לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

05/04/09
עץבעיר חוזר לעזור בזורבה

גם בחוה"מ פסח, הבא עלינו לטובה, עץבעיר יקים וִיתפעל את המתחם האקולוגי בפסטיבל זורבה הבודהה באשרם במדבר. נמשיך מה שהתחלנו בסוכות: הפרדת אשפה, סדנאות, הרצאות, הדגמות והפתעות.

לוח הזמנים המפורט

שיבוץ סדנאות במתחם האקולוגי, זורבה פסח 2009

חמישי:

22:00-20:00- סרט:שלטון התירס (אקולנוע)

22:00-20:00- הגינון כמשל (אלון)

שישי:

10:00-8:00- התבוננות בטבע (גילי)

11:00-09:00- פשטות מרצון- ביקורת תרבות הצריכה (דניאל)

13:00-11:00- מקל או חוט? סדנא להורים וְלִילדים (מיכל ברז"ל כהן)

15:00-13:00- אקולוגיה עירונית: סגירת מעגל המזון והזבל (תמי ויריב)

17:00-15:00- יצירה בזבל (עדי)

17:00- 19:00- הירוק מתחיל בתוכי (יעל)

19:00-17:00- טיול מדיטציה לקראת שקיעה (יריב)

** (20:30-19:00 קבלת שבת) **

23:00-21:00- סרט: שלטון התירס (אקולנוע)

23:30-21:00- מוכרח לרקוד עם באך (אלון)

שבת:

10:00-8:00- טיול זריחה בעיניים אקולוגיות (טל אל)

11:00-9:00- אני ילד ירוק (אבי)

13:00-11:00- אנרגיה מאוזנת- מתחשבים במשאבים (אלון ודנה)

13:00- 15:00- מגידול עציץ עד חומר נפיץ (יפעת)

17:00-15:00- גינה בפיתה (איל)

19:00-17:00- טיול מדיטציה לקראת שקיעה (יריב)

19:00-17:00- אקולוגיה עירונית: סגירת מעגל המזון והזבל (תמי)

21:00-19:00- אקולוגיה וניו אייג' (דניאל)

22:00-20:30- סרט: מאחורי המסיכה (יפעת)

22:30-21:00- הֶעלה שבשיר, שירה אקולוגית (אלון)

** (22:30- הופעה) **

ראשון:

10:00-08:00- טיול זריחה בעיניים אקולוגיות (טל אל)

10:00-09:00- טקס התה של דנה(דנה)

12:00-10:00-מעגל אקו-פמיניסטי (אבי)

14:00-12:00-קוסמטיקה ביתית (תמר)

16:00-14:00- האוהל האדום ירוק (יעל)

18:00-16:00- סדר יום ירוק (טל אל)

19:30-18:00- אקטיביזם לעצלנים חרוצים (יפעת)

** (19:30- הופעה) **

21:00- 23:00- סרט: בולשיט (אקולנוע)

22:30-21:00- גינה בפיתה (אייל)

תוכן סדנאות מתחם אקולוגי- זורבה פסח 2009

'''אקולוגיה וּניו-אייג' '''(דניאל)

האקו-פילוסופיה משפיעה ומושפעת מתרבות הניו-אייג'. בסדנה נסקור את נקודות החיבור, במיוחד באקולוגיה ה"עמוקה", ואת ההשפעות ההדדיות ומקורות ההשראה כמו ביקורת הדת המערבית, פגניזם, דתות המזרח, תיאוריית גאיה.

פשטות מרצון: ביקורת תרבות הצריכה (דניאל)

המשבר האקולוגי הוא משבר של משאבים, ושל תרבות. ביקורת תרבות הצריכה עוסקת בפענוח המנגנונים שהופכים אותנו ל"צרכנים", במטרה להשתחרר מהם – "שיבושתרבות" -- והיא מציעה גם אלטרנטיבה של צמיחה אישית: פשטות מרצון, כפי שמומשה הלכה למעשה בידי הוגים כמו הנרי דיויד ת'ורו והמהטמה גנדי.

