאימוץ חיות איננו טוטאלי כמו היחס שלי לגידול צמחים.

-- תמי, 11/06/09
comment

וטוב שכך, אם אפשר להעיר.
חתולים, בעיקר חתולי רחוב, הם אמנם חמודים לאללה, אבל גורמים הרבה מאד נזק לטבע העירוני. ציפורים, לטאות - חלקם בסכנת הכחדה.

-- ט., 30/07/09
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196