לתרום לעץ כאן
נושאים בענף

מסיבת החלפות

כשהייתי ילדה לא היו בראש פינה חנויות בגדים. אם היית ממש רוצה לקנות מכנס חדש היה עליך לרדת את ההר כשלושה קילומטרים ברגל אל הכביש הראשי ושם להמתין לאוטובוס אשר יקח אותך עד לצפת או טבריה ולעיתים אף עד חיפה או תל אביב רק בכדי לקנות בגדים ונעליים. לכן תושבי השכונה בה גרתי הקימו את

סליחות

ערב יום כיפור הוא זמן סליחות ולכן שמחה אני שהצלחנו לרענן את הערוגות ולתת לאדמה זמן מנוחה קל, כאומרים אנו סליחה על ההטרדה. יש המגדילים ונותנים לאדמתם את שנת השמיטה כאות לסליחתם. שנת השמיטה החלה עם כניסתו של חג ראש השנה ועל פי חוקי שנה זו אין לזרוע ולשתול באדמה דבר. אני מאמינה שזו אכן שיטה בריאה אך לגינתנו הקטנה היא אינה רלוונטית כיוון שנתנו לה זמן מנוחה ארוך ביותר של מספר שנים וכעת היא עורגת לצמיחה...

קודם הקנקן ולא מה שבתוכו

הקיץ מעולה עבור רענון המרפסת – הגג – הגינה עם עציצים חדשים. כשאני אומרת חדשים אני מתכוונת לישנים מחודשים. אישית התחלתי עם פרוייקט החידוש כיוון שיש לי ילדים אשר נמצאים בחופשת הקיץ שלהם וחיפשתי דרכים להעברת הזמן באופן יצירתי ומועיל אשר כמובן ידגים עבורם את חשיבות המיחזור עם דגש על הפיכת הסביבה הקרובה שלנו לנעימה יותר עם החתימה האישית שלהם...איך?

דלעת בהריון

בסוף מרץ תחילת אפריל זרענו כמה מינים של דלועים בתקווה שמשהו ינבוט. כעת במאי יש לנו כמה וכמה צמחי דלועים המתחילים להשתרע ולגדול יפה

פריחה שרבית

מזג האוויר המשוגע הביא את צמחיית הגינה לבלבול קל, צנוניות אשר עדיין לא הגיעו לגודלם הרצוי החלו לפרוח. הצנוניות הלבנות אשר מבשילות תוך חודש וחצי מזריעה נחלקו לשני קבוצות, לאלו אשר הבשלתם מתקדמת יפה ולאלו שהזניקו עמוד פריחה ויצאו בלבלוב, לא נורא, ממילא התכוונו להותיר כמה מהם לפריחה עבור זרעים. טעמם של צנוניות אלו הוא מר וחזק כשילוב של צנונית עם קולורבי כפי שרותי ציינה.

אפונה

בגינה שלנו מככבת האפונה הריחנית או בשמה המקובל - טופח ריחני.

היה ברור לנו שאפונת נוי זו, פרחיה צבעוניים ויפים ותרמיליה אינם למאכל וגדלים צרים ושעירים לעומת אפונה ירוקה למאכל אשר מאוד דומה אך פרחיה לבנים וקטנים יותר ותרמיליה חלקים, טפוחים וטעימים מאוד. באחת הערוגות בה גדל לו מה שחשבנו לטופח ריחני בעל פריחה סגולה מדהימה אך כשהתרמילים החלו לצוץ התגלה לנו משהו משונה...

חג בגינה

הגינה פורחת כבר שבועיים רצוף בגלים של צבע וחדווה מתמשכת. האירוסים הסגולים והלבנים סיימו את לבלובן ומייד החלו הנוריות לזרוח בעושר צבעוני של צהוב, אדום ולבן. סביבם פרפרים לבנים חגים בריקוד נהדר

ניקיון אביבי

כמה מרגש ! מחר הוא יום האביב הראשון וגם אם מביטים בלוח העברי זהו מועד תחילת חודש ועת לזריעה. כך הגעתי אל הגינה מצוידת בשקית זרעי חמניות מגידול הקיץ האחרון בכדי לזרוע סבב נוסף, שלישי במספר. כל סבב זריעת חמניות נעשה בהפרש של שבוע כך שלאורך החודשים הבאים תהיה לנו גינה מחייכת וצהובה.