אקולוגיה עירונית: סגירת מעגל המזון והזבל (תמי, יריב)

גם לכם נראה מוזר לשלוח את קליפות הבננות והאבוקדו שלכם לאיזו מטמנה בנגב? צודקים, אצלכם בחצר או בתוך הבית הן תעבורנה את תהליך הפירוק האופטימלי ותבאנה תועלת כדשן נפלא לעציצים ולגינה. אשפה אורגנית מהווה בממוצע 40% מנפח האשפה הביתית בישראל וקומפוסט הוא הדרך הטובה ביותר לצמצם את נפח האשפה שלנו. הקומפוסט הוא מראה להרגלי הצריכה והתזונה שלנו, ובסדנא נרחיב גם עליהם ונדבר על דרכים נוספות להפחתת כמות האשפה שאנו משליכים, על מעגלי החיים של החומרים והמוצרים שאנו צורכים, על משמעויות המיחזור, והכי חשוב - על הבריאות שלנו!

אנרגיה מאוזנת - מתחשבים במשאבים (אלון ודנה)

האיזון חשוב לנו, ואנו עושים רבות לשם כך: יוגה, מדיטציה, טאי צ'י, צ'י קונג. הבה ונרחיב את המעגל ונתבונן בקשר בין פעולותינו לבין המשאבים של כדור הארץ. נגלה, כי גם כאן הכול מתחיל בראש: מודעות היא הצעד הראשון. חשמל ואקולוגיה? האם יש סתירה ביניהם? איך לצמצם את שינויי האקלים ואת זיהום האוויר בלחיצת כפתור? איך לשמור על חשבון חשמל שפוי? מה קורה, כשכולנו צורכים חשמל בבת-אחת? מהו קוט"ש, וכמה הרבה כאלה זולל מייבש הכביסה? נתחקה אחר בחירותיה של משפחה עירונית אופיינית: נורות ומכשירים חסכוניים, דרכים לשימור החום והקור בבית, איך נוכל לייצר חשמל בעצמנו, צריכת חשמל סמויה ועוד.

הגינון כמשל - גינון קהילתי עירוני בארה"ב ובארץ (אלון)

בזן-בודהיזם נחשב הגנן למאושר שבאדם. האושר הזה אינו שמור לבעלי אדמה צמודי קרקע. בערים רבות בעולם ניתן למצוא איים של שפיות, וגם בארץ הם עולים כפורחים. למעשה, הגינון הוא לפעמים רק תירוץ להתחברות למקום, לאנשים, לאדמה ולסביבה באינספור דרכים.

מוכרח לרקוד עם באך (אלון)

הסביבה שלנו מלאה במוזיקה. האם אנו ערים לה? מה בדבר המוזיקה הפנימית שלנו? מה גורם לנו לרקוד, ומה עם כל השאר? מסיבת הריקודים האלטרנטיווית באמת!

הֶעלה שבַשיר, שירה אקולוגית (אלון)

על מקורות ההשראה שבפנים ואלה שבחוץ ועל מסלולה מבחוץ פנימה ובחזרה, עם דוגמאות מקוריות וּבשיתוף הקהל.

טיולי מדיטציה לקראת שקיעה (יריב)

חיבור של גוף ואדמה ,המרחב הפנימי, המדבר והטבע... יציאה שעה וחצי לפני השקיעה, בימים שישי, שבת, ראשון.

התבוננות בטבע (גילי)

נצא מחוץ לאשרם להכיר את הטבע היפה והמיוחד של המדבר. נתבונן ונכיר את האורגניזמים המיוחדים או עקבותיהם. נגלה כיצד הם מתאימים עצמם פיסיולוגית והתנהגותית לתנאי המדבר המיוחדים. נקשיב, נביט ונרגיש את עצמנו כחלק מהטבע העוצמתי של המדבר.

קוסמטיקה ביתית (תמר)

מדפי החנויות עמוסים במגוון מסחרר של מוצרים. מבט בוחן באותיות הקטנות של אריזותיהם מגלה רשימה של חומרים, העלולים להזיק לבריאותנו. האריזות עצמן הן בעיה סביבתית. נתוודע אל מוצרים בהכנה ביתית מחומרים מקומיים וידידותיים לגופנו ולסביבה במידת האפשר, ונתנסה בהכנה...

