לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > ליווי לקומפוסט >‏ מסיבת קומפוסט
נושאים בענף

15/12/10
מסיבת קומפוסט

כשהתחלנו את האתר הזה, היינו בטוחים שלא נדבר הרבה על קומפוסט. חשבנו שקומפוסט זה משהו, שלא יעניין הרבה אנשים. טעינו. כמה אנחנו שמחים, שטעינו! אנחנו מקבלים המון פניות בנושא, וּברור, שיש המון אנשים בעיר, שהיו רוצים ערימת קומפוסט משלהם. אמנם אפשר לבוא אלינו ללמוד איך עושים, אבל אחרי הניסיונות הטובים ב"שרה'לה", ב"אבא גיל", בקיבוץ רבדים, בקריית ספר, אצל גל ונעם ואצל עירית ותמר, החלוצות, חשבנו שזה יהיה ממש מוצלח לבוא אֲליכם וּלהקים איתכם את הערימה שלכם.

איך עושים את זה?כל מה שצריך לעשות הוא לכתוב אל אייל

וּלהזמין קומפוסט עד הבית. הביקור יעלה 450 שקלים, שאתם יכולים לשלם בעצמכם, או להזמין חברים לסדנת קומפוסט, והמחיר יתחלק בין כולכם. הביקור כולל הרצאת פתיחה על אקולוגיה עירונית, וּמדוע חשוב לא לזרוק זבל לזבל, בנוסף לחלק המעשי, שבו נקים את הערימה ונסביר איך לתפעל אותה.

למעוניינים נציע הדרכה וַהֲקמה של חוות תולעים אדומות.

מה צריך להכין מראש? לא הרבה!
אם יש חצר, אז כדאי לבדוק אם יש שטח אדמה פנוי בגודל מטר על מטר, כשנבוא נוכל לייעץ על המיקום האידיאלי. אם אין חצר (גינת הבית המשותף נחשבת!) יש, כאמור, אפשרות להתקנת קופסת תולעים אדומות בבית, וגם כאן יש יתרון לביקור בית שבו נמצא את המקום ונסביר איך עושים קומפוסט תולעים במטבח או במרפסת.

אבל מה יגידו השכנים? שהם רוצים לבוא גם!
מהניסיון שלנו, השכנים יכולים להפתיע, והסוד מתחלק לִשניים: תקשורת טובה וַעֲרימת קומפוסט מוצלחת. החלק הראשון עליכם, והשני עלינו: אנו נלמד אתכם איך עושים קומפוסט נטול ריח וּנטול זבובים, שממש לא מטריד את השכנים!

מחכים להזמנות : )

Share/Bookmark

תגובות

comment

רעיון מעולה!
מעניין אם זה הולך. קבל לייק :)

comment

לתמי שלום,
אני חייבת לך תודה פעמיים.
פעם אחת על שביקרתי אצלך ב"בתים מבפנים תל-אביב 2010" והשתכנעתי להכניס קומפוסטר לחיים שלי.
ופעם שניה על הטיפים המעולים שקיבלתי מקריאה באתר שלך. בעיקר הטיפים שתיקנו לי טעויות שעשינו בערימה, שגרמו לכך שהערימה הפכה לחוות ג'וקים.
ומה הדגשים?
1. למנוע כיסי אויר. לא היינו מודעים לעניין, וזרקנו גזם וגם זבל במימדים גדולים ולא קצוצים. אחרי שקראתי עברתי עם מזמרה גדולה בתוך הקומפוסטר וגזמתי את העלים שלא נאכלו אלא רק התייבשו לפיסות קטנות יותר.
2 להספיג ניירות במים לפני שזורקים לערימה: אריזות הביצים מקרטון הן שסופגות יפה את המים ומכניסות לערימה שלנו לחות במידה הנכונה. (כמובן חתוכות לפיסות קטנות, ראה סעיף 1.)
3. לעשות מכתש באמצע הערמה לפני שמוסיפים אשפה אורגנית - איך לא חשבתי על זה קודם?

אז אחרי שאנחנו פועלים על-פי הטיפים האלה, נפתרה הבעיה של המקקים, והערימה נראית הרבה יותר קרובה לקומפוסט, אבל עדיין - אנו לא מרגישים עליית טמפרטורה. וגם, מאחורי הדלת של הקומפוסטר החומר נראה רחוק מלהיות מקומפוסט . אנחנו מתלבטים אם לפנות הכל ולהתחיל מהתחלה, או להמשיך להמתין, סה"כ אנו די נהנים מהתהליך ולא כ"כ אכפת לנו מהמוצר הנלווה.
אז תודה לך תמי ולצוות הנפלא שלך, תודה על המאמר ועל האתר המקסים. תמשיכי לעשות טוב לעולם.

-- שירלי, 03/06/11
comment

לתמי שלום,

בחודשים האחרונות התחלנו להנות פעמיים: פעם אחת מהתהליך של השלכת כל הפסולת האורגנית שלנו לקומפוסטר ולראות אותו מצטמצם ומתכלה, ופעם שניה - יש תוצר בתחתית הערמה!!! התחלנו להוציא חומר שנראה כמו קומפוסט (אבל לא בדיוק) ופזרנו אותו ברחבי הגינה.
מקווה שבפעם הבאה אספר לך על תוצרים נפלאים בגינתינו.

comment

עדכון מהשטח: http://www.citytree.net/branches/post... .

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196