לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

עצרת נגד גירוש הילדים 25.5 19:30

ביום שלישי ה-25.5 יגיע לשיאו המאבק אליו אני מקדיש כמעט את כל הזמן שלי בשנה האחרונה..

התולעים עוזבות

לאחר יותר מחצי שנה, נאלצתי להיפרד מהתולעים.

נקודת איזון חדשה

מסתבר שחלק גדול מאמנות גידול התולעים קשור במציאת נקודת האיזון בכל רגע נתון. כמו כל מערכת ביולוגית, גם ארז התולעים יכול להימצא בכל מיני פאזות ושלבי התפתחות, כל שלב דורש איזון שונה בין מרכיבי הסביבה ויחס שונה מצד הגנן.

פטריית הפתעה

יום אחד כל הארגז התמלא במשהו לבן. כמו שערות סבתא מסוכר שהתפשטו על כל הערימה.

האמת שזו לא הייתה הפתעה בכלל. יומיים לפני כן, זרקתי לפח של התולעים (הפח הקטן שעומד לצד הפח הרגיל מתחת לכיור) חתיכה קטנה מאוד של פטרייה חיה שנשארה מהסלט. הנחתי שהיא תוכל לגדול בארגז, היות שיש בו תנאים מצויינים לגידול פטריות: חושך ולחות. מה שכן הפתיע אותי הייתה המהירות בה הפטריה גדלה. תוך יומיים כל הארגז היה מכוסה בקורים לבנים דקים, שנעלמו אחרי כמה ימים נוספים כלעומת שבאו.

היה נראה שהתולעים מסתדרות טוב מאוד עם השכנה החדשה בארגז. נראה לי שהפטריה מאיצה עד מאוד את תהליכי הפירוק בערימה. הפטריה אוכלת את החומר האורגני והתולעים אוכלות את קורי הפטריה.

אם אתם מנסים את זה בארגז שלכם, חשוב להתאים את כמות הפטריות לכמות התולעים. הפטריה מהווה חומר אורגני זמין מאוד והתולעים יאכלו אותה לפי כל דבר אחר. לכן, אם יש לכם כבר הרבה תולעים צריך לשים כמה חתיכות של פטריות, כדי שאחת מהן תוכל לגדול על פני כל המצע.

פלישת שממיות הענק

מה אוכלות השממיות?

בימים האחרונים של חופשת סוכות, נסעתי ל"זורבה הבודהה", אי-שם במדבר, כדי לתת הרצאות על כלכלה אקולוגית. מכיוון שאז הייתה עדיין תקופה חמה, מיניתי את אח שלי למשגיח על התולעים. הלכנו לארגז לתדרוך וברגע שפתחתי אותו, שממית, לא ענקית אבל משמעותית, ברחה החוצה מהארגז. לא ייחסתי חשיבות גדולה לעניין. גם ככה בחצי מהבית שלנו מסתובבות שממיות בכל שעות היום, במשך 20 השנים האחרונות. להמשך

תולעים בשרב

החשש למצב התולעים התעורר ביום חמישי בבוקר (לפני שבועות מספר), כשקמתי ונתקלתי ביובש שהביא השרב המעיק של אותו יום.

אמנם מצב הלחות בארגז השתפר מאוד בשבועיים האחרונים, כבר אין צורך להרטיב את הארגז מידי יום, אבל עדיין חששתי שהיובש הקיצוני והחום יקשו על חיי התולעים. ניגשתי לבדוק את הארגז וגיליתי שהוא לח בהרבה ממה שציפיתי. חפרתי טיפה מתחת לשיכבת העיתונים הרטובים העליונה ולהפתעתי הרבה, ראיתי משהו חדש בארגז: כעשר תולעים קטנות מאוד (4-5 מ"מ אורך), ורודות, זוחלות על קליפות הבטטה של שלשום. למעשה היה הזה הדור השני של התולעים בארגז שלי. להמשך...

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196