הֱיֶה השינוי שאתה רוצה לראות בעולמך - צעדים ראשונים בדרך האקולוגית (טל-אל)

העולם, החברה, ואני - שלוש מערכות אקולוגיות הפועלות באופן דומה, מקיימות קשרי גומלין הדוקים, ונמצאות בשינוי מתמיד. איזה שינוי אנו עושים בעולם? איזה שינוי אנחנו יכולים להרשות לעצמינו לעשות? כיצד מתחילים ללכת בדרך לעבר חיים ברי קיימא? למי שניסה וכשל, למי שטרם ניסה (ועוד לא כשל), ולמי שרוצה לנסות.

טיול בעיניים אקולוגיות (טל-אל)

האדמה, השמים, החיות והצמחים יוצרים הרמוניה נפלאה. בטיול נתבונן בקשרים ביניהם, ונראה כיצד אנחנו יכולים ללמוד מהם ולהשתלב בהם. עם הזריחה (או השקיעה) נחדד את החושים ונצא לטבע הפראי של הערבה.

סדר יום ירוק (טל-אל)

איך הגענו למצב בו רוב הפעולות היומיומיות שלנו גורמות נזק סביבתי הרחוק מעינינו, ומה אפשר לעשות.

במה פתוחה ליצירה ירוקה (טל-אל)

במה למי שהטבע והסביבה מרגשים אותו וגורמים לו ליצור, ולמי שרוצה לראות ולשמוע. יש מקום להכול - שירה, נגינה, תנועה, ומה שבא.

הירוק מתחיל בתוכי (יעל)

אורח חיים אקולוגי כחלק ממסע של העצמה אישית וצמיחה רוחנית (סדנה חווייתית והרצאה)

האוהל האדום-ירוק (יעל)

נשים מדברות על גישה אקולוגית למחזור החודשי

מעגל אקו-פמיניסטי (אבי)

על ניצול נשים וניצול האדמה. גישה פמיניסטית לחיים ולסביבה

אני ילד ירוק (אבי)

הורות וסביבה בעולם צרכני

גינה בפיתה (איל)

זו ההזדמנות לענות על השאלה האם לקחת גנן או לגנן בעצמך.

אקטיביזם לעצלנים חרוצים (יפעת)

להיות אקטיביסט זה למשל לפעול לטובת מה שבלב. זה בא בכל מיני רמות, ואפילו ברמה שיש בה מעט מאד מאמץ... מהם הדברים המאד פשוטים שכל אחת/ד יכול/ה לעשות כמעט בלי לשים לב, ועדיין הם ישנו המון? רעיונות, הצעות וטיפים על איך לשלב בחיים את הדברים הקטנים שעושים שינויים גדולים.

מגידול עציץ עד חומר נפיץ (יפעת)

איך להכיל את כל המידע הזה ומה אפשר לעשות איתו? נסקור מאבקים, ארגוני סביבה וארגונים לזכויות בעלי חיים בישראל ובעולם – מה המסר ומהן שיטות הפעולה? עצומה או פעולה ישירה? היכן עובר הגבול בין נחישות לאלימות, אם בכלל? ומהי דרך הפעולה שטובה לי...

יצירה בזבל (עדי)

למה לזרק כשאפשר להפוך את הזבל שלנו לשימושי או סתם מדליק...? בואו נפיק צליל מהגליל, נהפוך חולצות ישנות לתיקים, עיתונים לקופסאות, ועוד... הסדנא מתאימה לקטנים וגם לגדולים!

טקס התה של דנה (דנה)

"טקס התה" היא סדנא בא אנחנו בוחנים את מסלולו של תיון מהשדה עד לכוס התה שלנו לעומת שחמוש בצמחי תבלין מהגינה, במהלך הטקס נהנים מכוס תה אקולוגית, מדברים על טביעת רגל אקולוגית ומה אנחנו יכולים לעשות בכדי להפחית אותה.

"מקל או חוט?" '

סדנה להורים וילדים מודעות לגוף ולסביבה בנשימה, תנועה, מגע ומפגש עם בובות -תיאטרון מקצועיות מתיאטרון הבובות ההוליסטי- אקולוגי, בסיוע מקל, חוט וזוג גרביים ידידותיות .

כולל תירגול הפעלת בובה ואימפרוביזציות בשיתוף הקהל, שמוזמן לזהות מאילו חומרי פסולת בשימוש חוזר עשויות הבובות !

