לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > שיפוצים אקולוגיים >‏ הגינה בביאליק 23
נושאים בענף

08/03/08
הגינה בביאליק 23

הגינה עוברת דברים. כשתמי חתמה על החוזה, הייתה הגינה כמו כמה וכמה גינות אחרות בעיר, פראית. אני אוהב את הפראיות של הגינות, זה יפה. אפשר למצוא ענפים מחוררים בשלל צבעי עובש ופטריות, טחבים, פרורים של עלים ואיזה איזון שמצא את עצמו. כמו לגונה שקטה וחלקה. אז אנו נכנסנו וכמו בחלקת שלג התחלנו צועדים ומסמנים היכן היינו. אנו גם חלק מהאיזון וניצור סימביוזה חדשה. כמו חרק, שהחליט לחורר את העץ ולמוסס אותו, לאסוף זרעים ולטחוב אותם במחבוא ואז לשכוח אותם ואז בחורף הבא פתאום ינבטו באופן יצירתי נבטים מגזע עץ, גם אנו נחליט לרכז את שאריות המזון שלנו דווקא באיזו פינה. זרעים של העגבניות מהסלט ינבטו לנו מהערמה

להמשך...

לפני כמה שבועות באופן מקרי לא מקרי נתקלתי בספר על גינות בתל אביב, נדמה לי שנכתב על ידי יהב או רהב. עלעלתי בהתלהבות וסקרנות האם גינת ביאליק 23 מופיעה. ואכן הגעתי לאזכור, אך לא הופיעה כל מפה או שרטוט. (מי שנתקל בכזה אנא פנה/פני אליי).

התחלנו שוקלים כיצד נפתח ונטפח את הגינה. כאחד שעוסק בתחום עיצוב גינות הקמתן וייעוץ אקולוגי, הגינה הזו הפכה עבורי לחלקת אלוהים שנקשרתי בה. התחלנו תמי ואני בסיעור מוחות ובנייה משותפת של הגישה בה נבחר עבורה. הגינה היא גינה של בית היסטורי משנות העשרים. זוהי עובדה משמעותית. יחד עם הרעיונות החדשים שאנו ניישם כאן, כאשר שימור טבע ומצב כדור הארץ משפיע על החלטתנו, נסתכל אחורה לראות מה היה, מה רצו אז, מה קיים, וכיצד אנו צובעים את הרהיט הישן ונותנים לו חזות מרעננת ועדכנית. שימוש חוזר. התחשבות בישן.

במה התבטאה ההתחשבות. הבטנו היכן יש צמחים קבועים ועונתיים. למזלנו העונה איפשרה לנו לראות היכן צומחים הסרפדים, החלמיות (נפוצים מאוד בתל אביב). הם ממש סימנו לנו היכן מאירה השמש. עכשיו נוכל להחליט מה מתוך השטח הזה נפתח וכיצד. התחשבות אחרת הייתה בנושא השבילים הישנים שהתגלו. כשהגענו לגינה בתחילה האדמה והעלים כיסו ולא נראתה כל בנייה. חשפנו אט אט את העיצוב והתכנון המקורי של הגינה. התגלו שבילים וערוגות נוי. עמדת שולחן שחמט או שתיית קפה נחשפה במיקומה בגינה ביחס לשבילים.

את האדמה הדשנה שניבנתה שנים על גבי שנים העברנו אל תוך אזורי הגינה החדשים-ישנים שלפתע הוגדרו להם מעצמם, אך בעצם הוגדרו על ידי אנשי הגינה לפנינו. ארכיאולוגיה בזעיר אנפין. מהתקופה הקדומה של חולות מישור החוף וחבורות צמחים סתגלניים ואופייניים, אנשי ציר המסחר הישן להרים, תקופה של התיחומים האדריכליים של העיר הלבנה, קונספציות של המאה העשרים, מקטורנים בז' ודפי טיוטה של שירים לאומיים עפים בין ריקודי הקמת מדינה ושיחות שנעשות תחת משרדי העירייה החדשה, אל תקופת הניוון של הגינה, כאשר אט אט הזמן של אנשים משתנה. תקופתנו היא כזו, שמעכלת, שהשטחים והאדמה הינם מצרך שהפך מטריויאלי ונגיש לכזה שכמהים אליו.

בגינה יהיו: ערוגות ירק, תבלינים, פינת קומפווסט, עצי פירות , מנבטה, בריכת איסוף מי המטבח לשתייה על ידי חיות שונות, תעלות השקיה, צמחי תועלת , פינת ישיבה, שער מקסים , מוקדי משיכת ציפורים ופרפרים, פינה לקיפוד. בתוך הדירה נעמיד ארון זרעים (ובבוא הזמן נזמין למפגשי חילופי זרעים אורגניים).

עודד

Share/Bookmark

תגובות

comment

מקסים- רוצה לראות את המקום

-- מירה, 09/03/08
comment

את מוזמנת מאוד. כדאי לתאם עם תמי.
03-525-4196 או: tree@citytree.net

-- אלון, 10/03/08
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196