לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > חזון ומטרות >‏ עכשיו זה רשמי: עץבעיר הוא עסק חברתי
נושאים בענף

01/03/09
עכשיו זה רשמי: עץבעיר הוא עסק חברתי

מהרגע שהקמתי את עץבעיר שררה איזו חוסר הבנה לגבי אופי הארגון. מה שהרגשתי בבטן לא הסתדר לאנשים, והניסיונות שלי להסביר עלו בתוהו משום שלא ידעתי מספיק על מודלים קיימים. היו מי שהניחו כי עץבעיר הוא עמותה, או שהוא יהיה יום אחד עמותה, אבל זה לא הרגיש לי נכון. כל ההתנהלות של בקשת כספים מגורמים פילנטרופיים לא הסתדרה לי. זה לא מקיים!

היו מי שציפו שעץבעיר יהיה עסק למטרות רווח. זה דווקא מצא חן בעיני מאוד. אני באה מעולם העסקים ולעשות כסף ממה שאוהבים, תוך כדי שמשנים את העולם, נראה לי טוב וחשוב. אבל לאן הרווחים הולכים אחרי ששילמנו משכורות הוגנות? ומניין יבוא ההון הראשוני הדרוש לקפיצת המדרגה הכלכלית? התשובות הקפיטליסטיות לשאלות אלה היו מטרידות מאוד בשבילי.

ואז, כשגמגמתי את כל זה לליה אטינגר האגדית, היא הציעה שאקרא את ספרו החדש של מוחמד יונוס, זוכה פרס נובל לשלום, "יצירת עולם ללא עוני".

הספר עדיין לא תורגם לעברית ולא היה קל להשיגו. חבר מניו יורק הביא לי אותו, וצללתי. זהו זה. שם מצאתי את התשובה. עסק חברתי. משהו שעדיין לא מוכר כל כך בארץ, אבל טומן בחובו פוטנציאל אדיר להתנעת שינויים, דרך עסקים. כשהגעתי לפרק 10, לא יכולתי יותר, הייתי חייבת לסכמו.

והנה תיאור קצר של עץבעיר כעסק חברתי:

כעסק לכל דבר, היעד הכלכלי של עץבעיר הוא עשיית רווח כספי. אבל זהו רק היעד הכלכלי, ולצידו יש לנו עוד יעדים, חברתיים וסביבתיים. היעד הכלכלי לא ידחוק את היעדים האחרים שלנו. הכיצד? פשוט מאוד. כל מי שמעורב בהקמתו ובתפעולו של עץבעיר איננו מצפה לקבל דיבדנדים כספיים על השקעתו. אנו עובדים בעץ במרץ רב, ממש מהבוקר עד הלילה, כי זה עושה לנו ולעיר טוב, עכשיו. אנחנו עושים חיים, וזה יותר מעניין אותנו מלעשות כייסף! איננו פועלים ממקום של קורבן, ולכן לא חושבים ש"מגיע לנו" שום דבר. אנו בונים את עץבעיר כך שנוכל להתפרנס מהעסק, ופרנסה בשבילנו זה לא רק כסף. עץבעיר הוא כבר עסק רווחי! הוא נותן לנו רווחים שאינם כספיים: שלוות נפש, בריאות, חברות ותחושת סיפוק שנובעת מן הידיעה שאנו לוקחים חלק פעיל בפתרון המשבר האקולוגי.

כשיגיעו הרווחים הכספיים - והם יגיעו - נחזיר קודם כל את ההשקעות של המשקיעים שלנו. אחר כך נתגמל את חברי הצוות במשכורות צנועות ונשקיע בהרחבת מעגלי השינוי, למשל בהצמחת עצים בעיר בערים נוספות. לא בשום שיטת פרמידה או "סניפים" אלא בשיכפולים מקומיים ועצמאיים.

אז מדוע עץבעיר הוא עסק ולא עמותה? כמו שמוחמד יונוס מציין, קולם החשוב של עמותות ואירגונים ללא מטרת רווח איננו נשמע בזרם המרכזי (“המיינסטרים"). זאת משום שארגונים אלה הם דלי תקציב, ועצם עיסוקם בפעולות שאינן נושאות רווח מרחיק אותם מהציבור הרחב. הם נחשבים לאליטיסטים או אידאולוגיים או מנותקים מהמציאות. המציאות היום מונעת על ידי כוחות השוק הכלכליים. אנו רוצים לשחות בזרם תוך שאנו שרים שיר אחר. רק כך הזרם ישמע את קולנו ויוכל להצטרף אלינו.

אנו מאמינים בכוח שיש למבנה עסקי ולשיקולים כלכליים להניע מערכת יצירתית ויצרנית, ולהגיע איתה למעגלים רחבים של אנשים. כעסק נושא רווח תהייה לנו העצמאות להחליט לאן להזרים את רווחינו. יהיו לנו האמצעים להרים מערכת שיווק שתביא את המסרים שלנו אל הזרם המרכזי. במקום החיפוש האינסופי אחר תורמים פילנטרופיים, אנו מפתחים מקורות הכנסה ואמצעי מכירה.

את העקרונות שלנו והמטרות שלנו נפרסם בכל דרך אפשרית, את העובדה שאין אנו מייצרים רווח לתועלת אישית נדגיש בכל הזדמנות. לקוחות חדשים יימשכו אל העץ משום שיידעו שאיננו צומח למטרות רווח אישיות, הם יידעו שאין לנו שום אינטרס לשקר. לקוחות שעייפו מהמניפולציות של עסקים רודפי רווחים, ירצו לקחת חלק בצמיחה של העץ ולהפיץ את המסרים הרעננים שלו הלאה.

בהבדל משמעותי מעסק רגיל, עץבעיר מתווה את דרכו על פי חזון חברתי-סביבתי, נישאר נאמן לחזונו, ורווחיו כולם יופנו להשגת יעדים חברתיים סביבתיים. בשונה מפילנתרופיה, המשקיע בעץבעיר יקבל את השקעתו בחזרה, והעסק יגיע לעצמאות כלכלית ויישא רווחים. המשקיעים של עץבעיר יוכלו להשתמש בכסף שלהם שוב ושוב ושוב על מנת ליצור עוד טוב בעולם. שווה, לא?

Share/Bookmark

תגובות

comment

שלום רב,
אני מנסה ליצור קשר וזו הדרך היחידה!
אני נציגה של קבוצה מגבעתיים ששוקדת כעת על הקמת הגינה הקהילתית הראשונה בעיר.
אשמח לקצת עזרה, שכן שמעתי עליכם רבות וטובות מאנשים שונים.
הצלחנו להשיג אישור מהעיריה שלנו להתחלת הפרוייקט וראש העיר החליט להגיע ל"טקס" פתיחה ואני מנסה להשיג עצים לנטיעות. שכן, הטקס מתקיים בט"ו בשבט. איך אני יכולה לארגן שתילים בחינם?.
אשמח לעזרתכם ותודה מראש.
גלית.

-- גלית, 11/01/10
comment

בינְתיים תורגם הספר לעברית:
http://www.nuritha.co.il/a345311-%D7%...

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196