אוצרות בעיר

בכל פעם מחדש אני משתוממת מהלך החשיבה והפעולה הבזבזני של אנשים ועסקים. כיום מאוד נהוג ומקובל להקים פינות צמחייה בצמוד לכניסת עסק פעיל כחנויות ומסעדות. לצערי נוכחתי מספר רב של פעמים שכשעסק סוגר שעריו, לרוב האדמה ולעיתים גם הצמחים נזרקים לפח. לאחר זמן לא רב עסק חדש קם על חורבות הישן ופינת צמחייה חדשה מוקמת.

ירקות הקיץ מגיחים

כבר שבועיים שאני זורעת זרעים במשתלה הקטנה אשר על המרפסת המערבית שלנו ועל עדן החלון במטבח. משקה וממתינה לאות וסימן. כעת זה קרה בבום. המון נבטים קטנים ויפים עלו וביקעו את האדמה. עשרות גמבות הרימו גבעול דקיק ופרשו לצדדים שני עלים צרים. התירס הצהוב העלה גבעול עם עלה פנימי מתעגל כרמז לעתיד מזהיר. עגבניית ענבים אחת כבר מראה ניצני גדילה בזמן שחברותיה עדיין לא מראות סימן חיים אך לי יש סבלנות.

משנים הרגלים

החיים שלנו כה מלאים וגדושים עד אשר כל שינוי מוביל לשרשרת תגובות מפתיעה. כיוון שהירקות בגינה שלנו עדיין צעירים החלטתי על מעבר לירקות אורגניים בהזמנה ישירות מהשדה. ארגז גדול שופע ירקות ופירות בסכום של 140 ש"ח לשבוע. היו שהרימו גבה, זהו מחיר יקר יחסית עבור ירקות אך נוכחתי לגלות דבר מה מדהים ביותר מעבר לכך שהטעם והטריות היו מעבר לכל ספק כבר שווים את הסכום.

זרעים מעבר לים

האיש היקר שלי חזר מארצות הברית ובידו מתנה מרגשת עבורי. ישנן נשים אשר היו מתאכזבות אילו היו מקבלות משהו פחות מתכשיטים ,ביגוד או איזה בושם יקר אך אני אישה מסוג אחר ולמזלי האיש שלי יודע ומכיר אותי היטב ולכן במעטפה השמנמנה אשר אחז בידו היו לא פחות ולא יותר שקיות קטנות עם זרעים אורגניים של ירקות!ולא סתם ירקות.

ארוחה צבעונית

דווקא כשבחוץ העולם אפור וסגרירי לעיתים קופצת עלי המוזה והרצון לארוחה פשוטה אך צבעונית. מדוע צבעונית ? כיוון שקשת הצבעים מגבירה את החשק וגורמת לכולם תחושה נעימה שכזו.

חורף תל אביבי

בצעדי ענק החורף והגשמים המיוחלים כמעט וחלפו להם ללא נתינה אמיתית. הגשם ירד כה מעט והימים היפים אומנם נתנו תחושה סביבתית נעימה אך האדמה שלנו סבלה וכך גם הירקות והצמחים אשר השתוקקו להרבה יותר משמונת ימי הגשם המאכזבים...אכן גם אנחנו מושפעים מהשינויים הקיצוניים של מזג האוויר ובתל אביב, החורף הזה רק הצמיח עוד בתי קפה.

גרעינים וזרעים

התרגשות ,ההזמנה אשר קיבלתי על חוף הכינרת קורמת עור וגידים .

הגרעין החזק של הגינה יוצא לעולם הגדול.התארגנו בכמה רכבים ונסענו יחדיו לבקר את גינת בוסתניה הותיקה אשר בירושלים.

גם אנשים צומחים

גם מאירועים קשים צומחים להם דברים טובים ונהדרים. הייתי די שבורה ומיואשת לאחר הרס הגינה, אך למזלי הרב, רותי, אשת גינה נהדרת, האירה לי את הדרך. הראתה לי את כל אותם מקומות אשר לא נהרסו, היו צמחים ששרדו. התקווה עדיין קיימת .

החלום פוגש את המציאות

מאותו הרגע בו חשקתי את השטח ועד קבלת האישור מהנהלת בית הספר ויחד עמו גם את המפתח הנכסף עברו כשלושה שבועות בהן ראיתי את החלום מתנפץ לי עשרות פעמים אך למרות זאת התעקשתי.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196