לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ כמה מילים על קסם הקומפוסט
נושאים בענף

no image

20/05/08
כמה מילים על קסם הקומפוסט

עד היום שבו התחלתי את הגינה בבית המשותף בשדרות נורדאו בו התגוררתי, המסלול הקבוע לחצר נעצר בפחי האשפה. שם, בלב דואב, שיחררתי פעם ביומיים שקית מלאה ברובה שיירים אורגניים אל תוך הלוע הירוק, ומבוישת נסוגתי אל הרחוב או חזרה הביתה.

ברגע שפרצתי לחצר האחורית המוזנחת עם טורייה חדשה מהחנות ונוצר הקשר ביני לבין האדמה, ידעתי שיותר לא אוכל עוד לעצור בפחים. למחרת חזרתי לזירת הפשע, בידי האחת הטורייה ובשנייה שקית מהוססת. בלב פועם טמנתי את תוכנה באדמה. כל יום חזרתי על המעשה, תוך שאני משכללת ומתחילה לעשות קומפוסט כמו שצריך, עד שפתאום הייתה לי ערימת קומפוסט חמה. חמה ממש. לא היה ריח רע, לא היו זבובים, החתולים נשארו אדישים. לא היו ג'וקים, לא עכברושים ולא דרקונים – הטבע עבד יופי.

אז סיפרתי לשכנים והם הפתיעו והתלהבו: "אז מה את אומרת? שהזבל שלי יכול לשמש את הגינה במקום ללכת לפחים?” "סבבה!!”. החרוצים שבהם התחילו להפריד אשפה ולכבודם הצבתי מיכל בכניסה לגינה. כל יומיים ירדתי מהמטבח עם דלי עמוס, אוספת בדרך את תרומת השכנים וממשיכה בצעד בוטח לערימה שלי.

ביום שהתחלתי את ערימת הקומפוסט הראשונה שלי נפרדתי לשלום מאורח החיים הקווי שבו דברים מגיעים ממקומות עלומים פחות או יותר ונעלמים למקומות שאינני רוצה לדעת עליהם. הקומפוסט היה החוליה החסרה, זו שהופכת את הקו למעגל ובכך נותנת תוקף חדש לכל החוליות האחרות שבו (מיחזור, שימוש מחדש, גידול ירקות, הכנת המזון שלי בעצמי וכ').

בישראל כמות האשפה הממוצעת לאדם ביום שוקלת שני קילו! מתוכם בממוצע 40% הוא חומר אורגני שהיה יכול להפוך לקומפוסט, אבל במקום הוא הופך לזיהום. במקרה שלי וייתכן שגם במקרה שלכם, כמות החומר האורגני בשקית האשפה עולה על 70%. מאז שהתחלתי לעשות קומפוסט אני מורידה שני קילו אשפה יבשה בשבועיים, במקום ביומיים!

מעבר להקטנת כמות האשפה שאני משליכה, הקומפוסט נותן לי שיעור טבע יומיומי והופך את "מעגל החיים האינסופי והשלם” ממילים יפות ורחוקות למהות מוחשית.

כשעברתי לכיכר ביאליק לפני ארבעה חודשים הדבר הראשון שעשיתי הוא כמובן לאתר פינה בגינה לערימת קומפוסט. הדבר השני היה לדבר עם השכנים ולוודא שהם בסדר עם זה שהשכנה שלהם עורמת ערימת זבל יפה בגינה. הפעם כבר לא הייתי מופתעת כשכולם בלי יוצא מן הכלל קיבלו את העניין בהבנה עד התלהבות. הם כבר מתחילים להפריד אשפה וכמובן ששוב הצבתי מיכל במיוחד בשבילם.

בסדנאות הקומפוסט שלי אני משתפת מניסיוני בהקמת ערימת קומפוסט פשוטה לתיפעול שאיננה מרגיזה אף שכן ומשנה את העולם. אני גם מתייחסת לסוגיית הצריכה, או במילים אחרות, איך זה שהאשפה שלי כוללת יותר מ-70% חומר אורגני.

תמי

Share/Bookmark

תגובות

comment

עכשיו הדברים שלך מתחילים להתבהר אצלי בראש. את תרומה עצומה לעולם, תודה.
היום או מחר אני כבר מתחיל להכין את מיכל הקומפוסט הביתי הראשון שלי ואני כבר מתחיל לראות איך אנחנו מכניסים מיכלי קומפוסט לגינות שאנחנו עובדים בהן.
תראי מה עשית :‎‎[‎

You just make sure you live long and prosper.
Eyal.

-- eyal, 15/07/08
עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196