סרטי המתחם האקולוגי

המתחם האקולוגי מציג- סרטים בנושאי סביבה, חברה, זכויות בעלי חיים, טבע ואקטיבזם.

בכל ערב יוקרן סרט הערב הראשי, ובנוסף לו ניתן לצפות בסרטים אחרים מהמאגר שאיתנו ברב שעות היום והלילה... קיפצו לבקר! מגוון הסאטים בשיתוף עם "אקולנוע" ו"יומן חייתי".

סרטי הערב יוצגו על ידי המנחים ובשמחה ילוו בדיון בסופם.

חמישי: שלטון התירס (יוצג על ידי אנשי "אקולנוע").

סיפורם של שני חברים, "ילדים טובים בוסטון", שמחליטים עם סיום הקולג' לעבור למשך שנה לאוהיו ולגדל תירס. למרות הספקנות של שכניהם החקלאים הוותיקים, הם מצליחים עד מהרה באמצעות שילוב קטלני של זרעים מהונדסים גנטית, דשן כימי אינטנסיווי וחומרי ריסוס רבי עוצמה, לגדל יבול שופע ביותר של הגרגר היעיל, המסובסד וחסר הערך התזונתי ביותר באמריקה. בעקבות ההצלחה, הם יוצאים למסע בעקבות גרגרי התירס המהונדסים בכל מקום שאליו הם מתגלגלים ברחבי ארה"ב. סרט משעשע ומבריק המעלה סוגיות חשובות על חקלאות מתועשת ועל התזונה שלנו.

שישי: בולשיט (יוצג על ידי אנשי "אקולנוע")- כמו הילד ההולנדי שעצר באצבעו את החור שבסכר, עומדת אישה אחת ונלחמת בגלובליזציה. אז מי ינצח? קוקה קולה או ואנדנה שיבה? האם שוב מצאנו לנו דויד שנלחם בגוליית?

ואנדנה שיבה היא פיסיקאית אטום ואקטיביסטית נלהבת לאיכות הסביבה. היא גם מאוד שנויה במחלוקת. בפי מעריציה היא מלכת האנטי-גלובליזציה, גיבורה בת זמנינו ומודל לצעירים פעילים ברחבי העולם. בפי יריביה היא "ההורגת הירוקה", זוכת פרס ה"בולשיט" ופעולותיה מתכון לשימור העוני בעולם. תכנית דוקומנטרית העוקבת במשך שנתיים אחר שיבה ומאבקיה בחברות ענק והחושפת דרך דמותה שאלות עקרוניות מרתקות על העולם בו אנו חיים, מגלובליזציה ומאבק על שליטה בידע ועד הנדסה גנטית.

שבת: מאחורי המסיכה (יוצג על ידי יפעת) - בחור צעיר משתחרר לאחר 11 שנים בכלא באשמת פריצה למעבדת ניסויים במטרה לחשוף אכזריות לבעלי חיים ומייד מסכן את חירותו שוב כדי להציל בעלי-חיים נוספים. מי הוא? איזה מין אדם יסכן כל-כך הרבה כדי להציל את חייהם של בעלי-החיים?החזית לשחרור בעלי-החיים מתויגת כיום על-ידי ה FBI כאיום הטרור מספר אחת על בטחון-הפנים בארה"ב. הסרט התיעודי השנוי במחלוקת מציג את חייהם של אנשים שעומדים בפני מאסר, אלימות, ואפילו מוות למען האידיאלים שלהם. הבמאית שאנון קית' מציצה אל מאחורי המסכה וחושפת את הלב והנשמה של הגברים והנשים המספרים על המאבקים שלהם. הסרט זכה בשבחים ובפרסים בפסטיבלים ברחבי העולם.

ראשון: מקבץ סרטוני free range studios (יוצג על ידי אנשי "אקולנוע")- מקבץ סרטי אנימציה סביבתית מדליקים במיוחד!

בין הסרטים הנוספים במתחם : מכורים לפלסטיק, מק'לייבל, לחיות עם לוויתנים, Peacable Kingdom, מפולת הנפט, תכניות "יומן חייתי", מלכת היער.

את תקצירי הסרטים המלאים תוכלו לקרוא במתחם

Share/Bookmark

תגובות

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196