לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > סדנאות באקולוגיה עירונית >‏ אבוקדו - לא על הלחם!

01/10/09
אבוקדו - לא על הלחם!

לא על הלחם: נשמע מוזר, אבל אולי גם מעניין... משהו שיכול לספק לגמרי את המשיכה שלנו ללחם, בלי שעבר אפייה, וגם בלי שמץ של חיטה. לפעמים ללא דגן בכלל... כל מי שהיה בסדנת החלב טעם קרקרים שכאלה, ולא פעם עלתה הדרישה לסדנה משלהם. אז הנה היא... נלמד איך להכין קרקרים מגוונים. מה שנכין ייכנס למכונת הייבוש, אך במסורת ה"הכינותי מראש" יחכו לנו קרקרים, וגם האבוקדו והגבינה (בלי להטריד אף פרה כמובן!!) והרטבים כך שנוכל לטעום מהכל.

למה בלי חיטה?
כשהתחלתי לטפל במערכת העיכול שלי לפני 15 שנה, למדתי שהלחם שאני מכורה לו כל כך לא עושה לי טוב. היה לי מאוד מאוד קשה להיפרד, אבל נפרדתי לשנתיים בהן לא נגעתי בדבר שהיה לו עניין עם חיטה. למדתי, כמו במקרה החלב, שיש הרבה אפורים על הקו של רגישות למזון שהרפואה הקונבנציונאלית לא מזהה כ"מחלה" ולכן איננה מציעה שום "תרופה". מסתבר שהרבה אנשים רגישים לחיטה וסובלים מכל מיני בעיות בעקבות ההתמכרות הכללית ללחם וחבריו. כמו בכל מקרה אחר אמליץ לכל אחד לעשות בדיקה עם עצמו את החיים ללא לחם, וכל שאני מציעה זה דרכי הכנת מזון שמאפשר לנו בדיקה מהנה וטעימה. בעצם, הבדיקה הופכת להרפתקה.

והעניין האקולוגי?
חוץ מעניין הרגישות, יש גם את העניין האקולוגי. גידולי החיטה, בגלל התלות של אוכלוסיות גדולות בלחם והנטייה של התרבות שלנו לראות בלחם סימן לשובע ועושר הם אחד הגורמים להרס קרקעות ואובדן הטבע. גם כאן לא אכנס לפרטים, מחקר קצר ברשת יעלה את המידע שיותר נעים לא לדעת כשקונים לחם ריחני... אקצר ואומר ששוב מסתבר שמה שטוב לגופנו טוב גם לסביבה.

ולמה בלי אפייה?
כי בחום הגבוה מעל 42 מעלות המבנה הכימי של המזון משתנה, חלק ממרכיביו נהרסים לחלוטין (ויטאמינים ואנזימים) ואחרים פשוט מגיעים לגופנו כשהם לא במצבם המקורי. יש איזה קסם במזון חי, שלמות ואיזון בין ויטאמינים אנזימים ומינראלים שהופכים אותו לרב אנרגיה ומענג במיוחד.

אז מה בתפריט
- קרקרים, אותם נטעם עם אבוקדו וגבינה
- גרנולה, אותה נטעם עם יוגורט קשיו
- פיצה!! כן כן...
- בראוניס לקינוח

זמן08/02/10, 18:00, 3 שעות
משך "
מיקום ביאליק 23 תל-אביב
עלות 200 ש"ח, 160 לחברים, 550 לשלוש סדנאות התזונה
מנחים:תמי צֹרי
איש קשר:tess@citytree.net
להרשמה לארוע

Share/Bookmark

תגובות

comment

שלום אנשי עץ יקרים,
האם הסדנא מתאימה למי שלא אוכל גלוטן? אם הקרקרים והגרנולה מבוססים על שבולת שועל, כוסמין,שיפון וכו', זה פחות מתאים לי...
ועוד שאלה באותה הזדמנות- האם אתם עדיין אוספים צנצנות? אספתי כמה וכמה ואשמח להעביר לכם בהזדמנות.
תודה ויום טוב
רוית

-- רוית, 16/01/11
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196